Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Юрій Винничук. Імперія ненависті
Ненависть росіян до українців культивувалася сторіччями, перевтілившись вже у совєтську епоху на ставлення поблажливе, псевдобратерське.
Звідки вигулькує ненависть одного народу до другого? З яких потаємних глибин свідомості одні люди раптом починають проклинати і бажати смерті іншим?
В різні епохи різні народи ставали жертвами і катами. Не останню роль у роздмухуванні ненависті, її культивуванні і доведенні до кривавого фіналу грали і грають мас-медіа. В середньовіччі їх заступала церква, яка вишукувала відьом, євреїв, алхіміків, маврів, єретиків. Зараз це завдання з успіхом виконує телебачення і преса.
Але ненависть росіян до українців культивувалася сторіччями, перевтілившись вже у совєтську епоху на ставлення поблажливе, псевдобратерське, бо, мовляв, що з "дурака-хахла", з "дурака-жмота" взяти? Ну, от він такий, який є. Нема у нього ні "русской удалі", ані розкритої навстіж щирої великоросійської душі.
"Словарь современного русского литературного языка" (1965 р.) стверджує, що "хохол – название украинца, первоначально уничижительное, затем шутливое, фамильярное". Тобто цілком нормальне прізвисько, нема чого ображатися.
Але цікава особливість: давні російські анекдоти зображають українця скупердяєм, а українські росіянина - брехуном і злодієм. У кожному разі українці для росіян брехунами не були: "Хохол не соврет, да и правды не скажет", "Хохол глупее вороны, а хитрее черта". Час показав, що росіяни не змінилися: вони і злодії, і брехуни.
А щойно українцям забаглося своєї держави – пристрасті розпалилися. Вигулькнули з забуття ще дореволюційні праці російських шовіністів, які доводили, що ніякі ми не українці, а малороси.
І нікуди це й зараз не поділося, бо ось уже депутат Думи пропонує називати Україну саме так – Малоросією. Дивно, чому ще наші депутати не відреагували і не запропонували називати Росію Московією.
Пересічному росіянинові, який усе своє свідоме життя жив з незаперечним для нього твердженням "Расія, Украіна, Бєларусь – святая Русь", неможливо тепер усвідомити для себе провал такої світлої ідеї. Одна голова з цього триєдиного монстра раптом вирішила відпасти, не залишаючи надій на те, що коли-небудь приросте знову.
Як із цим змиритися?
І тут на допомогу приходять російські медіа. І хоча застосовують вони дуже примітивні механізми для нарощування страхів, але б´ють без промаху. Що примітивніша, що нахабніша брехня, тим легше й ефективніше вона всотується у мізки обивателя.
Та й не лише обивателя, бо минулого разу я наводив приклади, коли брехню проковтнули, не запивши, мислячі й творчі люди.
Яким чином можна було роздмухати ненависть пересічного росіянина до українця, ми вже знаємо: достатньо було цього українця перехрестити на бандерівця і неофашиста. Ось уже й готовий ґрунт для ксенофобії і зростання рейтингу кацапського фюрера.
А відтак українофобія уже виросла до таких розмірів, що її можна сміливо порівнювати з ненавистю німецьких обивателів до євреїв напередодні війни.
Правда, ксенофобія ця особлива. Бо коли Гітлер сипав усі громи й блискавки на голови євреїв, жодною мірою навіть не натякаючи на те, що їх можна асимілювати чи вжитися з ними, то путінська пропаганда діє інакше. Вона не зрікається українців, не закликає їх переселити в Уганду чи в газові камери. Вона щиро прагне їх рятувати.
Українці – це заблудлі вівці. Це ті самі росіяни, адже вони теж православні. Українці – недороблені, неокультурені, інтелектуально відсталі, а політично безнадійні. Яку державу можуть створити такі примітиви?
До слова, колись Тарас Шевченко, познайомившись із скульптором Мікешином і довідавшись, що він білорус, назвав його "недоробленим". А Грушевський із Нечуєм-Левицьким зійшлися на думці, що недоробленими є не тільки білоруси, а й словаки, які мали б насправді бути лемками. Тож погляд на "недоробленості" у різних народів різний.
Отже російська пропаганда дійшла висновку, що українці – хибний проект. І тут відразу постала проблема: кого в цьому звинуватити? Довго не шукали. Ще з дореволюційного часу відомо було, що українців створив австрійський генштаб. А з часів Помаранчевої революції, коли увійшли в моду американські валянки, винними стали "піндоси".
І ці зерна теж впали на вдячний російський ґрунт, де ще з середньовіччя роздмухували страхи перед чужинцями. У наш час росіянин, який живе у своїй дєрєвні, до якої нема доріг, цілком задоволений життям. Пояснення просте: "А зато нікто чужой нє прідьот!".
Вони й далі живуть у своїх дєрєвнях, як жили сто років тому. Сучасні описи тих дєрєвєнь вражають: там нема не лише доріг, там і досі дерев´яні замшілі ізби, а коло тих ізб ні городу, ані саду, ані якої животини.
"Одна хата хохлацкая чего стоила, – писав Іван Бунін в "Суходолі", – её белизна, её гладкая, ровная, очеретёная крыша. Как богато казалось в этой хате внутреннее убранство по сравнению с неряшливым убожеством суходольских изб!"
Звідтоді нічого не змінилось. І ці люди цілковито задоволені своїм життям. І ці люди, які роками ніколи не залишали меж свого району, руками і ногами за те, аби здобувати і приєднувати нові території.
От тільки різниця між Гітлером і Путиним є. Гітлер, завоювавши нову територію, прокладав шосе, яке й досі функціонує, а Путін не бореться з бездоріжжям навіть на своїй території.
І, мабуть, правильно робить. Навіщо росіянам з Сибіру їздити в цивілізовану частину Росії? Щоб раптом побачити, що вони, ті, хто її годує, живуть, як в Африці?
Коментарі
Останні події
- 28.11.2024|14:49Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії