Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

у кузові автомобіля. Як завжди водиться в дорозі, між пасажирами вантажівки йшли розмови. Загальна група розділилась по інтересам: семеро вели розмову про людську поведінку і програмування цієї поведінки, п’ятеро віддали перевагу обговоренню питання ноосфери.
— По світу діють мільярди людських програм, трильйони тваринних, незчисленна кількість рослинних, не кажучи вже світ неживих об’єктів, — говорив Віктор. — При цьому індивідуальні людські програми підпадають під дію більш великих програм, таких як ідеології, або релігії. І на мою думку, можна вважати, що в релігії молитва здається програмним перериванням, звертанням до вищої програми або до основного її блоку.
— Я б взагалі розділив програми на суто матеріальні програми, та духовні програми, — розвив думку його батько. — До матеріальних треба віднести програми підтримання існування об’єкту, а до духовних — його розвиток.
— Наприклад, широко поширена програма статку. Устремління до дорогої їжі, автомобіля, квартири... — вступила до розмови Віра Іванівна. — Це можна віднести до матеріальних програм...
— З матеріальними її поєднує одна загальна риса, — підтримав матір Вадим. — Намагання робити так, “щоб було краще за усіх”, є не чим іншим, як шляхом у пустоту, намаганням перепрограмувати усіх на віртуальне відношення до грошей, до символів.
— Щось тут не складається, — засумнівався Тарас Володимирович. — Матеріальні програми з віртуальним відношенням...
— Їх поєднує шлях у пустоту, — повторив свою тезу Вадим. — Відсутність духовного розвитку.
— Мені не дає спокою питання узагальнення усіх людських знань, — голос Анатолія було чути з іншого борту вантажівки. — Вернадський сформулював поняття ноосфери. Він стверджував, що ноосфера є новим геологічним явищем на нашій планеті, в якій людина повинна перебудовувати своїм трудом та думкою своє життя.
— Ось про це я і говорю, — на льоту підхопив думку зі сторони Вадим. — За Вернадським жоден живий організм не знаходиться на Землі у вільному стані, тому що всі ці організми нерозривно та безперервно зв’язані, перед за все з оточуючим їх, підкреслюю, матеріально-енергетичним середовищем.
— Він стверджував, що створення ноосфери є природним явищем, яке більш глибоке та потужніше, ніж людська історія, — продовжував Анатолій.
— Безсумнівно існують різні варіанти програм, — підтримувала розмову Надія Анатоліївна. — У вигляді традицій, звичок.
— Однак, той же Вернадський в своїй статті “Декілька слів про ноосферу” писав, що думка не є формою енергії, — задів сина Володимир Іванович. — Він запитував самого себе як думка може змінювати матеріальні процеси, і відповідав, що це питання науково не розв’язане.
— Традиції і звички, це зрозуміло, — сказала Марія Петрівна. — Але як тоді розглядати божевілля? Як відхилення від якоїсь загальновизнаної програми?
— Іноді звичайна природна доброта сприймається як божевілля, — почав Вадим. — На погляд багатьох звичайна людина не може робити добрих речей просто так, без потаємних думок. В той же час юродивим довіряють — вони говорять правду. Божевільні впадають у свого роду нірвану, вони уходять від оточуючого світу. Відхилення від загальної програми можуть бути поділені на індивідуальне божевілля та на суспільне божевілля. Приклади індивідуального — Дон-Кіхот та князь Мишкін; суспільного — абдеріти та населення країн з тоталітарними режимами.
— Вернадський тоді не знав того, що зараз знаємо ми, — підхопився Анатолій. — Конспектів Кастанеди, наприклад. Але, якщо я правильно пам’ятаю, він писав, що наукова думка людства працює в біосфері і в ході своєї прояви перетворює її в ноосферу. Чи це не розуміння Темного моря усвідомлення?
— Досить складне питання, — замислився Тарас Володимирович. — Звісно, що божевілля є відхиленням від програми, але нормальні вчинки в одному суспільстві можуть бути визнані за божевільні в іншому.
— Я скажу більше, — хвилювався Анатолій. Відчувалось, що батько зачепив його за живе. — Володимир Іванович Вернадський писав про необхідність виділяти в біосфері царство розуму, яке з часом охоплює всю область життя і виходить у космос. Ось над чим треба добре подумати!
— А я б зараз поділила програми не на матеріальні та духовні, а на програми корисні та некорисні, тобто добрі та злі, — надала несподіваного повороту темі програм Надія Анатоліївна.
— Він писав, що все людство, разом узяте, є мізерною частинкою маси планети, — підтримав Анатолія Сашко. — І міць його пов’язана не з матерією, але з його мозком, з його розумом та направленим цим розумом трудом.
— Злі програми є холостими, вони не мають творчого продовження, — зауважив Віктор. — Вектор їхньої дії направлений всередину себе, на задоволення лише тільки власних потреб, а у добрих вектор дії направлений назовні — у світ ПсиВсесвіту.
— У зв’язку з цим можна відмітити ще одну важливу думку великого вченого про психозойну еру, тобто еру Розуму, — підтримував тему Костянтин Корнійович.
— Злі програми направлені на отримання

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери