
Re: цензії
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
- 05.03.2025|Тетяна Белімова"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
- 05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськСтефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
- 22.02.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУЗоряний "Торф"
- 18.02.2025|Світлана Бреславська, Івано-ФранківськПро Віткація і не тільки. Слово перекладача
- 15.02.2025|Ігор ПавлюкХудожні листи Євгенії Юрченко з війни у Всесвіт
- 14.02.2025|Ігор ЗіньчукЗагублені в часі
- 05.02.2025|Ігор ЧорнийЯке обличчя у війни?
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Літературний дайджест
Не для «очкариків»
На книжковому ярмарку «Медвін» можна було поласувати смаколиками від письменників, почути інтимні історії із життя відомих авторів і навчитися писати кіносценарії
Кожен із нас бодай раз у житті писав довжелезного листа Святому Миколаю. Вимоги зазвичай окреслювалися чітко: принеси багато цукерок, кілька книжок, пару іграшок, санки, лижі... Насправді, спраглим до подарунків душам хотілося елементарної казки, але істинне бажання чомусь завжди ховалося за матеріальними цяцьками. Але що може бути кращим подарунком за передріздвяний книжковий ярмарок з елементами музики, театру, святкових страв, веселих ігор, інтелектуальних розмов, уроків творчості? Таким став книжковий ярмарок, що минулих вихідних, з 18 по 20 грудня, проходив в експоцентрі «Спортивний».
Книга у музичному форматі
Едвін Задорожний, директор виставкової компанії «Медвін», не прогадав, коли погодився на провокацію братів Капранових. За їхнім задумом, ятки від видавців нікуди не поділися, але центром ярмарку стала не торгівля книгами і не презентації, а фестиваль фестивалів, де є література, музика, кіно, кухня, танці. «Ми хотіли розвіяти стереотипи, що книжковий ярмарок може бути цікавий тільки «очкарикам». Акцент зробили на розвагах, що навіть ті, хто не любить читати, але випадково потрапили сюди, не можуть примусити себе звідси піти», — розповідає помічниця братів Капранових Уляна Ходорівська.
Перше, що кидалося у вічі при вході у «Спортивний», це літературне бістро «У Пегаса». За нього відповідав куратор «Антоничфесту» Богдан Логвиненко. З невеличкої сцени замість гамбургерів і кока–коли письменники і музиканти подавали духовний продукт. Поет Максим Розумний читав під музичний супровід гурту «Телері». Сергію Пантюку гурт «Уперше чую» допоміг презентувати книгу «Як зав’язати з бухлом і курінням». Вокаліст «Пропалої грамоти» Павло Нечитайло заявив про новий проект «Запаска». Цей літературно–музичний гурт, у складі якого двоє учасників (Нечитайло і солістка «Че–Че» Яна Шпачинська), почав досить камерно, але вже через кілька пісень увімкнув танцювальні ритми, які здатні завести публіку в будь–якому клубі. «Проекту вже місяць. Він існуватиме паралельно з нашими гуртами, але розрахований на ширшу аудиторію. Ми співаємо пісні на слова Вільяма Блейка, Богдана–Ігоря Антонича, Дмитра Лазуткіна, а також мої тексти», — поділився з «УМ» Павло Нечитайло.
Гастрономічні витребеньки й «те, що на споді»
Кому хотілося поезії у чистому вигляді, той піднімався у кінозал, де перед вечірніми кінопоказами проходили літературні посиденьки. Тут збиралися письменники, які «вивішують» свої твори на літературних сайтах. Відвідувачі «Медвіну» неодноразово читали їх у мережі, але ніколи не бачили вживу. Завдяки слемам на ярмарку письменникам із сайтів вдалося залишити після себе реальний слід. Іменитіша Ірен Роздобудько розповідала, як їй працюється в кінобізнесі, зачитувала уривки роману і відразу ж наводила приклад, як їх переводити у формат сценарію. Завжди на видноті була Оксана Забужко, яка заслужила пальму першості за найбільш активну програму. Письменниця і майстер–класи давала, і твори читала, і розповідала про фільм «Хроніки від Фортінбраса» Оксани Чепелик, знятий за мотивами її есеїв.
Одних письменників від книги не відірвеш, а інших — від каструль. Брати Капранови в літературній кав’ярні влаштували шоу «Книга і кухня». Шафа, закладена посудом, плитка, каструлі, продукти. У таких декораціях Андрій Курков обсмажував шматочки гарбуза, щоб приготувати суп. Водночас письменник розповідав про презентації для масонів в Цюріху та Відні, а тридцять присутніх слухачів уважно слідкували, чого і скільки Курков додає у суп, і чекали, коли їх пригостять жовтогарячим дивом. Врешті, до столу вишикувалася така черга, що величезного баняка супу на всіх не вистачило. Подібна ситуація склалася і з Карпою, яка приготувала курку–карі: покуштувати її смакоту виявилося стільки охочих, що через штовханину аж стільці в кав’ярні поперекидали. Тепер, із появою заходу «Книга і кухня» відкрито рецепт, як до читання і купування книг залучити якомого більше людей.
Але найкрутішою подією фестивалю став «круглий стіл» про те, з чого починав кожен автор, тобто про алкоголь, секс і наркотики. На нього запросили відомих письменників, які безпосередньо мали відношення бодай до одного з компонентів розмови. Творці слова зійшлися на думці, що всі вищезазначені речі — спосіб пробратися в інший світ, такий необхідний творчій людині. «Якщо творча людина не випиватиме, вона швидко помре. Письменнику потрібно час від часу занурюватися в інший світ, щоб на ранок повертатися іншою людиною», — прорік Борис Гуменюк. Олесь Ульяненко зізнався, що краще тікати в ірреальність за допомогою наркотиків. Андрій Кокотюха зі стажем письменника, який любив випити, заперечив колезі й порадив: якщо вже «забуватися», то з горілкою. Модератору «круглого столу» Сергію Пантюку вдалося розговорити письменників на купу небилиць про горілку і наркотики, а от про сексуальне життя авторів, яке є частиною їх іміджу, богема культурно промовчала. Нехай легенди залишаться легендами.
Наприкінці мусимо зізнатися, що передріздвяний книжковий ярмарок вийшов найсмачнішим за всі літературні події року. Напевно, цьому посприяв настрій свята, коли здається, що немає нічого неможливого.
Ольга Жук
Коментарі
Останні події
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
- 20.03.2025|10:21100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
- 20.03.2025|10:19Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
- 20.03.2025|10:06«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
- 13.03.2025|13:31У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
- 13.03.2025|13:27Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
- 11.03.2025|11:35Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку