Re: цензії
- 01.02.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськУсе, що entre-nous* … (ніщо)
- 23.01.2026|Віктор Палинський…І знову казка
- 23.01.2026|Ніна БернадськаХудожніми стежками роману Ярослава Ороса «Тесла покохав Чорногору»
- 20.01.2026|Ігор ЧорнийЧисті і нечисті
- 18.01.2026|Ігор ЗіньчукПеревірка на людяність
- 16.01.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськЗола натщесерце
- 16.01.2026|В´ячеслав Прилюк, кандидат економічних наук, доцентФудкомунікація - м’яка сила впливу
- 12.01.2026|Віктор Вербич«Ніщо не знищить нас повік», або Візія Олеся Лупія
- 12.01.2026|Микола ГриценкоВитоки і сенси «Франкенштейна»
- 11.01.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськДоброволець смерті
Видавничі новинки
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
- Наомі Вільямс. «Пацієнтка Х, або Жінка з палати №9»Проза | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Мова речей»Проза | Буквоїд
- Наталія Терамае. «Іммігрантка»Проза | Буквоїд
- Надія Гуменюк. "Як черепаха в чаплі чаювала"Дитяча книга | Буквоїд
- «У сяйві золотого півмісяця»: перше в Україні дослідження тюркеріКниги | Буквоїд
- «Основи» видадуть нову велику фотокнигу Євгена Нікіфорова про українські мозаїки радянського періодуФотоальбоми | Буквоїд
- Алла Рогашко. "Містеріум"Проза | Буквоїд
Re:цензії
У царстві Мельпомени
Авансцена : Інформ. зб. сучас. укр. драматургії: Нац. центр театр. мистец. ім. Леся Курбаса; упоряд. Я. Верещак [та ін.]; [передм.] О. Бондаревої. – К.; Л., 2012. – 136 с.
Драматургія - не просто літературний вид чи складова
театрального дійства, а й «теорія можливостей представляти
світ» (за П.Паві). Вона презентує особливі ігрові моделі світу, які
вбирають основні константи свого часу і свого народу,
транслюють їх наступним поколінням та іншим культурам і
впливають на них. Це унікальний феномен культури, складний,
елітарний і надзвичайно важливий для кожного народу.
(Із прологу до збірника "Авансцена")
Новий інформаційний проект центру імені Леся Курбаса знайомить українського читача з плеядою сучасних драматургів. Серед них митці різного віку та покоління, як вже знані, так і ті, котрі очікують своїх постановок на сценічних майданчиках. Власне, якщо глобально говорити про нашу нову українська драматургію, то остання дуже важко доходить до глядача-читача. Як справедливо нарікають упорядники цього видання, причин тут багато, але основна звичайно - відсутність будь-якої підтримки з боку держави. До цього можна додати і хуторянське мислення керівників національних театрів, які в основному орієнтуються на українську класику, яка мало відповідає потребам часу, і неможливість молодим митцям пробитися крізь броню бюрократичних перепон, щоб побачити власні "дітища" на сцені, і гнила, ще радянська система за якою працюють театральні заклади, і авантюри з авторськими правами різних чинодралів та бізнесменів, які хочуть нажитися на інтелектуальному продукті таких незахищених і нікому непотрібних в цій країні митців. З огляду на ці та багато інших труднощів у театральній сфері дивуєшся лишень тому, що є ще ентузіасти (Ярослав Верещак, Олег Миколайчук, Неда Неждана), які спроможні докладати максимальні зусилля, аби такі драматургічні проекти народилися на світ (!).
Збірник "Авансцена" складається з двох розділів: перший уміщує понад тридцять, а другий одинадцять біографій авторів. До них також додаються короткі анотації до п´єс. Для себе відкрив цікаві й оригінальні твори: Павла Ар´є, Артема Вишневського, Лесі Волошин, Валерія Гітіна, Олександри Погребінської, Олега Гончарова, Надії Ковалик, Валентина Тарасова...Звичайно, хотілося б не тільки почитати про їхні драми, а й побачити очима. На щастя, є автори, п´єси яких я мав насолоду дивитися в різних місцях: в театрі "МІСТ" спектаклі Олександра Вітра "Станція, або Розклад бажань на завтра" та Неди Нежданої "Самогубство самоти", "Той, що відчиняє двері"; також в університеті ім. Драгоманова постановку твору Олександра Гавроша "Ромео і Жасмин". Порадувало також те, що в рубриці "Дебют" є твори молодих літераторів (Катерина Бабкіна, Любов Якимчук) про яких я вже писав. А отже, ці митці розширюють тематичні рамки своєї творчості, випробовуючи власний талант не тільки в поезії, а й у царстві Мельпомени. Заключним акордом в книжці є розділ про різні драматургічні проекти. В ньому вміщена інформація про: електронні бібліотеки, збірники анотацій п´єс, науково-практичні конференції, майстер-класи за участю українських та зарубіжних драматургів, театральні конкурси, фестивалі тощо.
Для всіх закоханих у сучасну драматургію та театр людей є прекрасна можливість завантажити "Авансцену" за цим посиланням:.
Коментарі
Останні події
- 28.01.2026|09:39«Театр, ютуб, секс»: у Луцьку презентують книжку Ярослави Кравченко
- 25.01.2026|08:12«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Красне письменство»
- 24.01.2026|08:44«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Хрестоматія»
- 23.01.2026|18:01Розпочався прийом заявок на фестиваль-воркшоп для авторів-початківців “Прописи”
- 23.01.2026|07:07«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Візитівка»
- 22.01.2026|07:19«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Софія»
- 21.01.2026|08:09«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Обрії»
- 20.01.2026|11:32Пішов із життя Владислав Кириченко — людина, що творила «Наш Формат» та інтелектуальну Україну
- 20.01.2026|10:30Шкільних бібліотекарів запрошують до участі в новій номінації освітньої премії
- 20.01.2026|10:23Виставу за «Озерним вітром» Юрка Покальчука вперше поставлять на великій сцені
