Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
«25 портретів на тлі епохи»: книжка, яка виховує громадянина
Історії сьогодні важко довіряти. Її дедалі частіше недобросовісно переписують, буває, і перебріхують або ж занадто прикрашають. Жодне з названих «авторських злодіянь» аж ніяк не може стосуватися книжки «25 портретів на тлі епохи» Олекси Підлуцького, знаного журналіста-міжнародника, доцента кафедри періодичної преси Інституту журналістики КНУ імені Т.Шевченка. Його багаторічні наукові дослідження втілилися у монографії, яка нещодавно побачила світ у видавництві Київського політехнічного інституту.
Книжка «25 портретів на тлі епохи» об´єднує три збірки портретних нарисів «Постаті ХХ століття», що витримали три видання (2004, 2007 та 2010 рр.), а також нові авторські дослідження останніх двох років. Тут - статті про життя і звершення політичних та громадських лідерів ХХ століття, які створили, відновили чи вивели з глибокої кризи свої національні держави. До числа таких Олекса Підлуцький відніс Томаша-Ґарріґа Масарика, Юзефа Пілсудського, Карла Маннергейма, Едуарда Бенеша, Франсіско Франко, Йосипа Броз Тіто, Махатму Ґанді, Давида Бен-Ґуріона, Конрада Аденауера, Цзян Цзінґо, Людвіга Ергарда, Урго-Калева Кекконена, Яноша Кадара, Олексія Косигіна, Лі Куан Ю, Александера Дубчека, Віллі Брандта, Авґусто Піночета, Марґарет Тетчер, Ден Сяопіна, Джіммі Картера, Папу Римського Івана-Павла ІІ, Рональда Рейгана, Вацлава Гавела та Леха Валенсу. До слова, книжка «Постаті ХХ століття» 2004 року започаткувала «Бібліотеку газети «Дзеркало тижня».
На думку Олекси Підлуцького, «всіх вищезазначених діячів із сусідніх з Україною, а часом дуже далеких країн, попри всю їхню несхожість, об´єднують принаймні три риси - здатність поставити національні інтереси своєї країни вище за інтереси особисті та групові, спроможність чітко сформулювати мету та послідовно просуватися до її досягнення». У монографії «25 портретів на тлі епохи» автор не займається прогнозуванням, тут не знайдеш полум´яних запевнень на кшталт: якби той чи інший діяч обрав інший вихід із ситуації чи якби обставини склалися не так, хід історії продовжився б за іншим сценарієм. Спираючись на минуле, пан Підлуцький сміливо говорить про сьогодення і дає свою оцінку причинам і наслідкам різних подій.
Звичайно, історикові, як і журналісту, не дано пізнати світ таким, яким він був насправді. Кожен текст, написаний не лише публіцистом, а й науковцем, - безумовно досить суб´єктивний погляд. І, що цікаво, ця суб´єктивність може стати (і краще, аби ставала) хорошим матеріалом для дискусій, які матимуть продовження в часі. Тому Олексі Підлуцькому - відомій у широких журналістських колах людині, вченому, все-таки можна пробачити певний суб´єктивізм, прихильне ставлення до тих чи інших політичних діячів, які з волі виключно авторського вибору ввійшли в ТОП-25 найвидатніших лідерів минулого століття.
Як журналіст-міжнародник Олекса Підлуцький не лише добре пише (право стверджувати це дає близько 1500 публікацій у періодичній пресі з економічного життя України, проблем міжнародних відносин та геополітики протягом більш як 20 років активної діяльності на журналістській ниві), а й уважно вивчає всі можливі опубліковані до нього джерела на обрану тему. Чого тільки вартий список основної використаної при написанні монографії літератури зі 138 джерел українською, російською, польською, чеською, сербською, македонською, німецькою та англійською мовами, якими оперує автор! А стосовно «текстового оздоблення», то окрас ця наукова робота має достатньо - це і влучне слово, і приємна для ока й легка для сприйняття структура внутрішніх блоків, гумор, тонка іронія та чудові авторські аналогії. Варто окремо сказати про високу якість друку і виконані олівцем художника Віктора Бариби чудові портрети всіх політичних діячів.
Історію неможливо переписати - така авантюра рано чи пізно закінчиться поразкою. Натомість її можна описати настільки вміло й цікаво, що знайомство з нею стане справжньою перемогою автора над закостенілими стереотипами. Сам по собі опис подій, звичайно, може бути цікавим для любителів хронології, але вагомої наукової чи громадської цінності він не матиме. Власне кажучи, історія народжується не тоді, коли вчений складає детальні хроніки, а коли намагається проаналізувати причини якоїсь події і з´ясувати, випадкові вони чи закономірні. Історія - це чітке розуміння причинно-наслідкового зв´язку. Тому історію потрібно використовувати як надійний фундамент для майбутніх звершень, прийдешніх досягнень; вона може бути по-справжньому живим і дієвим інструментом, що активно впливатиме на формування нації - спільноти людей, яка не тільки об´єднана спільним минулим, а й, що найважливіше, спільним майбутнім.
Люди, які захоплюються історією, повинні мати бодай загальний образ «корисної для нації» історії, яка виховує національні традиції, зацікавлює молодих людей національною культурою. Питання якості знань нині виходить на перше місце. Власне, неважливо, який у тебе диплом, - по-справжньому значущим є те, наскільки потужно сформоване вміння мислити, наскільки висока здатність розвиватися. Монографія Олекси Підлуцького «25 портретів на тлі епохи» розвиває такі навички і завдяки легкій подачі історичного фактажу виховує громадянина, формує повагу до історії інших народів і закликає замислитися над історією, допомагає глибше пізнати невикористані можливості і зрозуміти потенціал свого народу.
Олекса Підлуцький на прикладі дійсно видатних світових політичних та громадських діячів показує, що в історії будь-якого народу є як переможні, так і трагічні сторінки. І запорука успіху цих народів саме в тому, що описані автором лідери не розглядали історію через призму виключно трагічних сторінок. Архіважливим для майбутнього розвитку України є знання своєї історії, усвідомлення свого минулого, як це усвідомили поляки з легкої руки президента Леха Валенси, чехи завдяки першому президентові Чехії Вацлаву Гавелу чи сінгапурці не без допомоги прем´єр-міністра Лі Куан Ю, лідера, який на маленькому острові створив велику націю... Мабуть, слушно буде зауважити: доки в Україні не з´явиться лідер, який не тільки визнає трагічні сторінки в історії, а й робитиме наголос на беззаперечних перемогах українського народу, Олексі Підлуцькому ні з кого писати нарис, тобто «малювати» портрет власне українського державотворця. Без сумніву, історія XXI століття не стане легкою прогулянкою для наших співвітчизників, але, можливо, саме завдяки цьому вона зможе подарувати Україні гідних державних діячів.
Книжка «25 портретів на тлі епохи» адресована не тільки науковцям, а й широкому загалу - школярам, студентам, усім тим, кому не байдужі доля України та її самовизначення, бо спонукає до роздумів, до проведення аналогій, до самостійного пошуку відповідей на питання «що робити?» - замість того, щоб знову й знову намагатися зрозуміти «хто винен?».
Олекса Підлуцький пропонує читачеві свою книжку в знаковий, доленосний для нашої держави час. Неможливо не простежити закономірність виходу його книжок: вони з´являються незадовго перед подіями, які стають випробуваннями для українського народу. Для когось це банальна випадковість, але випадковість, яка повторюється чотири рази поспіль, більше схожа на сплановану автором спробу попередити. «25 портретів на тлі епохи» обов´язково треба читати - бодай тому, що ще ніколи, здається, за всі 20 років незалежності України так гостро не поставало питання, чи бути Україні взагалі суверенною державою, і, власне, якщо бути, то якою.
Тетяна Капелюшна
Коментарі
Останні події
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»