Re: цензії
- 26.07.2026|Ігор ЗіньчукУ полоні Чугайстра
- 22.07.2026|Юрій Горблянський, Львів–Зашків«ХТО ТАМ ПОВИС ТІМ’ЯЧКОМ ВНИЗ…»: про «діточі» вірші-«хулігани» для шибайголовних непосидюх…
- 21.07.2026|Валентина Семеняк, письменницяБути Небом ― це любити всіх
- 20.07.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськРізьба на долонях
- 20.07.2026|Олександр Козинець, письменник, педагог та музикантБути переможцем — це вибір
- 18.07.2026|Ігор Фарина, письменник, м. Шумськ на ТернопілліПромені любові осонцюють життя
- 18.07.2026|Михайло ЖайворонЧервона нитка крові нового роману Петра Білоуса
- 14.07.2026|Вероніка Чекалюк, науковиця, журналісткаКоли тіло каже «Ні»: книга, що навчає «слухати себе»
- 14.07.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськЛіричний щоденник Роксолани Жаркової
- 10.07.2026|Ігор ЧорнийКоли магія поза законом
Видавничі новинки
- Павлюк Ігор. "Мезозой"Проза | Буквоїд
- Прозовий дебют Надії Позняк «Ти ж знаєш, він ніколи тобі не дзвонить…»Книги | Буквоїд
- Сащук Світлана. «Дратва тиші»Поезія | Буквоїд
- «Безрозсудна» Лорен Робертс: почуття vs обов’язок та повалені імперіїКниги | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Голод і любов»Поезія | Буквоїд
- Олена Осійчук. «Говори зі мною…»Поезія | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Магніт»Поезія | Буквоїд
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
"Енциклопедія Меркель": Як журналіст вивчив німецьку канцлерку від А до Я
У Німеччині вийшла друком "Енциклопедія Меркель" про звички, політику та особистість канцлерки. DW поспілкувалась з її автором, журналістом Андреасом Рінке, та дізналася, чи можна пояснити Меркель в одній книзі.
Анґела Меркель - одна з найвпливовіших жінок-політиків світу. Багато хто хотів би довідатися про більше про неї. Що вона полюбляє пити? Що її розпікає до білого жару? Скільки вона заробляє, які книжки читає, про що мріє, на чому ґрунтує свою політику щодо біженців? На ці та ще близько трьохсот питань відповідає книга "Енциклопедія Меркель. Канцлерка від А до Я", яку написав німецький журналіст Андреас Рінке. 447 сторінок, більше 1200 джерел розкривають Меркель від А, "Алкоголю", до Я, "Ядерної енергетики". Є і розділ про Україну.
Журналіст розповів серед іншого про розміри одягу та взуття Меркель. Водночас не менше уваги приділено спілкуванню канцлерки з колегами та підлеглими. А також - зі світовими лідерами, як-от президентом США Бараком Обамою, французом Франсуа Олландом чи господарем Кремля Володимиром Путіним. Українському президенту Петру Порошенку розділу не дісталося.
В інтерв´ю DW політичний журналіст розповів, чому взявся за таку роботу, а також про виявлені несподівані сторони 62-річної голови німецького уряду.
Deutsche WElle: Німецька канцлерка Анґела Меркель уже достатньо відома. Навіщо світові ще одна книга про неї?
Андреас Рінке: Світові потрібна така книга, оскільки геть по-іншому показує Меркель як політика і, можливо, як людину. Саме тому форма енциклопедії, тому що вже є кілька біографій. Проте, як стало очевидним минулого року, існує багато здогадок про те, що рухає цією жінкою та чому вона робить те, що робить. Під час кризи біженців це стало особливо помітно.
То що ж рухає пані Меркель?
Якщо розглянути кризу біженців, побачимо дві-три рушійні сили, які визначили її позиції. По-перше, це бажання утримати єдність Європи. Кожен може вирішити для себе, вдалося їй це чи ні. Але в будь-якому разі це був мотив не закривати кордони. Меркель вважала, що це призведе до ефекту доміно, коли впливові країни у центрі ЄС перекриють свої кордони.
Другий рушій - її християнські погляди, виховані у батьківському домі. Усвідомлення того, що людина заступається за інших. Вона вже давно, з 1990-х, вказувала на гуманітарну відповідальність, ще коли з Югославії через війну почали втікати люди. Ще тоді вона сказала, що це лише тимчасова допомога і що багаті країні, як Німеччина, та ЄС загалом мають бути готові прийти на допомогу. До цього ж, звісно, додається досвід життя у Німецькій демократичній республіці (НДР) та відчуття того, Західна Німеччина допомагала країні. І того, що політика ізоляції і відмежування зрештою не заважає людям йти туди, де вони прагнуть бути.
Перелік ключових слів у книзі йде від "Алкоголю" до "Ядерної енергетики". Які з них щонайточніше описують Анґелу Меркель як особистість?
Сказати важко. Тут бракує одного слова, тому потрібне поєднання більш ніж трьохсот ключових слів. Через це і такий формат книги, оскільки не можна цілком описати людину з позиції спостерігача чи журналіста. Ми лише спостерігаємо з певної відстані. І хоч я був свідком численних зустрічей Меркель у якості канцлерки чи голови Християнсько-демократичного союзу (ХДС), це лише приблизна картина. Основна ідея книги - показати загальну картинку через якомога більше окремих аспектів.
Мене вражає те, що за 11 років на посаді канцлерку бачили у геть різних та навіть суперечливих моделях поведінки, частину з них вітали, частину критикували. З одного боку вона видається людиною, яка не тримає слова, з іншого - слабкою у прийнятті рішень. Потім знову впертою та відданою принципам. Цей образ сформувався минулого року через кризу біженців. Мені хотілося роз´яснити, що у Меркель можна знайти всі ці елементи у різних сферах політики. Це щоразу залежить від того, з ким вона працює в уряді та якою є політична ситуація у світі та у Європі. Європейський аспект був напрочуд важливим для всіх 11 років перебування Меркель на посаді канцлера.
У Google нещодавно був дуже популярним пошуковий запит щодо канцлерки "Хто така Анґела Меркель". Як би відповіли Ви?
(сміється) Я спробував вмістити цю відповідь у 400 сторінок. Анґела Меркель - дуже складний політик, який включає у себе чимало окремих аспектів, з сильним потягом до впорядкованості та до влади. Для неї, як і для її попередника (канцлера Ґергарда Шредера. - Ред .), немає суперечності у тому, щоб мати власні принципи, виступати за гуманістичні цінності та водночас прагнути політичної влади. Лише влада дає можливість щось змінити в світі у відповідності до власного бачення.
Інтерв´ю провів Штефан Деґе
Коментарі
Останні події
- 23.07.2026|08:09В Ужгороді нагородили переможців VIII Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея
- 20.07.2026|10:48Внаслідок ворожого обстрілу Київщини знищено склад видавництва «Книголав» та 250 тисяч книжок
- 20.07.2026|10:24Мережа «Моя книжкова полиця» остаточно закриває офлайн-простори та трансформується у ГО «Почитай мені»
- 20.07.2026|10:16У центрі Львова працює книжковий «Трамвайчик»
- 16.07.2026|17:03Наталка Сняданко: розмова про письмо, переклади, Україну і Європу
- 16.07.2026|10:32На Закарпатті відбудеться «Чендей-фест 2026»
- 16.07.2026|10:30Укрзалізниця запускає інтерсіті до Луцька в дні Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера»
- 14.07.2026|14:39BestsellerFest у Львові: Жан Рено, Артем Чех, Ірена Карпа, Володимир Кличко та інші культові особистості
- 14.07.2026|09:25У Флориді відбудеться творчий вечір відомого письменника Ігоря Павлюка
- 10.07.2026|09:37Інтерактивні читання, творчі майстерки, квести, руханки для дітей: якою буде дитяча програма на фестивалі «Фронтера»
