Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

04.06.2014|08:04|ТСН.ua

Юрій Винничук. Наші радощі і тривоги

Але є, є і зараз приємні хвилини у нашому стривоженому житті.

Можна безмежно довго любуватися тим, як тече річка, як палахкоче вогонь і як напливають хвилі на порожні кримські пляжі.

Півроку триває наш нескінченний Майдан, плавно перейшовши у затяжну війну. Українці вже не мають інших тем для розмови, окрім як кримської і донбаської. Навіть вибори якось відійшли на другий план.

Був час, коли ми сиділи, мов на голках, очікуючи вторгнення російських військ, пильно стежили за їхньою дислокацією і пересуванням, сварилися на Фейсбуку: можна виставляти фотки наших танків чи не можна? І тоді хтось особливо компетентний пояснював: що тільки ідіот може думати, ніби російська розвідка отримує дані про рух наших військ із Фейсбуку.

Тоді ми заспокоювалися і знову поширювали ті фотки. Доки знову не лунав чийсь істеричний крик: "Та що ви робите? На кого працюєте?"

Більшість із нас давно уже стали військовими стратегами і тактиками. Ми знаємо, як має виглядати антитерористична операція, на відміну від наших військових. Ми знаємо що і як треба робити, щоб знищити терористів і звільнити Донбас. Який – знову ж таки на думку частини народу – нам і на лисого дідька не потрібен.

Бо що далі робити з тим населенням? Як з цими мародерами, безробітними і всєхкормящіми жити в одній країні? Одні вважають, що треба від них відгородитися колючим дротом. Інші – що зайнятися перевихованням.

Нормальні люди з Донбасу тікають. І не куди, як на бандерівщину. Хоча, правда, є й такі, що цікавляться покинутими селами на центральній Україні. А все ж більшість прагне Львова.

І ось уже ми, західняки, в новій тривозі? Чи не розчинить нас нова хвиля російськомовних? Може, якраз у цьому й полягає таємний план Путіна? Влаштувати у східних регіонах рейвах, аби народ звідти чкуряв і поволеньки розчиняв нашу українськість на Заході? А як іще з нами боротися?

Тривога наростає, бо ті великі переселення народів ще з середньовіччя нічого доброго не несли. Прийшли булгари на Балкани – і стали слов´яни розмовляти як узбеки, не відміняючи іменники. Прийшли угри поза Карпати – і слов´яни втратили мову.

На порядку денному постає незламна позиція: повна асиміляція і бандеризація біженців.

Можливо, під впливом таких настроїв ("навіщо нам здався той Домбас") наші військові і міліція уже відмовляються їхати туди воювати. Жінки і матері мужньо блокують військові частини. Тоді це нас обурює. Ми вибухаємо пристрасними звинуваченнями у відсутності патріотизму. І хоч той Домбас нам не потрібен, але воювати за нього треба.

Коли висіла загроза вторгнення російських військ, наші силовики жваво рапортували про те, що ми готові дати відсіч. Бойовий дух наших солдат, мовляв, на небувалій висоті.

Прикордонники збиралися стримувати цілу армію, але виявилися не готовими стримати КАМАЗів з бойовиками і зброєю. Так, мовби ті КАМАЗи пролітали на низькій висоті і не потребували доріг, які можна було перекрити не тільки залізобетонними блоками, а й їжаками та іншими захисними конструкціями. Тим більше, що про скупчення машин і терористів неподалік кордону було відомо ледь не цілу добу.

А відтак уже з´являється інформація про те, скільки коштує пропуск через кордон КАМАЗа зі зброєю, а скільки з бойовиками. І все стає на своє місце.

Зараз ми уже знаємо, що вторгнення не буде, а буде постійна напруга, постійна гра нервів. Під час однієї такої дискусії в колі диванного воїнства на тему "введуть війська росіяни чи не введуть", якась дама не витримала і: "та нехай би уже ввели, а то бігме сил нема перебувати в такому знервованому стані".

Та от цікаво, яким чином збиралися наші військові протистояти російському вторгненню, якщо негодні були стільки часу відбити у Луганську атаку кількох сотень бандитів, які не мають ані літаків, ані танків. Я розумію, що там житлові будинки, але мешканці давно вже мали змогу їх покинути. А як в таких випадках чинили самі росіяни та ізраїльтяни - відомо.

Бісить і те, що ми, прості люди, не можемо отримати достовірної інформації про стан справ на східному фронті. "Прикордонники отримали допомогу", "прикордонники другу добу тримаються в оточенні терористів без підмоги" - і так без кінця.

Очевидно, що наші паркетні генерали з відповідними їхньому статусу животами не надто готові до війни. Розвідка наша демонструє свою повну нефаховість, а за це розплачуються життям прості вояки.

Не про кожного штабіста нам щось відомо, але який там контингент можна уявити собі. Ось колишній голова Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії України, колишній радник президента України Микола Маломуж, якого сьогодні часто можна побачити на екранах телевізора в якості експерта. Чоловік уже не при посаді, але радо відвідує різні шоу і щось вістить нам мудре і вічне.

Але от виявляється, що у 1998 році він отримав Орден Святого Станіслава IV ступеня з врученням йому Офіцерського Хреста.

Задумаймося на хвильку. Усім відомо, що орден цей заснував такий собі Павєл Вялов, якого усі вважають за шахрая, і продає їх різним особам, які дуже хочуть, аби називали їх графами та герцогами (колись преса жваво висміювала "шевальє Піскуна"). Чи може викликати довіру голова розвідки, який купує фальшиві нагороди у міжнародних пройдисвітів?

Хочеться вірити, що врешті-решт Донбас буде звільнено, а кордони з Росією закриють так, як вони закриті між Америкою і Мексикою, обгородивши високою дротяною сіткою.

Але Росія ще довго буде випробовувати на міцність наші нерви. Ми й надалі слідкуватимемо за усіма подіями на Сході і в Криму, з тією лише різницею, що нас однаково буде тішити кожна позитивна новина з Донбасу і кожна негативна з Криму.

Але є, є і зараз приємні хвилини у нашому стривоженому житті. Можна безмежно довго любуватися тим, як тече річка, як палахкоче вогонь і як напливають хвилі на порожні кримські пляжі. Порожні полиці супермаркетів і черги до банків викликають не меншу втіху.

Як пише кримчанка Ліза Богуцька, "усе що в них тепер є – російський паспорт, Кісєльов у телевізорі і масковскає время".

З цією заспокійливою думкою я вимикаю комп´ютер, накриваюся теплою ковдрою і солодко засинаю.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.11.2024|14:49
Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії


Партнери