Електронна бібліотека/Проза
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
- Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
- Вечірня школаДмитро Лазуткін
- Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
- Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
у кузові автомобіля. Як завжди водиться в дорозі, між пасажирами вантажівки йшли розмови. Загальна група розділилась по інтересам: семеро вели розмову про людську поведінку і програмування цієї поведінки, п’ятеро віддали перевагу обговоренню питання ноосфери.
— По світу діють мільярди людських програм, трильйони тваринних, незчисленна кількість рослинних, не кажучи вже світ неживих об’єктів, — говорив Віктор. — При цьому індивідуальні людські програми підпадають під дію більш великих програм, таких як ідеології, або релігії. І на мою думку, можна вважати, що в релігії молитва здається програмним перериванням, звертанням до вищої програми або до основного її блоку.
— Я б взагалі розділив програми на суто матеріальні програми, та духовні програми, — розвив думку його батько. — До матеріальних треба віднести програми підтримання існування об’єкту, а до духовних — його розвиток.
— Наприклад, широко поширена програма статку. Устремління до дорогої їжі, автомобіля, квартири... — вступила до розмови Віра Іванівна. — Це можна віднести до матеріальних програм...
— З матеріальними її поєднує одна загальна риса, — підтримав матір Вадим. — Намагання робити так, “щоб було краще за усіх”, є не чим іншим, як шляхом у пустоту, намаганням перепрограмувати усіх на віртуальне відношення до грошей, до символів.
— Щось тут не складається, — засумнівався Тарас Володимирович. — Матеріальні програми з віртуальним відношенням...
— Їх поєднує шлях у пустоту, — повторив свою тезу Вадим. — Відсутність духовного розвитку.
— Мені не дає спокою питання узагальнення усіх людських знань, — голос Анатолія було чути з іншого борту вантажівки. — Вернадський сформулював поняття ноосфери. Він стверджував, що ноосфера є новим геологічним явищем на нашій планеті, в якій людина повинна перебудовувати своїм трудом та думкою своє життя.
— Ось про це я і говорю, — на льоту підхопив думку зі сторони Вадим. — За Вернадським жоден живий організм не знаходиться на Землі у вільному стані, тому що всі ці організми нерозривно та безперервно зв’язані, перед за все з оточуючим їх, підкреслюю, матеріально-енергетичним середовищем.
— Він стверджував, що створення ноосфери є природним явищем, яке більш глибоке та потужніше, ніж людська історія, — продовжував Анатолій.
— Безсумнівно існують різні варіанти програм, — підтримувала розмову Надія Анатоліївна. — У вигляді традицій, звичок.
— Однак, той же Вернадський в своїй статті “Декілька слів про ноосферу” писав, що думка не є формою енергії, — задів сина Володимир Іванович. — Він запитував самого себе як думка може змінювати матеріальні процеси, і відповідав, що це питання науково не розв’язане.
— Традиції і звички, це зрозуміло, — сказала Марія Петрівна. — Але як тоді розглядати божевілля? Як відхилення від якоїсь загальновизнаної програми?
— Іноді звичайна природна доброта сприймається як божевілля, — почав Вадим. — На погляд багатьох звичайна людина не може робити добрих речей просто так, без потаємних думок. В той же час юродивим довіряють — вони говорять правду. Божевільні впадають у свого роду нірвану, вони уходять від оточуючого світу. Відхилення від загальної програми можуть бути поділені на індивідуальне божевілля та на суспільне божевілля. Приклади індивідуального — Дон-Кіхот та князь Мишкін; суспільного — абдеріти та населення країн з тоталітарними режимами.
— Вернадський тоді не знав того, що зараз знаємо ми, — підхопився Анатолій. — Конспектів Кастанеди, наприклад. Але, якщо я правильно пам’ятаю, він писав, що наукова думка людства працює в біосфері і в ході своєї прояви перетворює її в ноосферу. Чи це не розуміння Темного моря усвідомлення?
— Досить складне питання, — замислився Тарас Володимирович. — Звісно, що божевілля є відхиленням від програми, але нормальні вчинки в одному суспільстві можуть бути визнані за божевільні в іншому.
— Я скажу більше, — хвилювався Анатолій. Відчувалось, що батько зачепив його за живе. — Володимир Іванович Вернадський писав про необхідність виділяти в біосфері царство розуму, яке з часом охоплює всю область життя і виходить у космос. Ось над чим треба добре подумати!
— А я б зараз поділила програми не на матеріальні та духовні, а на програми корисні та некорисні, тобто добрі та злі, — надала несподіваного повороту темі програм Надія Анатоліївна.
— Він писав, що все людство, разом узяте, є мізерною частинкою маси планети, — підтримав Анатолія Сашко. — І міць його пов’язана не з матерією, але з його мозком, з його розумом та направленим цим розумом трудом.
— Злі програми є холостими, вони не мають творчого продовження, — зауважив Віктор. — Вектор їхньої дії направлений всередину себе, на задоволення лише тільки власних потреб, а у добрих вектор дії направлений назовні — у світ ПсиВсесвіту.
— У зв’язку з цим можна відмітити ще одну важливу думку великого вченого про психозойну еру, тобто еру Розуму, — підтримував тему Костянтин Корнійович.
— Злі програми направлені на отримання
Останні події
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року
- 30.10.2024|14:38У просторі ПЕН відбудеться зустріч із письменницею Оксаною Мороз у межах Кіноклубу Docudays UA
- 30.10.2024|13:4410 причин відвідати Фестиваль “Земля Поетів” у Львові 9-10 листопада
- 28.10.2024|13:51Оголошено довгі списки Книги року ВВС-2024