Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

Книжкові мережі

У столиці продовжує роботу "Книжковий Арсенал".

Це вже четвертий за ліком проект "Мистецького Арсеналу". Нинішнього року, вдарившись у гігантоманію, організатори склали зведену програму з 200 пунктів (усі заходи просто неможливо відвідати й оцінити). На відкритті французи нагородили Андрія Куркова. А українські видавці, на прохання DT.UA, поділилися своїми прогнозами щодо світлого майбутнього вітчизняного видавничого бізнесу. 

Нинішній "Книжковий Арсенал" — продовження літературного маршруту, розпочатого "МА" з "Шевченкоманії" (до 200-річчя Кобзаря). Попереду проект під робочою назвою "The show within the show" (з нагоди 450-річчя Шекспіра). Цей 5-денний книжковий марафон — для різних аудиторій. В українській програмі беруть участь близько 100 прозаїків, поетів, публіцистів. Це продовження формату публічних інтерв´ю, що стало "родзинкою" торішніх форумів. Відвідувачі можуть послухати розмови Сергія Жадана і Юрія Макарова, Тараса Прохаська і Валентини Клименко, Леся Подерв´янського і Юрія Володарського... 

На відкритті форуму Посол Франції в Україні Алан Ремі вручив українському письменнику Андрію Куркову Орден Почесного легіону. Андрій пише російською мовою, але "уособлює складність своєї країни та є патріотом України". 

Також на фестивалі представлені чеські, польські, німецькі та австрійська міжнародні програми. Директор Польського інституту Ярослав Годун відзначив плідну українсько-польську співпрацю. "У 2012-му в Україні було видано 50 книжок польських авторів. Це більше, ніж усі, разом узяті, за 1990-ті, — розповідає Годун. — Нинішнього року представляємо видання Бруно Шульца, який жив у Дрогобичі й писав польською мовою".

У рамках польської програми також відбулася презентація книжки "Український палімпсест". Це розмова Оксани Забужко з польською журналісткою Ізою Хруслінською про 23 роки існування незалежної України та її сусідство з Польщею. Письменниця одночасно є героїнею цієї написаної у формі розмови книжки.

 

фото_1

 

* * *

А ось що думають про стан справ у книжковому бізнесі представники деяких видавництв. Які його тенденції саме тепер — у період політичної й економічної кризи? І що в першу чергу потрібно зробити уряду, аби ми не втратили українську книжку? 

— Якщо говорити про загальну ситуацію на книжковому ринку, то справді є великі проблеми, — вважає головний редактор і співзасновник "Видавництва Старого Лева" Мар´яна САВКА. — Деякі видавництва просто зійшли з дистанції. Але якщо говорити конкретно про наші справи, то ми, навпаки, рухаємося вгору. Особисто я пов´язую це не з ринком, а з якимись управлінськими моментами, розширенням дистрибуції, створенням цікавого продукту. Адже за останні два роки ми почали заходити в інші сегменти — дорослу літературу, поезію, кулінарну книжку... Однак на ринку реалізації книжок у нас теж є проблеми. Адже мало майданчиків, де можна розвернутися. А такі проекти, як "Книжковий Арсенал", діють на результат. Дуже не хочеться, щоб нинішня криза якось позначилася на книговиданні. Адже якби уряди попередніх "скликань" звертали увагу на гуманітарну політику в Україні та підтримували книговидавців, цей удар не був би таким відчутним. Крім того, якби в тих-таки Харкові, Луганську, Донецьку була присутня українська книжка, то через неї була б присутня й українська ідеологія. Та й геополітика нашої країни мала б кращий вигляд. Якщо країна "маргіналізує" культуру, літературу й книговидання, то програє, втрачаючи величезні можливості спілкування через книжки, пресу, вільні медіа. І як наслідок такої політики — люди, що перестають мислити. Хочу також підкреслити: саме дитяча книжка змінює країну зсередини. Адже ми безпосередньо впливаємо на дітей, які читають книжки. У книжках, що виходять у "Видавництві Старого Лева", я впевнена на 100% — у їх наповненні, ідеології. 

Новому уряду потрібно діяти обережно... Не потрібні скороспілі пропозиції, мовляв, а давайте ми зменшимо пільги видавців! Галузь і так ослаблена. Деякі ж реформи її можуть просто знищити. Було б добре, якби в нашій країні банки видавали пільгові кредити на розвиток. Тоді можна було б рухатися вперед. Також усі книжкові мережі мають бути ліцензовані, і там повинен бути представлений український продукт — 50% однозначно... 

 

фото_3

 

* * *

— Поточне зменшення продажів — це нормальна тенденція осінньо-зимово-весняного періоду, — каже головний менеджер із продажів видавництва "Грані-Т" Ніка ЛУЦЕНКО. — Звісно, криза позначається саме на виданні нових книжок... Уряду потрібно робити більше бюджетних і державних програм для їх популяризації. 

* * *

— На жаль, такої неприбуткової зими в нас ще ніколи не було, — коментує ситуацію менеджер із продажів Аліна МІХЕД (видавництво "Майстер-клас") — Скажу, що в наших партнерів справи теж ідуть не дуже добре. Адже саме книговидання — це або хобі, або справа життя. Не можна займатися цим бізнесом без любові. Та на сьогодні це неприбутковий бізнес. Можемо на ньому лише виживати, але не заробляти. Якщо "затягування пасків" триватиме, то видаватимемо замість десяти книжок лише дві. І незрозуміло, хто їх купуватиме. Адже й ціни в нас невисокі. Хоча сьогодні книжка навіть за 35 гривень для українців дорога. 

* * *

— На жаль, нинішня тенденція — це зменшення книжкових продажів, — каже головний редактор видавництва "Наука і техніка" Сергій КОРЯКІН. — Навіть без урахування політичної ситуації. Зараз ще додалася політика, яка тисне на всі галузі, у тому числі й на книжковий бізнес. Отож справи вгору не йдуть. Люди дедалі більше користуються Інтернетом. Це трохи інший продукт, однак черпати інформацію звідти можна. Це безпосередньо стосується й наших технічних книжок. Звичайно, щодо дитячих видань — тут зовсім інша тенденція: ці книжки як купували, так і купуватимуть, вони мають бути гарними, барвистими. 

 

фото_2

 

Новому уряду потрібно насамперед урегулювати економічну ситуацію в країні і боротися з корупцією, щоб почала працювати економіка. Людям стануть платити зарплати, вони купуватимуть книжки, їздитимуть відпочивати й т.п. Але для цього насамперед, як сказав Леонід Кравчук, потрібно "погасити пожежу в будинку". Щоб вижити...

Катерина Константинова 



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.11.2024|14:49
Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії


Партнери