Re: цензії

20.10.2024|Євгенія Юрченко
Пан на своїй землі
19.10.2024|Антоніна Царук, м. Кропивницький
Видобувач поезії з буднів
17.10.2024|Альона Радецька, поетеса, літературна критикиня
Трансформація життєвих істин — шлях до самопізнання
17.10.2024|Віктор Вербич
«Не сподівайся і не сумуй»
10.10.2024|Тетяна Торак
Юрій Роговий: «На вулицю йду: раптом знайду тривірша…»
10.10.2024|Тарас Кремінь, доктор філософії, Уповноважений із захисту державної мови
«На тих костях зацвіте наша земля»
08.10.2024|Дмитро Дроздовський, к.філол.н., Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, секретар НСПУ
“Бо іншого у нас немає неба”...
05.10.2024|Алла Полторацька, кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземної філології та перекладу МАУП
Вітайте посібник з української мови!
04.10.2024|Михайло Ісак, c. Імстичово, Закарпаття
Сива симфонія душі Дмитра Креміня
25.09.2024|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Українська поезія спротиву - угорською

Re:цензії

Вас тут не стояло

Свою чергову книгу-досьє Сергій Руденко створив у форматі енциклопедії, і це, якщо чесно, чи не головна її відмінність від його попередніх збірок фактажу про різної ваги президентську рать.

Адже справді, перед нами ніби як ті самі постаті-персоналії, кумедні випадки з їхнього вельможного життя, ляпи і бульки у транслюванні ними високих державних істин за умов низенького такого рівню власної освіти, але головне, звісно, не це. Автором сих рядків уже мовилося, що Руденко - це насамперед поет, поет-сатирик і безперечний пародист з хитро-професійним поглядом на обраний аналітичний матеріал. Хитрим - тому що в Україні без цього не можна, інакше це буде не по-українськи, а серйозно, і люди, відповідно, образяться. Що ж до професійности автора енциклопедії, то наразі варто, мабуть, зауважити, що досвід «смолоскипового» покоління вивів його таки на стезю справжнього філософа. Задля порядку згадаймо, кого серед наського письменницького люду можна наректи філософом. Підписував було саме таким соціяльним статусом власні тексти на початку 90-х відомий поет і письменник Анатолій Дністровий, але згодом і він відмовився від такої практики (хоч на «філософа», здається, вчився, і начебто має право). Залишилися самі лише тихі добродії на кшталт пасічника наших душ Анатоля Щербатюка і редактора журналу «Ї» Тараса Возняка. Що ще довкола? Ну, Андрій Шеченко іде з київського «Динамо», а Бред Піт - від Ванеси Параді, але майже те саме - в енциклопедії Руденка.

Щодо філософії розглядуваного тут явища, тобто укладеної Сергієм Руденком збірки назвою «Yanukopedia» слід виснувати ще ось яку важливу сентенцію. Вже мовилося на маргінесах нашого друкованого світу про політичну, ба навіть літературно-мистецьку вагу цього видання, оскільки згадується у ньому різного штибу дефініції, які ці дискурси, пардон, визначають. Знов-таки, іменні, звичайно. Анна Ахматова і Гулак-Артемовський, Ісак Бабель і Антон Чехов. Не бракує решти соціокультурних складових у цьому народному довіднику з життя і творчості нашої політичної еліти. Тобто чимало про музику і спорт. З першої категорії літерних статистів будь-якої передвиборної кампанії - плавчиха Яна Клочкова, і гімнастка Лілія Подкопаєва, футболіст Андрій Шевченко і тренер Олег Блохин. З другої - заспівувачі не менш універсального характеру щодо власної ангажованості: Ірина Білик і Ані Лорак, Альона Вінницька та Іво Бобул, Кузьма Скрябін і Руслана Лижичко, Наталя Могилевська і Таїсія Повалій.

А ще філософська мудрість автора енциклопедії полягає ось у якому реверсі щодо згаданих у ній персоналій. Пригадуєте ходульні моделі альтернативної історії, які свого часу тішили радянських дисидентів? Так, Брежнєв за цього розкладу був лише правителем епохи Бродського, а Єльцин всього лише жив за часів Пугачової. Чи не те саме відбувається у тісному контексті збірки Руденка, адже сановиті прізвища наських каліфів на годину мішаються із високо-хрестоматійними іменами-позиціями вищезгаданих історичних осіб. Історичних, розумієте? Себто бути згаданим у цій книжці - означає поріднитися з «епохальними» персонажами, стати врівень з ними, мовивши не сакраментальне «вас тут не стояло», а відповідне «вам на «пе», а мне на «ем», як у суперечці Маяковського з Пушкіним, тобто увійти до історії. Якщо ця фішка досі не зрозуміла, то варто, мабуть, на мигах тексту роз´яснити закони такої зручної ідентифікації. «Пользуясь случаем, я кричу этому сраному народу: кто вы, еб вашу мать всех! Кто? - гукав свого часу Едуард Лимонов. - Не важны вы все, как мальки в той воде, стекли вы в канализацию жизни. Важен только странный мальчик в плавках, смотрящий на вас. И чтоб он вас заметил, подняв свой взгляд от мальков, тритонов и головастиков. А не заметил - ну и нет вас».

Ось і виходить, що у справі надання несподіваної популярності тому чи іншому політику, авторові енциклопедії, який включив у неї того чи іншого персонажа, варто ще й доплачувати - за згадку у контексті епохи. А там вже чи в трусах наш мальчик, а чи в самих лише окулярах - великого значення для суми можновладного відкату не має. Хіба не так? І витратити все на видання енциклопедії не в паперовому варіянті, як збирається зробити її автор, а в гранітному. Щоб уже навіки зафіксувати химерну орфографію з кульгавою пунктуацією нашої вельми дорогої політичної абетки.



Додаткові матеріали

27.05.2012|12:50|Новинки
Сергій Руденко. "Yanukopedia"
09.06.2012|20:50|Події
Yanukopedia: Сергій Руденко у Миколи Княжицького. ВІДЕО
21.05.2012|22:37|Події
Ірина Білик, Ані Лорак,Таїсія Повалій та Віктор Павлік потрапили у «Yanukopedia»
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

19.10.2024|09:56
Названі лавреати Міжнародного літературного конкурсу прози рукописів «Крилатий Лев»
17.10.2024|12:48
У видавництві “Чорні вівці” розпочався передпродаж підліткового зимового фентезі “Різдвяний експрес” Карін Ерландссон
17.10.2024|11:55
Розпочався конкурс на здобуття премії Drahomán Prize за 2024 рік
17.10.2024|11:33
Що читає Україна?: аналітика по областям
17.10.2024|11:27
«Liber 24»: як Україна вперше взяла участь у книжковому ярмарку в Барселон
11.10.2024|18:46
Киян запрошують обміняти російськомовні книжки на українські по “шокуючій знижці”
10.10.2024|14:25
Лауреатом Нобелівської премії у галузі літератури стала південнокорейська письменниця Хан Канг
09.10.2024|18:39
12 жовтня відбудеться наймасштабніший день «Вінграновський ART MARATHON»
08.10.2024|14:59
У Києві відбудеться персональна виставка Анастасії Фалілеєвої, присвячена її фільму «Я померла в Ірпені»
08.10.2024|12:48
Відкриття 72-ої “Книгарні “Є”: мережа презентує перший магазин у Стрию


Партнери