Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
"Стала сама собі українкою, тільки з меншим бюстом" - 8 польських романів
У Польщі оголосили номінантів Ніке - однієї з найпрестижніших літературних премій. Ім´я переможця стане відоме у жовтні.
Він отримає 100 тисяч злотих (385 тисяч гривень) і статуетку. Засновниками нагороди є газета Wyborcza і Фундація Agory. Ніке нагороджують у різних номінаціях - романи, вірші, есеї, репортажі, щоденники і автобіографії. За нагороду цьогоріч змагаються 8 романів. Gazeta.ua./a> поцікавилася, що про них пишуть польські літературні критики (Даріуш Новацький і Пшемислав Чаплінський).
"Лисички", Юстина Барґєльська
"Маємо двох жінок і одного коханця, який одночасно ущасливлює обох. Героїні хочуть від нього дикого, тваринного сексу, а також - бути вислуханими, коли той мовчить. Власне, те й отримують, зазвичай у лісі під Варшавою. Роман варто читати з олівцем у руці. Хоча аби підкреслити чи занотувати прекрасні фразочки типу "Заробленого вистачило б на три чверті няньки-українки, то сама собі стала своєю українкою, тільки з меншим бюстом". Барґєльська володіє незвичною здатністю поєднувати непоєднуване: збочення із дотепами, поезію з вульгарністю. Тому невідомо, чи прикрі речі, яких тут повно, мусять нас засмутити, чи можемо у них відкрити гумористичний потенціал. На щастя, можливо одне й інше" - пише Даріуш Новацький.
"Небко", Бриґіда Гельбіґ
Мажені зараз під 50 і вона починає досліджувати історію власної родини. Її батько народився у 1930-тих, він нащадок галицьких німців. Мати з´явилася на світ теж за кілька років до війни, під Новогрудком (нинішня Білорусь). Пара зустрілася під кінець 1950-тих у Щецині. Батько відмовився від своєї німецької ідентичності, аби вижити. Інстинкт самозбереження підказав йому замінити мундир Гітлерюгенд на уніформу юнака з молодіжних бригад Служби Польщі, а пізніше Народного війська польського. Мати з родиною вивезли до Казахстану, а пізніше переселили з-за Буга на повернені Німеччиною землі. "Небко" трактує письмо як реконструкцію. Завдання Мажени нелегке, бо її батьки не дуже охоче відкриваються, а якщо все ж виходить намовити їх на спогади, то вдаються до безпечних історій-анекдотів. Урешті стає взагалі важко розділити пам´ять і уяву у тих спогадах. Але може то й на краще, - пише Даріуш Новацький.
"Щаслива земля", Лукаш Орбітовський
Літературний розвиток відомого прислів´я - будьте обережні із мріями - вони можуть збутися. Друга половина 1990-тих, дія відбувається в уявному містечку, над яким вивищується зруйнований замок. П´ятірка друзів віддаються типовим для віку ліцеїстів іграм і забавам, але кожен з них має побороти якийсь біль. Хлопці собі обіцяють, що одразу після іспитів подадуться у великий світ, бо своє містечко вважають дірою. Їхню дружбу поєднує мрія - потрапити у підземний лабіринт в коридорах замку. Там зустрічають бестію - бика, котрий убиває одного з них.
"Остання роздача", Вєслав Мислівський
Повість-монолог безіменного героя розказана на схилі літ є спробою з´ясування стосунків із власною біографією, мотивована "висказанням себе самого". Герой народився на початку 1940-вих, є талановитим, але нереалізований артистом. У його монолог раз по раз втискуються листи Марії, його шкільного кохання. Марія кількадесят років надсилає йому любовні листи, повідомляючи також про різні події свого життя - шлюби, дітей, роботу в лікарні, прихід старості. На ті листи адресат ніколи не відповідав, а написані вони були з повним усвідомленням, що діалог ніколи не зав´яжеться і пара ніколи не буде разом.
"Людська річ", Павел Поторочин
Типове село і типові селяни. День, коли ховають Яся прозваного Смичком - у році 1944-му. У фіналі мамо перегляд подій від згаданого похорону до року 1948-го. Смичок - невиправний шалапут, сільський забіяка і незрівняний коханець, який жодної дівчини у книжці не пропустив. І жодна не шкодувала, що мала справу з тим демоном сексу. Ще перед війною натрапив на жінку зі схожим темпераментом - дружину пекаря Ванду, котра захопившись любовним мистецтвом Смичка, задушила свого старого чоловіка подушкою. Всі ті історії кружляють навколо головної формули - кохання, пристрасть, спокуси, котрим піддаються герої, їхні дивакуваті схильності, манії і більш чи менш правдоподібні пригоди.
"Багато демонів", Єжи Пільх
Середина минулого століття. Є пан Начальник і його дружина, Пастор, також із дружиною, Комендант. Але із перших сторінок увагу забирають постаті нові і грізні - демонічний поштар Фриц, не менш демонічні доньки пастора Мрака, Юля і Оля, самовбивця Юліуш і його батько. Ніколи раніше у Пільха не було аж так багато сцен і епізодів символічних. Символічними постають шалений бал на місцевій пошті з нагоди дня народження пана Начальника чи історія загадкового білого плаща. У тому зрештою і виражається демонічність тієї оповіді, писаної "болотним пером на вологому папері".
"Нічні звірі", Патриція Пустковяк
Їдка сатира на стиль життя, популяризований глянцевими журналами і життя великих міст. 30-річна Тамара втрачає роботу у корпорації, але має ще квартиру і щодня мусть все більше економити. Аби заощадити, знайомиться з чоловіками у кав´ярнях або дозволяє себе зняти у нічних клубах. У п´ятницю - дія займає неповні три наступні дні - обкручує трьох фраєрів, в суботу зустрічає давню приятельку з роботи, до краю зіпсовану Марцеліну. Разом вживають наркотики і упиваються, змінюючи локації і товариства. Серед ночі Тамара втрачає свідомість, але не настільки, щоб не відчути, що стала жертвою групового зґвалтування. Зранку відіграється на фальшивій подружці. Світ дає їй роль у спектаклі споживання, але Тамара відкидає те все і ефектно пориває з тим всім.
"ості", Іґнаци Карповіч
Роман живий, блискучий, іронічний. Зосереджений на вузькому колі героїв, але водночас горизонт письма поширюється на ціле суспільство. Рясніє підказками а також впізнаваними постатями сучасної Варшави. Тут вгадуються знана лівачка-феміністка із опозиційним життєписом, діва-трансвестит, блогерка з депресивними схильностями, автор гейбіографічної книги. Вони зустрічаються, розмовляють, розбиваються на пари і групки - чим не шоу із телеящика?
Переклала Олена Павлова: http://wyborcza.pl/
Коментарі
Останні події
- 28.11.2024|14:49Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії