Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

21.03.2014|09:01|ТСН.ua

Сергій Жадан. Таємні маршрути біженців

Ніхто не любить біженців, вигнанців, утікачів. Про них охоче говорять на телебаченні, з ними радо зустрічаються журналісти, ними показово опікуються політики, проте насправді вони ніде й нікому не потрібні.

Їх бояться, їм не довіряють. Вони заважають, їх стає забагато, вони стають нав´язливими.

Нашого гуманізму та співчуття вистачає лише на те, аби підтримати їх морально. Далі хай вигрібають самі – наскільки зуміють, наскільки ми їм це дозволимо. До них швидко звикаєш, їх швидко починаєш упізнавати, швидко вивчаєш їхню риторику, легко виробляєш щодо них систему виправдань та контраргументів. Вони починають викликати роздратування – дратує їхня безпорадність, беззахисність, їхнє постійне ниття, образа на весь світ, претензії до всіх навколо, їхня неможливість самостійно вирішити всі свої проблеми. Слабкість лише на короткий період мобілізує й народжує бажання допомогти, взяти дієву участь у вирішенні ситуації. Потім вона просто відштовхує.

Ніхто не любить слабких, справедливо вбачаючи в їхній поведінці свої власні комплекси та фобії. Сильних насправді теж ніхто не любить, проте нелюбов до сильного, принаймні сильнішого за тебе, можна потрактувати як страх, тому в більшості випадків неприязнь до сильнішого тримають подалі, щосили в спілкуванні з ним вдаючи з себе рівного – так само сильного, так само впевненого в собі, так само непричетного до компанії слабких та ображених. 

Ми видаємо себе за сильних і намагаємось говорити з позицій сили, просто аби приховати власну розгубленість і нерішучість. Це не робить нам честі, проте в більшості випадків ніхто нічого не помічає. Натомість усі помічають слабких, коли ті скаржаться й вимагають справедливості, і чим предметніше вони її вимагають, тим сильніше їхні вимоги викликають внутрішній опір – мовляв, яке право вони мають позбавляти мене моєї рівноваги, з якого дива вони диктують мені свою правду, чому я маю обов´язково з нею погоджуватись, чому я не маю можливості засумніватися в очевидному, не приймати очевидних речей, заперечувати те, що й сам чудово розумію?

Нікому з нас не подобається, коли нас намагаються позбавити нашого конформізму, нашої байдужості, нашої продажності. Адже так комфортно зберігати при собі свій спокій, свої ілюзії, свої самонавіювання. Світ може божеволіти й рушитись, проте доти, доки це не стосується безпосередньо тебе, є можливість відійти вбік і з холодним (насправді настрашеним і нервовим) зацікавленням спостерігати, як сильний дає собі раду зі слабкими, якими аргументами він при цьому користується, як виправдовує власну силу, як засуджує слабкість опонентів. Доки ти сам не став біженцем, маєш повне право не пускати їх на поріг свого дому – не ти позбавляв їх їхніх домівок, не тобі вирішувати тепер їхні життєві потреби.   

Скільки доводилось їх бачити – старих утікачів із соціалістичного табору, балканських однолітків, студентів із країн Азії та Африки. В європейських університетах і в американських книгарнях, на літературних вечорах і політичних демонстраціях. Позбавлені батьківщини, позбавлені прав, закинуті в чужий світ, який не виявляв до них інтересу – завжди хотілося вірити, що чогось подібного ніколи не станеться з жодним із моїх співвітчизників. Вони розповідали свої історії, називали імена своїх ворогів, проте майже ніхто з них не намагався зазирати в майбутнє, навіть не починав говорити про плани та перспективи. Їхні плани залишилися на батьківщині, їхнє майбутнє визначалося минулим, їхнім головним життєвим надбанням виявилася велика втрата, велика пустка, шалена порожнеча. Кожен із них викликав співчуття й солідарність, перед кожним із них хотілося просити вибачення, за кожним із них чувся голос правди й непокори, кожному з них говорилися слова підтримки, з кожним із них доводилось прощатись як зі справжнім братом по боротьбі та опору.

Кожен із закарбовувався в пам´яті на решту життя. Кожен із них стирався звідти вже наступного ранку. погляд



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.11.2024|14:49
Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії


Партнери