Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Re:цензії

09.06.2012|14:46|Любов Багацька

Тепер у пригоди від Олексія Огульчанського зможуть поринути й сучасні діти

Перевидання класики – благодатна справа. А особливо коли йдеться про перевірену і випробувану не одним поколінням дитячу літературу. У кожного народу є книжки, на яких виростали бабусі і дідусі і на яких мають виростати онуки.

Аби не уривати цей ланцюжок, видавництво «Грані-Т» започаткувало серію «Українська дитяча класика», в якій видає найкращі твори українських письменників - так би мовити, золотий фонд. Всі ці детективи, пригоди, мандри і фантастичні історії читати цікаво тому, що вони написані не для шкільної програми, а для задоволення і розваги.

Так вже у нас склалося, що пересічні громадяни, на жаль, мало знайомі з творчістю письменників першого ряду. То що вже говорити про авторів другого ряду... Останнім часом, щоправда, ситуація дещо змінюється, дедалі більше досліджують і видають авторів, мало відомих за радянських часів, проте від цього не менш талановитих. Ось і в серії «Українська дитяча класика» вийшла книжка такого автора. Видавництво «Грані-Т» до сторічного ювілею з дня народження дитячого письменника Олексія Огульчанського у книжці «Скарб Солоного лиману» перевидало дві його повісті, які до цього друкувалися ще в далекому за літературними мірками 1986 році у видавництві «Веселка». Олексій Огульчанський не прославився престижними преміями й нагородами, проте його пригодницькими повістями дітлахи зачитувалися. Він усе життя працював із дітьми, водив їх у краєзнавчі походи та експедиції по узбережжю Азовського моря. І ці юні дослідники жвавими й живими увійшли до пригодницьких повістей Олексія Огульчанського. Із дітьми, які не мали змоги взяти участь у поході, краєзнавець ділився своїми знаннями про приморську флору і фауну, про скарби рідної землі у повістях. Вони стануть неабияким путівником по дивовижному світу природи і для сучасних дітей, які часто позбавлені такого близького спілкування з довкіллям в умовах міста.

Перша повість «Скарб Солоного лиману» знайомить читачів із двома друзяками Ірвиком та Сергієм, із села, що лежить на межі степу та Азовського моря, хоч і зветься по-лісовому Липівкою. Усю повість хлопчаки полюють на рідкісну мертву голову - найбільшого в Європі метелика, - тому й вирушають до Солоного лиману, де їх чекає ціла в´язка пригод: порятунок молодняку кефалі, ночівля у великому дуплі верби, знайомство з єгерем Карпом та псом Шалапутом. Дядько Карпо знайомить хлопців та й читачів із мешканцями очеретяної республіки: довгошиєю пташкою сірощочихою, яка будує своє кубельце серед озера, качкою, яка виводить каченят у норах хижих тварин, ще трапляються їм у мандрівці болотяний лунь, очеретянка-татарниця, курочка-ойкотуха, качка-попелюшка... Про таке багатство не те що діти, дорослі, мабуть, гадки не мали! Єгер вчить відрізняти розбишаку-ворону від трудяги-грака, що так схожі поміж собою. Разом із ним хлопці рятують молодняк риби, що зветься камачкою, потім стає чуларкою, а ще через рік уже буде кефаллю. Таких тонкощів і цікавинок у повісті чимало!

Друга повість «Дарунок Кніповича» до останнього тримає в таємниці, хто ж такий той Кніпович і що то за дарунок від нього. Але від того історія Юрка із села на косі, який продовжує справу дідуся і вчиться бути справним рибалкою, не менш цікава. Хлопцеві у пригоді стає песик Пух зі своїм господарем степовиком Мишком, який ніколи не бачив моря. Юрко знайомить Мишка і читачів із місцевим побутом, із віруваннями і прикметами. Гість зі степу, як і багато хто з нас, не знав, що камка (морська трава) не гниє і не горить - справжня вічна трава, яку використовують для утеплення тваринницьких ферм; а ще хлопчина навіть не підозрював, що баклани годують баб-носарих (пеліканів), аби потім, коли їхнє пір´я промокне, приземлитися на бабину спину, як на аеродром, і просушити крила. Друзяки через «вікно у море» спостерігають за неймовірним і багатим підводним світом, знайомлячи з мешканцями моря читачів. А ще скільки цікавих легенд, як-от про дельфінячий цвинтар, і різних билин чекає на сучасних відкривачів! Ну і без пригод та геройських вчинків тут не обійшлося.

У повістях Олексія Огульчанського повно дитячого запалу і цікавості до всього навколо. А ще віри у справедливість і власні сили. Он як завзято Юра та Мишко («Дарунок Кніповича») захищали маленьких камбаляток спочатку від сірих бичків, привабивши муляжем дельфінятка дельфінів-азовок, аби розлякати сірих хижаків, а потім від морської лисиці, яку вони прозвали камбалячим вовком. Після таких захопливих історій навіть дорослому захочеться кудись побігти, копошитися, щось вишукувати і досліджувати. Автор пише так, що це цікаво читати. Його історії розповідаються не з позиції дорослої людини, а так, як бачать світ юні дослідники, що раз по раз норовлять втрапити у якусь халепу. Не дивно, адже автор багато років із такими непосидьками працював. Такі приключки, що траплялися з маленькими друзями Олексія Огульчанського і лягли в основу пригодницьких повістей, зможуть привити непосидючість і цікавість до всього навкруги сучасним дітям. Тож ніяких упереджень щодо автора не може бути - радянська ідеологія не лишила у цих повістях свого сліду, твори добре сприймаються поза соцреалізмом. А своєрідний романтизм дитинства, жага пригод, перемог і геройських вчинків притаманні, мабуть,  дітям усіх часів.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
08.11.2024|14:23
Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року


Партнери