
Re: цензії
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Літературний дайджест
Головний Читач і осоружна інтелігенція
Шановні читачі, я вас усіх вітаю: нарешті серед нас з’явився Головний Читач.
А за сумісництвом – і Провідний Літературознавець.
А на додачу – ще й Верховний Цензор.
І все це – Він, проФФесор усіх наук, буремний, наче Африка, а водночас і спокійний та незворушний, наче брила антрациту. Він бачить далі за інших, розуміє краще за інших, вирішує ефективніше за інших. Національна академія наук, а також інші Академії – мистецтв, медицини, педагогіки, вищої школи тощо – можуть спокійно зітхнути й піти на спочинок: постав, нарешті, титан, який одноосібно здатен їх замістити.
Тому нема підстав дивуватися, що роман Василя Шкляра "Залишенець" ("Чорний Ворон"), попри рішення Шевченківського комітету, залишився, згідно з указом Януковича, без цієї найвищої мистецької нагороди.
Що там якийсь комітет? Що там якісь Богдан Ступка, Іван Драч, Борис Олійник, Вадим Писарєв, Василь Герасим’юк, Мирослав Скорик, Сергій Якутович, Роман Балаян, Дмитро Стус, Олег Вергелес, Євген Станкович, Марія Стеф’юк та інші члени цієї структури, вердикт яких раніше був остаточним?
Не казка, а Кафка втілюється у життя! А відтак президентський указ розійшовся із рішенням Шевченківського комітету – вперше, зауважу, за останні 20 років. А, ймовірно, і за весь час існування цієї премії. То й що?
Головний Читач, Провідний Літературознавець та Верховний Цензор в одній особі знає, що робить. Неправильний роман у Шкляра. Націоналістичний.
Чи, як висловився один запеклий борець з усім українським, це "літературна тягнибоківщина" (взагалі-то це майже медаль – скажімо, у совєтський час "літературними власівцями" з високих трибун назвали Бориса Пастернака та Олександра Солженіцина...).
А неправильний роман не буде підтриманий, щоб там ця інтелігентська шелупонь не вигадувала.
У совєтський час, до речі, було простіше і правильніше: попередній список претендентів візував ЦК, він же нерідко і кандидатів на премію додавав, так що на фініші комітет уже нічого не вигадував. Це за часів Кравчука-Кучми-Ющенка призначені президентом комітетники раптом втратили здатність вгадувати нюхом президентську волю.
І взагалі: а чи не надто багато хочуть вони, ці високочолі мудрагелі? Он якась премія імені якогось Олександра Довженка... Теж націоналіст був, ясна річ. А премія призначена його учневі, Ролану Сергієнкові. Неприпустимо!
Що там кажуть – премія мала бути офіційно присуджена указом президента ще 12 вересня минулого року, в Довженків день народження? А якщо Сам вважає інакше, то посидить Сергієнко півроку ані в тих, ані в цих – також, до речі, вперше за час існування цієї премії виникає подібна колізія. Що ж, усе має колись бути вперше. Нова країна будується – а ви хіба не відчули?
А ще хтось там ремствує з приводу того, що досі не названі імена лауреатів Державної премії в галузі науки і техніки 2010 року, хоча це мало бути зроблено відповідним указом торік до 1 грудня.
Заводять ту саму пісню – за всю історію існування найвищої державної відзнаки за видатні наукові дослідження, за понад чотири десятиліття такого ще не траплялося.
Мовляв, незабаром закінчується термін прийняття робіт на здобуття Державної премії 2011 року, а лауреати-2010 так і не названі. А, може, комітет неправильних лауреатів назвав? Зрештою, той Патон – людина дуже підозріла, народився ще за гетьмана Павла Скоропадського, як його в сталінські часи не взяли на кукан...
За совєтського часу знов-таки було простіше – ЦК викреслював "не тих" тишком-нишком, хай там би й потенційні Нобелівські лауреати були, і на тому все. А зараз – розвели публічність, обговорюють кандидатів... А от не буде вам вчасно премії, потанцюйте, поскавчіть!
Що, всі такі речі порушують статут відповідних премій? А хто вам сказав, що ці статути чогось варті?
Якщо Конституцію правляча більшість порушує на очах усієї країни ледь не щодня, голосуючи в Раді "за себе і за того хлопця", якщо одних за пошкоджену плитку на Майдані кидають за ґрати, а інших, попри наїзди автомобілем на дітей та жінок, залишають на свободі, то який навіжений тут говорить про статути?
А, та сама інтелігенція... Нічого, поговорить – обламається. А ні – то обламають. Он як уже зараз коментують ситуацію з Державними преміями – імені Довженка та в галузі науки і техніки: мовляв, ситуація викликана "технічними причинами", оскільки у президентській адміністрації постійно йде величезний вал документації, яку апарат просто не встигає обробляти.
І звертаються майже уклінно: шановний Вікторе Федоровичу, будь ласка, дайте розпорядження завершити цю аж надто прикру історію з підписанням указу про присудження Державної премії імені Довженка. Дайте наказ завершити епопею з Державною премією в галузі науки і техніки 2010 року...
