Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Володимир Камінер: Путіну може допомогти тільки Меркель
Російський письменник, який живе в Берліні, жорстко критикує Росію за конфлікт з Україною: "Я не стільки хвилююся за ситуацію в Україні... йдеться про те, щоб врятувати Росію".
DW: Ви опублікували в мережі Facebook коментар, в якому Ви, зокрема, говорите, що соромитесь Росії, своєї батьківщини, яка, йдучи слідом за своїм президентом у конфлікті з Україною, привела світ на межу війни. З якою метою Ви це зробили?
Володимир Камінер: Це хороше запитання. Власне, до цих пір я дуже рідко висловлювався з політичних питань. Але коли російські танки перетинають кордони країни, кожна людина, яка відчуває відповідальність за події навколо неї, повинна голосно висловити свою думку. І я, як і раніше, відчуваю відповідальність за те, що відбувається в Росії.
Ви відомі своїм почуттям гумору і дотепністю, причому не тільки як письменник. Коли в ході конфлікту стало зрозуміло, що тут вже не до жартів?
Тут точно не до сміху. Насамперед, коментарі до мого посту в мережі Facebook демонструють мені, наскільки невиразним і неповним є уявлення громадськості про події у Росії. Я не стільки хвилююся за ситуацію в Україні. Думаю, що українці самі розберуться і повинні будуть розібратися. Мене турбує те, що російська держава веде агресивну політику, підбурюючи до війни, і намагається отримати вигоду нечесним способом. Так що мова йде про те, щоб врятувати Росію.
Ви жорстко критикуєте своїх російських друзів і співвітчизників, які, як Ви пишете, знають про тиранію і корупції в країні, але нічого не говорять. На Вашу думку, вони готові відмовитися від свободи, поки є можливість отримувати вигідні кредити і житло. Є ще надія щось змінити?
Так, звичайно. Я гадаю, що саме в результаті цього загострення в Україні російський режим втратив останню видимість своєї законності. Починаючи з 1990-их років, власне, навіть ще раніше, росіяни "чхали" на свою державу. Та й серед російських інтелектуалів широко розповсюджена думка: "Якщо ми не можемо вплинути на політику влади, тоді будемо жити незалежно від неї і займатися своїми особистими справами". Люди живуть так, ніби президента Путіна і взагалі немає. Але це не функціонує. Принаймні з того моменту, коли російські танки починають роз´їжджати за межами Російської Федерації.
У чому це проявляється?
Напрочуд дивно, як одна маленька людина змогла внести розбрат між мільйонами людей. Зараз на інтернет-порталах йдуть справжні битви, друзі стають найлютішими ворогами. У кожній родині і у кожному домі будуються барикади. Моя тітка, наприклад, дуже радіє з того, що Росія завойовує Крим. Моя мама подзвонила мені сьогодні вранці і попросила мене нічого більше не говорити на політичні теми. Напевно, тому що вона боїться, щоб танки не прийшли і до нас додому. Мої співвітчизники пишуть мені: "Те, що свобода слова обмежена в Росії, - це повна нісенітниця!". Але в той же час вони мені пишуть, що коли я наступного разу приїду до Росії, мене, напевно, заарештують і відправлять за Урал. І не розуміють, що одне суперечить іншому.
Ви оголосили, що на найближчій берлінській дискотеці Russendisko , де зазвичай багато російської музики, ви будете ставити тільки українську музику. Що це дасть?
Цим я хочу проілюструвати те, що написав у мережі Facebook: росіяни і українці є братніми народами, які близькі одне одному і не залишать один одного в біді. Напевно, вони допоможуть одне одному, але вже ніяк не за допомогою танків. Мій друг і колега Юрій Гуржи, з яким я займаюся проектом Russendisko, - росіянин і одружений з українкою. Ми виступимо за цінності, за які ми завжди виступали: за солідарність, міжнародну допомогу, за життя спільно і за мир без зброї.
Чи вважаєте Ви, що людям культури в Німеччині слід було б більше висловлюватися щодо конфлікту між Росією і Україною ?
Це вже багато хто робить. Наскільки я знаю, багато людей культури підписали звернення до російського уряду.
Новий ризький театр з Латвії нещодавно скасував усі свої виступи в Росії через конфлікт в Україні. Чи варто театральним і танцювальним колективам з Німеччини зробити те ж саме і відправитися замість цього на гастролі в Україну? Чи це вже занадто ?
Думаю, що така культурна блокада була б неправильним рішенням. Вона вдарила б у першу чергу по людях, які цього не заслужили. Я не думаю, що люди, які ведуть Росію в прірву, ходять у театр. Але потрібно на всіх рівнях намагатися вести діалог з людьми і показати їм самих себе, як у дзеркалі. Щоб вони бачили, як їх сприймають у світі.
Хоча Ви й не збиралися виступати в ролі експерта з російсько-українських відносин, скажіть, будь ласка, як, на Вашу думку , буде розвиватися конфлікт надалі?
Думаю, що Путін прочитав мій пост в мережі Facebook і розмірковує зараз над тим, як йому скоріше повернути танки назад. Тільки він, звісно, знаходиться в скрутному становищі. Уперед йти він не може, оскільки у світі цього не зрозуміють і не допустять. Але й назад відступити він також не може, тому що він сам у власній країні за допомогою 24 телеканалів займався розпалюванням конфлікту. Тоді його прихильники скажуть: "Ти для цього не підходиш. Війни наполовину не буває".
Думаю, що Анґела Меркель може йому допомогти вийти з цієї ситуації, більш-менш не втративши обличчя. Не знаю, як вона це зробить. Але вона - розумний політик, який приймає рішення, який може дати йому слушну пораду.
Володимир Камінер народився в 1967 році в Москві. З 1990 року живе і працює в Берліні. Пише свої розповіді та романи німецькою мовою. Основна тема його творів - життя Німеччини очима вихідця з Росії. Кожна його книга в Німеччині стає бестселером. Крім літературної творчості, Камінер відомий тим , що регулярно зі своїми друзями-колегами проводить в Берліні та інших німецьких містах "Російські дискотеки" (Russendisco), які користуються популярністю серед німецькомовної публіки.
Клаудія Превецанос
Фото: novoe.de
Коментарі
Останні події
- 28.11.2024|14:49Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії