Re: цензії

24.05.2019|Ігор Зіньчук
Історія кохання з ароматом яблуневого цвіту
Сталь і золото – 5 незвичайних видань «Книжкового Арсеналу»
18.05.2019|Микола Адам, член спілки письменників Білорусі, письменник, перекладач
Магія слова
16.05.2019|Юлія Юліна
Любов і Завірюхи
13.05.2019|Наталя Федько, письменниця
Чи можна повірити в світло, якщо в душі – сутінки?
11.05.2019|Юлія Юліна
Тринадцять химерних історій
10.05.2019|Ігор Фарина, письменник, м. Шумськ на Тернопіллі
Квіти душі празникують у слові
01.05.2019|Микола Гринь
Батуринська голгофа Сергія Павленка
29.04.2019|Антоніна Корінь, науковець літературно-меморіального музею І. Карпенка-Карого, м. Кропивницький
Він на коні – «живіший всіх живих»
25.04.2019|Ігор Фарина, письменник, м. Шумськ на Тернопіллі
Щебече птиця слова в небі дум

Re:цензії

«Неправильна» в’язниця Шиндлера

Кініллі Т. Список Шиндлера. К. : КСД, 2019. 432 с.

Роман Томаса Кініллі «Список Шиндлера» з непростих. Автор представляє історію спасіння одного із давніх народів світу під час Другої світової війни. Успішний німець йде на карколомні ризики, щоб не лише збагатитися, а й врятувати життя тисячам. І мова йде зовсім не про матеріальну ницість, навпаки, чим більше грошей – тим більше врятованих.

Художня література рясніє текстами про концентраційні табори, гетто, злочини нацистів, бомбардування європейських міст, знущання над мирним населенням, пограбування будинків, культурних споруд із цінними речами тощо. У своєму романі автор звертає увагу на реальній людині, що в часи німецької окупації займалася масштабним промисловим божевіллям.

У житті Оскара Шиндлера є все, про що мріє кожна людина періоду війни: жінки, гарний одяг, авто, бізнес, потрібні зв’язки, повага оточуючих, свобода, вільний простір пересування тощо. Його люблять, йому підносять цінні подарунки, піддаються його харизматичності. Життя Оскара ідеальне, але в не ідеальний час. Війна внесла свої коригування.

Камуфляжний спротив Шиндлера проти нацизму можна вважати вдалим і хитрим проектом зі спасіння в’язнів. Маючи справу з важливими політичними діячами фашизму, герой вдається до вигідних контрактів, до маніпуляцій, які обіцяють йому безпеку та гарантують успішне виконання своїх намірів. Очевидно, що Оскар Шиндлер був іншим, чужим серед своїх. Він відрізнявся від загіпнотизованого Третього Рейху, гітлерівська пропаганда була йому ворожою. На тлі фашизму, Оскар виглядає спасителем душ, який нестиме терновий вінок заради інших протягом усієї війни.

Разом із тим, у романі зображено і численних героїв, які пережили страшні знущання над собою. Кожна історія обтяжена страшними деталями, побоями, голодом, перевтомою, важкою працею на каменоломнях. Усіх героїв книжки об’єднує страх за життя, за те, щоб не опинитися у потязі смерті. У концентраційних таборах були, навіть, миті радості, коли зі шлангів йшла крижана вода.

Томас Кініллі акцентує увагу на моральних цінностях людей у важкі воєнні часи. Автор вивертає людську душу на позір і представляє її сутність. Людина – це складна істота, яка здатна на дивовижні, і в той же час страшні речі. Головне – це правильно обрати свою стежку в житті.

Роман Томаса Кініллі побудовано на документальній основі та інформації повоєнних Оскарових друзів, а також розповідях тих, кого порятував Шиндлер. Це автобіографічна історія, що вражає до глибин душі. Це розповідь про хвороби суспільства, які ще довго треба лікувати та загоювати. Такі речі важливі для осмислення та розуміння сучасності, оскільки культурні практики пам’яті попереджають нас про можливі травми теперішнього або майбутнього.

 коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери