
Re: цензії
- 14.09.2025|Тетяна Колядинська, м. ДніпроЗа якими правилами “грали” радянські засоби масової інформації
- 03.09.2025|Ольга Шаф, м. Дніпро«Був на рідній землі…»
- 02.09.2025|Віктор ВербичКнига долі Федора Литвинюка: ціна вибору
- 01.09.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиОдухотворений мегавулкан мезозойської ери
- 25.08.2025|Ярослав ПоліщукШалений вертеп
- 25.08.2025|Ігор ЗіньчукПравди мало не буває
- 18.08.2025|Володимир Гладишев«НЕМОВ СТОЛІТЬ НЕБАЧЕНИХ ВЕСНА – ПЕРЕД ОЧИМА СХОДИТЬ УКРАЇНА»
- 12.08.2025|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськПолтавська хоку-центричність
- 07.08.2025|Ігор ЧорнийРоки минають за роками…
- 06.08.2025|Ярослав ПоліщукСнити про щастя
Видавничі новинки
- Христина Лукащук. «Мова речей»Проза | Буквоїд
- Наталія Терамае. «Іммігрантка»Проза | Буквоїд
- Надія Гуменюк. "Як черепаха в чаплі чаювала"Дитяча книга | Буквоїд
- «У сяйві золотого півмісяця»: перше в Україні дослідження тюркеріКниги | Буквоїд
- «Основи» видадуть нову велику фотокнигу Євгена Нікіфорова про українські мозаїки радянського періодуФотоальбоми | Буквоїд
- Алла Рогашко. "Містеріум"Проза | Буквоїд
- Сергій Фурса. «Протистояння»Проза | Буквоїд
- Мар’яна Копачинська. «Княгиня Пітьми»Книги | Буквоїд
- "Моя погана дівчинка - це моя частина"Книги | Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
- Джон Ґвінн. "Лють Богів"Проза | Буквоїд
Літературний дайджест
Письменники на Майдані, або "Писати так, щоб діти не мали шансу стати "тітушками"
Як змінив Євромайдан письменників? Андрій Курков допомагає майданній кухні, Сашко Дерманський укріплює барикади, а Олеся Мамчич бореться за долю власного чоловіка.
Поки на вихідних на Грушевського тривало тимчасове перемир‘я, в Українському домі в неділю розпочався Революційний літературний марафон. До цієї програми ще має долучитися, впродовж тижня, Всеукраїнська ініціатива "Додай читання" у форматі родинного читання під назвою "Тату, почитай!" Та далеко не всі письменники, що пишуть для дітей, зможуть долучитися до виступів. Євромайдан, як виявилось, додав своїх не-літературних коректив до стилю не стільки письма, скільки життя письменників.
Романісти допомагають на майданній кухні
"Сьогодні понесу на майдан п’ять кіло гречки, - розповідає у розмові з DW письменник Андрій Курков, - так, я майже щодня ходжу туди: розмовляю з людьми, слухаю, фотографую. Пишу про події в Україні для багатьох видань світу, пояснюю ситуацію". Лишень у жовтні письменник мав насичене літературне турне Німеччиною та Австрією, презентуючи книги як для дорослих, так і для малечі. Звісно, книга в руках письменника виглядає дуже природно, та на сьогоднішній день написання нового роману Андрію Куркову довелося зупинити. Майдан - це відповідальність насамперед, йдучи на який, варто взяти з собою "тверезу голову, фотоапарат і щось для загальної майданної кухні", - пояснив письменник.
З письменником Сашком Дерманським німецькі діти знайомі вже досить добре. На одній із зустрічей у Саарбрюкені, його навіть сприйняли за українського мільйонера: маленькі читачі були вражені кількістю книг, які встиг написати Сашко. Та сьогодні українському письменнику не до книг. Ось що розповів Сашко в розмові з DW про свій сьогоднішній ритм життя: "Виїжджаю на чергування до лікарні швидкої допомоги, щоб бандити, перевдягнені в міліцію, не вивозили поранених людей; відвожу на барикади людей або речі, потрібні там".
Дитячі письменники укріплюють барикади
Однак своєї участі у Євромайдані письменник намагається не афішувати, адже справжня боротьба з режимом, на його переконання, відбувається не на сцені. У Майдану є свої щоденні потреби, до подолання яких може долучитися кожен. "Була проблема з вивезенням сміття - ми з письменником Андрієм Кокотюхою та журналістом Олександром Піддубним ішли й прибирали Хрещатик; потрібно стояти на барикаді - стою на барикаді", - розповів Сашко.
На нічних чергуваннях довелося письменнику досить тісно познайомитися з "тітушками", яких він охарактеризував як "абсолютно неадекватну біомасу". Наявність такої соціально-людської маргінальності свідчить про моральну деградацію суспільства. Сашко переконаний, що за такої ситуації письменники не мають права припинити писати для дітей: "Просто хочеться написати ще більше, ще кращих, добріших, світліших книжок - щоб наші діти, прочитавши їх, навіть не мали шансу колись стати "тітушками".
Поетеса як "бойова одиниця"
Письменниці та педагогу Олесі Мамчич, в якої зовсім нещодавно вийшла збірка віршів для дітей, довелося перекваліфіковуватися з витонченої поетки на "бойову одиницю", яка домагається визволення свого чоловіка, арештованого силовиками. Її чоловік Олександр Кравцов, один із активістів Автомайдану, перебуває на даний момент у Лук´янівському СІЗО. Олександру загрожує шість років ув´язнення.
Ось як коментує ситуацію Олеся: "Мого чоловіка побили, машину розтрощили, Сашка впродовж двох годин тримали на морозі мінус 12 без верхнього одягу, поставивши на коліна в сніг. Мене персонально залякував слідчий, коли я намагалася забрати свою розбиту машину. Мені брехали в міліції та суді. Так, це справді - далеко не світ мистецтва, в якому я жила раніше".
Злочин, який інкримінують Кравцову, - побиття беркутівців автомайданівцем. У розмові з DW письменниця зазначила, що на суді не було дотримано елементарної логіки, адже допитувати свідка, що перебував у машині під час побиття, речники закону з невідомих причини відмовилися. Головне у цій ситуації не зламатися, адже, переживши один суд над чоловіком і, очікуючи наступний, Олесі вдалося зберегти почуття гумору: "Ми з письменницею Галею Ткачук жартували, що тепер сміливо можемо переходити із написання дитячої літератури на детективи і трилери. Щось серйозне є у цьому жарті - адже література - це пережитий досвід".
Тетяна Добрушина
Коментарі
Останні події
- 11.09.2025|19:25Тімоті Снайдер отримав Премію Стуса-2025
- 10.09.2025|19:24Юліан Тамаш: «Я давно змирився з тим, що руснаків не буде…»
- 08.09.2025|19:3211 вересня стане відомим імʼя лауреата Премії імені Василя Стуса 2025 року
- 08.09.2025|19:29Фестиваль TRANSLATORIUM оголосив повну програму подій у 2025 році
- 08.09.2025|19:16В Україні з’явилася нова культурна аґенція “Терени”
- 03.09.2025|11:59Український ПЕН оголошує конкурс на здобуття Премії Шевельова за 2025 р
- 03.09.2025|11:53У Луцьку — прем’єра вистави «Хованка» за п’єсою іспанського драматурга
- 03.09.2025|11:49Літагенція OVO офіційно представлятиме Україну на Світовому чемпіонаті з поетичного слему
- 02.09.2025|19:05«Пам’ять дисгармонійна» у «Приватній колекції»
- 27.08.2025|18:44Оголошено ім’я лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка-2025