Одне слово – цар мудрий і справедливий, а бояри – погані. Чи, в більш модерній формі: дорогий наш товариш Сталін є корифеєм усіх наук, от тільки надто вже заклопотаний важливими державними справами, а капосні замасковані троцькісти-тимошенківці, які пробралися в оточення Самого, всіма можливими силами намагаються зруйнувати непорушну єдність КПСС усіх регіонів та українського радянського народу...
Що ж стосується інтелігенції, то відверте підлабузницький тон звернень до глави держави з проханням виконати, нарешті, свої обов’язки, дає широкий простір для маневрів. У тому сенсі, щоб поставити високочолих остаточно на місце. І справді: не вимагають належне їм, а випрошують. То хто до таких лохів буде всерйоз ставитися?
Та й ситуація зі Шкляром засвідчила: хтось його підтримав, звичайно, але ж яка купа персонажів із іменами притьмом кинулася топтати письменника!
І заяву на ім’я глави держави він склав неправильно, і роман художньо не вартий премії, і вся проблема не у змісті "Чорного ворона", а у тому, що його зробили фетишем, тим часом як фетишем можна зробити й унітаз, і залаштункові там ігри якісь ведуться, і не так слід обстоювати свою честь та гідність, і все це лишень піар-акція, не більше...
Браво! Хто ж краще понищить українців, морально чи фізично, як не самі українці? А особливо ті, хто зве себе інтелігентами. Що там Ленін про інтелігенцію говорив? Хоча й сам таким був, на автобазі не працював...
А взагалі-то зі Сталіним, якщо розібратися, порівнювати себе Головному Читачеві України якось не по чину. Для таких порівнянь існують інші особи – ті, що кермують у зореносній Москві.
Тому, якщо вдуматися, найкраще пасує Провідному Літературознавцеві та Верховному Цензору порівняння із Лазарем Мойсейовичем Кагановичем. І за рівнем освіти, і за відданістю "правильним" ідеалам, і за стилем керівництва, і за ставленням до української інтелігенції.
Хто викорчовував усілякі шумськізми-хвильовізми-яловізми, а на додачу ще й волобуєвщину? Хто ставив на місце Рильського, Сосюру та Яновського? Хто "почистив" українську історичну науку, причому аж двічі, з проміжком у два десятиліття?
Хто знаходив український буржуазний націоналізм не лише в українців, а й у євреїв, росіян та поляків - був у ті часи воістину геніальний термін – "єврейська петлюрівщина"...?
Отож саме на вірного сталінського учня, кочегара при "першому машиністові Радянського Союзу" Кагановича і слід рівнятися.
А осоружна інтелігенція або плазуватиме перед владою, відчувши запах смаленого, або прибіжить до неї ж, заохочена подачками (Шкляреві – дуля, а іншим – по 250 тисяч!), або змиється в еміграцію. Зовнішню і внутрішню.
Оце й буде справді нова країна. Без усіляких залишенців.
А Холодний Яр треба буде неодмінно про всяк випадок засипати.
Сергій Грабовський, для УП
Додаткові матеріали
- Письменник Василь Шкляр отримав Шевченківську премію
- Олександр Фельдман: «Чорний ворон» Шкляра – «літературна тягнибоківщина»
- Василь Шкляр відмовився отримувати Шевченківську премію. Через Табачника
- Янукович залишив Шкляра без Шевченківської премії
- Євген Баран: Хочу подякувати Шкляреві, що Він виявився вищим суспільних, літературних і навкололітературних прогнозів
- Ігор Бондар-Терещенко: Чи не пізно наш лавреат Шкляр схопився за цю «молодіжну» естафету, відіграну ще на початку 1990-х років?
- Андрій Курков: Шкляру не потрібно було ставити умови Януковичу
- Максим Розумний: Політик зі Шкляра буде нічим не кращий за Яворівського
- Андрій Кокотюха: Звинувачення Шкляра в ксенофобії дуже смішно звучить з огляду на те, що освітою України намагається керувати українофоб
- Степан Процюк: Шкляр зробив так, як вважав, що повинен зробити
- Тетяна Трофименко: Шкляр не був переконливим у своєму «ультиматуму» президентові
- Ярослав Орос: Нехай Анатолій Крим переговорить із Дмитром Табачником, і справу Шкляра враз залагодять
- Михайло Бриних: Головне у історії зі Шклярем залишилося за лаштунками
- Юрій Андрухович: Шевченківську премію не можна брати, від неї смердить
- Володимир Цибулько: Влада має відреагувати на нацистські вислови Табачника
- Шкляр має право відмовитись від Шевченківської премії – соратник Табачника
- Юрій Андрухович пропонує зібрати кошти для премії Василю Шкляру
- Василь Шкляр: Єжи Гоффман зацікавлений у екранізації «Чорного ворона»
- Василь Шкляр: Президент Янукович підпише указ про присудження мені Шевченківської премії
- Відмова Шкляра від Шевченківської премії: коментарі письменників та критиків
- Замість Януковича Шевченківську премію вручить Азаров
- Герман і Шкляр звинуватили газету Ахметова в «антиукраїнській провокації»
- Табачник не розуміє, чим він не подобається Шкляру
Коментарі
Останні події
- 24.04.2025|19:16Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
- 24.04.2025|18:51Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
- 21.04.2025|21:30“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
- 18.04.2025|12:57Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
- 14.04.2025|10:25Помер Маріо Варгас Льоса
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію