Події

12.11.2008|11:28|Буквоїд

ФБР стежило за Норманом Мейлером 15 років

Через рік після смерті американського письменника Нормана Мейлера газета Washіngton Post опублікувала зміст секретних документів ФБР, які свідчать про те, що американська спецслужба стежила за Мейлером упродовж 15 років.

В 2007 році Washіngton Post звернулася до Федерального бюро розслідувань із проханням розсекретити ці документи на підставі закону про свободу інформації.

Бюро розсекретило 165 сторінок з 171-сторінкового досьє.


Як все почалося
Улітку 1962 року директор ФБР Джон Едгар Гувер, переглядаючи свіжий номер Washіngton Post, звернув увагу на замітку, у якій говорилося про статтю Нормана Мейлера в журналі Esquіre.

У цій статті Мейлер критикував тодішню першу леді США Жаклін Кеннеді, зокрема, за те, що вона занадто тихо говорить. Директор ФБР розпорядився, щоб йому принесли довідку на письменника.

Після цього упродовж  15 років агенти ФБР уважно стежили за життям Нормана Мейлера: вони опитували його друзів, фіксували його виступи на письменницьких конференціях і антивоєнних мітингах, вивчали зміст його романів на предмет того,  чи не містили вони чого-небудь «антиамериканського». У справі є навіть список тих, кому Мейлер розсилав різдвяні листівки.

У довідці від 29 червня 1962 року відзначається, що письменник визнає себе «лівим» і що він вважає ФБР «секретною поліцейською організацією», яку варто розпустити.

Один з інформаторів повідомив, що в 1953 році Мейлера запрошували в консульство Польщі в Нью-Йорку; правда, там немає ніяких відомостей про те,  чи ходив письменник чи туди ні.


«Прихований комуніст»
У тій же довідці є заява журналіста Луїса Буденця про те, що Мейлер був «прихованим комуністом». Буденць сам був не тільки членом компартії США, але й агентом радянської розвідки; в 1945 році він, однак, прийшов до ФБР і усе розповів.

Інші джерела Федерального бюро розслідувань не підтверджували інформацію Буденця, але вона, проте, послужила приводом для того, щоб підозрювати Нормана Мейлера в «підривній діяльності».

Письменник відповідав ФБР взаємністю. В 1963 році він заявив, що бюро нанесло Сполученим Штатам збиток більше, аніж комуністична партія. У тому ж році він назвав Едгара Гувера «найгіршою  знаменитістю Америки».

Працюючи по Норману Мейлеру, спецагенти вдавалися до різних оперативних вивертів. Один подзвонив його батькові й представився другом письменника; інший постукався у двері квартири Мейлера й сказав, що розшукує родину, що жила там в 1950-х роках; третій видав себе за посильного - йому треба було перевірити,  чи повернувся Мейлер з Європи, де він виступав з лекціями.

Джон Едгар Гувер помер в 1972 році, але стеження за Норманом Мейлером тривало. Як повідомлялося в одному з повідомлень за 1973 рік, Мейлер написав книгу про Мерілін Монро, у якій говорилося, що ФБР допомогло сховати від громадськості обставини смерті акторки в 1962 році.

Тоді саме ходили чутки про те, що Мерілін Монро була коханкою Джона й Роберта Кеннеді. У момент її смерті Роберт Кеннеді був міністром юстиції США, якому підкорялося ФБР.  

У документі від 1973 року, що є у досьє на Нормана Мейлера, сказано, що чутки про зв´язок між Робертом Кеннеді й Мерілін Монро не підтвердилися.

Інформація: Російська служба Бі-Бі-Сікоментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери