Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Нові «діалоги Платона»
Однією з найбільших подій І Міжнародного фестивалю «Книжковий арсенал» стала презентація книжки «Дочекатися музики» Валентина Сильвестрова — українського композитора світового рівня.
Цю книжку випустило у світ відоме своїм інтелектуальним і культурологічним спрямуванням київське видавництво «Дух і Літера». Її автор — Валентин Сильвестров — український композитор, музика якого ще півстоліття тому вийшла за межі вітчизняної культури і чия творчість багато в чому визначила шляхи сучасного розвитку світового музичного простору.
Книжка має підзаголовком — лекції-бесіди. В її основу покладено цикл публічних виступів, супроводжених музикою видатного майстра перед велелюдною аудиторією. Автором ідеї та організатором цих зустрічей є молодший колега Валентина Сильвестрова, відомий український композитор Сергій Пілютиков. У цих бесідах-лекціях він бачить, за його ж словами, своєрідне продовження лекцій у Платонівській академії та бесід Сократа зі своїми учнями, які античний філософ проводив в усній формі. Пропозиція видати книжку за матеріалами зустрічей Валентина Сильвестрова належить директорові видавництва «Дух і Літера» Костянтину Сігову. Літературним інтерпретатором цих бесід є редактор Алла Вайсбенд.
Минулорічне російськомовне видання книжки «Дождаться музыки» накладом у півтори тисячі екземплярів розійшлося блискавично! Вдруге, цього року, вона вийшла українською мовою. Автор перекладу — Валерія Богуславська, якій належать україномовні поезії Байрона, Цвєтаєвої, Тарковського, Емілі Дікінсон, багатьох європейських поетів.
Жанр книжки Валентина Сильвестрова не вкладається в жоден з відомих друкованих форматів про мистецтво. На моє запитання про те, як він визначив би жанр цього твору, Костянтин Сігов відповів: «Я сказав би, що це нові «діалоги Платона», але в нашому часі та просторі про музику і нову філософію людини. На мою думку, це нова антропологія, нове розуміння спілкування в музиці й через музику.
В цьому плані автора, безумовно, можна назвати і філософом, і тим мислителем, який розвиває філософію та музику майбутнього». Одна з присутніх по-своєму визначила цей жанр: «Книжка, яку читаєш, і чуєш музику». До речі, обидва видання доповнені диском із музикою Валентина Сильвестрова.
Презентація, що тривала близько трьох годин і зібрала кілька сотень представників різних поколінь, різних професій, перетворилася на зустріч людей, спраглих до спілкування, до захоплюючих розмов про музику, поезію, творчість, філософію. І кожна з відповідей композитора ставала предметом окремої бесіди. Скажімо, запитання головного редактора газети «День» Лариси Івшиної про музичні уподобання українського вченого Сергія Кримського Валентин Сильвестров перевів у площину розмови про нерозривність музики й філософії. А на питання про співвідношення національного і загальнолюдського в мистецтві навів слова Тараса Шевченка: «Садок вишневий коло хати», що є, як вважає композитор, українською метафорою Раю — причому такою, що її неможливо передати іншою мовою.
Кульмінаційним моментом презентації-бесіди стало звучання музики Валентина Сильвестрова — сповільненої, стишеної, заворожливої, яка переносить в інший світ і змушує зупинитися й прислухатися до народження божественної мелодії. Сильвестрівські пісні без слів, серенади, багателі, мелодії миттєвостей звучали у виконанні чудових музикантів ансамблю «Рикошет» (художній керівник С. Пілютиков). Завершив цю зустріч сам композитор, який підійшов до рояля і зіграв свою «Весінню пастораль». Це була воістину озвучена філософія Валентина Сильвестрова.
Вражені та вдячні слухачі, які бажали отримати книжку від автора з його автографом, зібралися довкола нього, аби висловити свої захоплені враження.
