Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити
1 2 3 4 5 6 »

свiжого вiтру не дозволив зробити це. Юнак зiстрибнув з пiдвiконня i миттю опинився на лiжку. А те, що стояло за вiкном, зморщилося, зiм’ялося i мерехтливою кулькою влетiло у кватирку разом з вiтром. Посеред кiмнати мерехтлива бузкова кулька почала розгортатися, збiльшуватися, доки не набула форми дiдуганчика, одягненого у подертий ватяник, ватяни штанi, валянки та вушанку. Тарий як старий, iз скуйовдженою бородою, зморщеним обличчям, середнього зросту. Тiльки чомусь напiвпрозорий. I до того ж уся його фiгура з голови до нiг безперервно дрижала та мерехтiла, особливо коли протяг з кватирки пiдсилювався. Мiраж?..
Тим часом старий озирнувся на всi боки, побачивши на полицi книжкової шафи крихiтну iконку палко перехрестився, кахикнув i тихо мовив:
— Ти той… не боїсь мене, дорогой. Я до тебе не той… не обiжать прийшов, нi. Я наоборот, можно сказати, по помощ обращаюся.
Голос дiдуся був глухий, немов долинав з-пiд землi, але вiдчувалося, що вiн нiяковiє з приводу своєї появи в кiмнатi Сергiя. Той дещо посмiлiшав i ледь вiдповiв:
— Нiчо собi не бiйся… Ви хто?
— Я, еге? — старий нiяково посмiхнувся, пригладив скуйовджену бороду та приготувався вiдповiсти, як раптом знов почав озиратися, ворухнув нiздрями, немов принюхуючися, задушевно спитав:
— А цигарки в тебе нема часом, га? Я ж вже… сорок лiт не курив! Вуха аж пухнуть, як од того… — старий пожував безбарвними губами, потупцював i зробив незрозумiлий жест рукою.
Сергiй пiдхопив зi стiльця пачку «Бiломора» i простягнув її старому, з зацiкавленiстю очiкуючи, що зараз буде. Дiдуганчик зрадiв, невиразно пробелькотiв: «Еге, еге», — потягнувся до пачки, але тут же вiдсахнувся, задрижав, замерехтiв i сумовито мовив:
— Та шо ж се я, старий дурень… Я ж не можу тепер… Иi-i-i!..
Вiд останнього звуку в Сергiя затрусилися жижки, вiн кинув цигарки на стiлець i знов забився пiд стiнку.
— Да не боїсь ти, дорогой, — мовив остаточно засмученний дiдусь, побачивши його реакцiю. — Я ж кажу, шо по помощ я прийшов. До тебе. Так шо не боїсь.
— Та хто ви такий, кiнець кiнцем? — знов спитав Сергiй i нишком ущипнувши себе за руку, перевiряючи, чи це не сон.
Боляче. Отже, усе це вiдбувається насправдi.
— Я, чи шо? Та Решетняк. Нiколай Iванич, — охоче вiдгукнувся старий, засвiтився, заколивався ще дужче, знов пригладив бороду i розповiв надзвичайно дивну i надзвичайно погану iсторiю.
Виявляється, був вiн родом iз Безрадичiв, що пiд Києвом, i жив там майже безвиїздно аж до самої Великої Вiтчизняної. Родина його загинула пiд час голодної зими тридцять третього, а сам Микола Iванович вижив невiдомо як i, на його думку, незрозумiло нащо. I коли через декiлька рокiв пiсля голодомору почалася вiйна, вiн вирiшив нарештi пiти до Києва, щоб в одному з тамтешнiх храмiв спитати свого святого, чом на його долю випали такi муки. Добрiв прочан по Києва, знайшов на Подолi дiючу церкву Миколи Притиска i лишився там на всенощне бдiння. Але не пощастило старому востаннє у життi: нiмецький патруль, що проходив поруч, схопив богомольця i без суда i слiдства негайно повiсив перед входом за порушення комендантської години.
— То ти i є той самий небiжчик з могили, яку розкопали будiвельники? — остаточно заспокоївшися, Сергiй посунувся уперед.
— Та я, я, еге, — радiсно закивав старий. — А на ранок мене як побачив пономар, то одразу до батюшки побiг. Прибiг та й каже, шо той… Повiсили раба Божого Нiколая, мов тую послєднюю скотiну, прости, Господи. (Старик перехрестився.) А батюшка прямо до комєнданта кинувсь та й собi каже, шо такеє дiло: раб Божий Нiколай пострадал, помер без iсповєдi, а се ж не по-християнськи!
Дiдуганчик вдарив себе кiстлявою рукою у груди. Сергiй напружено слухав.
— Так батюшка i каже: чи не можна тепер того страдальця Нiколая хоча б у церковной оградє поховать, де святая земля то єсть, шоб було покойнiку потОму Царствiє Нєбєсноє, якшо на землi вiн свiта бiлого не бачив. Ну i той… комєндант i рiшив тодi, шо супостати явно перестаралися, бо я ж нiкого не чiпав. Отодi мене й зняли i тут же ув оградi закопали, спасибi тому батюшкє, хороший був чоловiк. I лежати би менi ув могилцi аж до сАмого страшного суда, та хiба ж можна менi не тоє… не страдать, я тебе спрашую? Ге? — старий пiдслiпувато заморгав. — А раз не можна, то я i знов пострадал…
— Отже, Бог усе ж є? — спитав Сергiй, хоча переривати привида було не тiльки неввiчливо, але можливо й небезпечно.
— А-а-а… як се? — старий нiяково всмiхнувся i кивнув на крихiтну iконку. — Якшо у тебе iкона ондо на шкафу стоїть, то шо ж ти мене питаєш…
— То бабусина, на пам’ять, — неохоче пояснив Сергiй, досадуючи на таку недоречну деталь iнтер’єру. Справдi, маючи на полицi шафи iкону, якось незручно запитувати про iснування Бога.
— Ага, значить, од бабушки, — старий знов пожував губами, покивав, пом’явся. — Та воно ж… як тобi сказать лучче? Всевишнiй єсть для того, хто Його той… признає. Я за свою вiру даже помер, як же Вiн од мене одвернеться? От Вiн i той… не одвєрнувсь. А якшо ти Його не

1 2 3 4 5 6 »

Останні події

30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
20.03.2025|10:19
Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
20.03.2025|10:06
«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
13.03.2025|13:31
У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
13.03.2025|13:27
Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
11.03.2025|11:35
Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку


Партнери