Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Галина Пагутяк: Як істинна відьма, я зачарувала їх магією своєї мови
Подробиці нагородження найвищою державною премією від цьогорічної лауреатки.
Янукович із премійованими митцями не спілкувався
Перенесення церемонії вручення Національної премії з Оперного театру на Чернечу гору в Каневі для лауреатів не стало несподіванкою. «Я завжди готова їхати до Канева, — каже письменниця Галина Пагутяк, яка отримала Шевченківську премію за роман «Слуга з Добромиля», — але якби музей Шевченка, де нас нагороджували, не був у такій розрусі. Ми замерзли, як цуцики. Віяло холодом із Дніпра. Церемонія проходила у вестибюлі музею. Вручали по алфавіту. Ніхто з нас не хотів говорити. Лише поет Дмитро Іванов із Чернігова зачитав вірша. Янукович був дуже затиснутий, після нагородження відмовився з нами спілкуватися. Він побачив, що зібралася публіка, яка явно за нього не голосувала».
Перед врученням премії ходили чутки, що лауреати можуть збунтуватися і не прибути до Канева. Річ у тім, що серед номінантів був Михайло Андрусяк з Івано–Франківська, якого висунули за трилогію про УПА. Очікували, що або Янукович може не внести письменника у список, або сам Андрусяк міг би під час вручення відмовитися від диплома. Нічого подібного не сталося. Все йшло за протоколом. «Премію ввів український народ. Янукович виконував свій обов’язок. Йому не можна перешкоджати. Андрусяк — дуже скромна людина, він би не кинув дипломом в очі новому гаранту», — додає Пагутяк.
Щоб не було казусів, церемонію розписали по деталях. У Каневі промовчали не тільки лауреати. Вперше за роки існування премії не дали слова голові шевченківського комітету Миколі Жулинському. Натомість «за протоколом» знайшовся час для виступу голови профспілок України. Проте з боку номінованих не обійшлося без сюрпризу. Останньою дипломом нагороджували Оксану Пахльовську за книгу «Ave, Europa!». Вона не змогла приїхати з Риму, де працює, тому надіслала листа заступниці голови шевченківського комітету Марії Матіос. Коли та зачитувала вітання Пахльовської із низкою цитат Шевченка, Янукович слухав досить похмуро, особливо, коли прозвучало «Україна перебуває в епіцентрі протистояння Росії та Європи».
Лариса Скорик — наступна голова Шевченківського комітету?
Нагородження лауреатів закінчилося святковим концертом в Оперному театрі. Галина Пагутяк розповідає, що зал був ущент забитий, а з того, як старанно відгортали сніг перед Оперним, було очевидно, що Янукович прибуде на концерт. «Сидів у партері в компанії Івана Драча, якого посадили туди за протоколом, і професора Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури Лариси Скорик», — каже Пагутяк. До речі, подейкують, що Жулинський останній рік займає посаду голови комітету. Наступного року його очолюватиме Скорик, близька подруга Ганни Герман. Днями Янукович нагородив її орденом Ярослава Мудрого 5 ступеня.
У середу голова Шевченківського комітету Микола Жулинський давав прес–конференцію, на якій розповів, що лауреатів обікрали. «Щоб підняти престиж премії, ми раніше просили Президента України Віктора Ющенка збільшити премію до 200 тисяч. Таке погодження було, але оскільки в бюджеті цього року уряд визначив на премії 1 мільйон 300 тисяч, тому Адміністрація Президента, щоб не виходити за межі цієї цифри, і залишила цьогорічну премію 130 тисяч. Безперечно — це мені дуже прикро», — сказав журналістам Жулинський.
Держава компенсує недоотримані гонорари
Галині Пагутяк теж сумно з цього приводу. Письменниця не звикла жити в достатку, але й від законних грошей не відмовляється. Каже, що ця сума не така велика, аби її скорочувати. Цього року її номінували на премії Бі–Бі–Сі. «Шевченківська вагоміша. Тут дають більше грошей. Це ніби держава виплачує заборгованість, за ці всі недоплачені гонорари, які я недоотримувала за 30 років літературної діяльності. Звичайно, гроші не головне, але, зважаючи на соціальне становище в Україні, премія, де б вручали символічну суму, нічого б не вартувала», — каже Пагутяк. За гроші, які їй перекажуть на банківський рахунок, пані Галина хоче поїхати з дочкою Ладою у замок Дракули, аби познайомитися зі своїми родичами. Запевняє, що вона походить із роду Дракули і що її прадід, прямий нащадок упиря, був дуже жорстоким і поховали його живцем. Сьогодні Галина Пагутяк дописує новий роман, який збирається видати в «Піраміді». «Звикли, що в мене сільська мова, що я пишу містику. Це буде зовсім інша проза, про Просвітництво», — розповідає Пагутяк. Після того як її оголосили лауреатом Шевченківської премії, до пані Галини почали телефонувати знайомі, які вже 20 років не озивалися. Так само й видавництва звертаються, щоб передруковувати її романи. «Фальшивих людей я відразу бачу й маю список видавництв, з якими ніколи не буду працювати. Я два роки не була у Києві, мені добре у Львові і рідному селі Урожі, — зізнається Пагутяк. — Не хочу займатися літературним туризмом. Мені краще писати. А премія дасть можливість бути фінансово незалежною, виконувати менше чорної роботи».
Ольга Жук
Фото: radiosvoboda.org
Додаткові матеріали
- Оприлюднено імена лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка
- Галина Вдовиченко: «Не пропустіть у «Кур’єрі Кривбасу» роман Галини Пагутяк «Зачаровані музиканти»
- Галина Пагутяк: «Навіть найстрашніші речі, якщо вони мають естетичну цінність, можуть бути описаними»
- Шевченківська премія 2010 року. Митець і винагорода
- «Урізька готика» Галини Пагутяк як спрага за іншим буттям
- Пагутяк Галина
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року