КОМЕНТАРI
Сергій ПІЛЮТІКОВ, композитор, автор ідеї книжки:
— Ця книжка — не просто проект, а важлива частина мого життя. Я настільки нею задоволений, що тепер з’явилося відчуття, що не марно прожив життя. «Дочекатися музики» — дуже важлива подія і для мене, і для Валентина Сильвестрова. Хоч наше видання — передусім про суто фахові музичні, композиторські, виконавські речі, але його читають дуже різні люди, бо книжка вийшла дуже легкою, читабельною та цікавою. Знаєте, коли отримав перший примірник, читав його цілу ніч, хоч уже до того добре знав увесь текст. Наш перший російськомовний тираж розійшовся буквально за два місяці! Хочеться вірити, що й україномовне видання здобуде прихильність читача. Формат «бесіди-лекції» — історичний, ще Сократ його любив. Нам самим під час розмови було цікаво щось для себе з’ясовувати, обмірковувати. І, звісно, такий формат дуже непоганий для популяризації сучасної музики серед ширшого кола слухачів. Тому я хочу продовжити серію. Вже практично готові лекції з композитором Олександром Щетинським, потім хочу зробити книжку з Мирославом Скориком і з іншими майстрами музики.
Валентин СИЛЬВЕСТРОВ, композитор:
— Сергій Кримський — мій товариш і добрий друг газети «День», до якої він ставився з особливою пошаною та яку читав щодня, був одним із найосвіченіших любителів музики на пострадянському просторі. Він дуже точно й детально чув і відчував музику, причому на глибинному концептуальному рівні. А ще, і це дуже важливо для мене, він уловлював зв’язок музики з поезією. Сергій Кримський цікавився і сучасною музикою, і музикою різних епох та напрямків. До прикладу, він зібрав цілу колекцію літургійної музики, що за радянських часів було нелегко...
Федір ВОЗІАНОВ, дизайнер:
— Книжку «Дочекатися музики» я прочитав чотири місяці тому. На одному диханні. Здалося, що навіть за технологією творчості це — одне з найкращих видань, яке читав. На мою думку, глибока філософія Валентина Сильвестрова дуже цікава в контексті інших видів мистецтва, а не лише музики.
Взагалі-то у мене немає кумирів, проте, очевидно, є ті, кого безмірно поважаєш. Безумовно, композитор належить до таких. Насправді в ньому багато що вражає. Передусім — динаміка творчості: протягом стількох десятків років займатися музикою, увесь цей час, що називається, тримаючи високу планку. Навіть, я би сказав, беручи все вищу й вищу.
Складно сказати, звідкіля береться натхнення. Переконаний, одним із його джерел є музика. Для мене, зокрема, музика Валентина Сильвестрова.
Тамара БОЙКО, телережисер, телесценарист, одна із засновників телеканалу «Культура»:
— Я познайомилася з книжкою «Дочекатися музики» (тоді російськомовною) в Будинку кіно, де відбувалася презентація фільму про Сильвестрова. Картину зробили у Ризі. Ми тут якось не змогли дістатися до композитора. Власне, там і було представлене згадане видання. І там я запросила почесного президента Києво-Могилянської академії В’ячеслава Брюховецького та директора видавництва «Дух і літера» Костянтина Сігова, де, власне, і вийшла книжка, у свій «Діалог» (програма із відомими діячами науки і культури на телеканалі «Культура» — Ред.). У нашому записі вони говорили про Сильвестрова та видання. Ця передача ледь вмістилася у дві частини — настільки була насичена цікавими маловідомими фактами і вражаючими людьми (ми використали фрагменти з фільму та інші записи).
Сильвестров справляє на мене глибоке враження. Що він філософ, мислитель, людина освічена — то було зрозуміло із його музики. Однак його манера мислення, аналізу літературного твору, а саме поезії (у книжці є цілий розділ «Музика і слово») просто захоплює! Адже він чує мелодію поезії. Очевидно, тому він розповідає про неї значно цікавіше та зрозуміліше, ніж багато хто з літературознавців. Взагалі говорить про складні речі дуже зрозуміло. Наприклад, Гімн України назвав насиченим співом «Алілуя!», церковним твором.
Валентин Васильович — масштабна постать. Без манії величі. Але з гідністю. Про таких кажуть: він — ЛЮДИНА.
Леся ОЛІЙНИК, Надія ТИСЯЧНА, Олег КОЦАРЕВ
Додаткові матеріали
- Валентин Сильвестров. «Дочекатися музики»
- Дочитатися й дослухатися Валентина Сильвестрова
- Сильвестров дочекався музики
Коментарі
Останні події
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»