Re: цензії

19.07.2024|Богдан Дячишин, Львів
Я і є памʼять – вічний
18.07.2024|Тетяна Качак, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету ім.Стефаника
Літературознавчі візії Лариси Табачин
Знову – Селін, знову – війна
06.07.2024|Оксана Тебешевська, заслужений вчитель України
Верліброві філософеми Євгена Барана
28.06.2024|Сергій Постоловський
«Анатомія ненависті. Путін і Україна» Сергія Руденка. Книга для тих, хто хоче не тільки знати, але й зрозуміти
27.06.2024|Богдан Дячишин, Львів
«До світла, що у слові…» (Полілоги живого слова для дітей і дорослих)
20.06.2024|Віктор Вербич
Нора Ікстена: «Чи любов краща за життя?»
18.06.2024|Галина Максимів, Прикарпаття
Відкриваючи «Галактику Андромеди»
І рід, як сад
Душа Ахерона. Життя опостінь
Головна\Події\Презентації

Події

25.04.2024|12:38|Буквоїд

Казковий детектив

Юлія Спиридонова. Кристьо, приватний детектив. В Нижній Землі / Юлія Спиридонова; перекл. з болгарської Віктор Мельник. – Львів : Видавництво «Апріорі», 2023. – 160 с. іл.

Сьогоднішнього читача важко здивувати химерною дифузією різних, часто далеких один від одного жанрів. Навіть уже звичний класичний детектив може бути успішним гібридом то з науковою фантастикою, коли герої шукають невідомого злочинця по всьому космосу, то, наприклад, з «жіночим романом».

Це підтверджує і книга про приватного детектива Кристьо сучасної болгарської письменниці Юлії Спиридонової, яка вдало поєднує детектив із літературою в стилі фентезі. І це чудово потрапляє у фокус очікувань тієї аудиторії, для якої вона пише, – для дітей. 

По-перше, це детектив, а отже оповідь з перших сторінок захоплює читачів, занурюючи їх у вир загадкових подій, до того ж вони разом з головним героєм намагаються розгадати головну загадку: хто скоїв страшенний злочин щодо всіх дітей нашої планети – викрав геть усі казки? Як тепер малюкам Землі жити без казок? 

По-друге, сама дія відбувається в казковій реальності, де на головного героя, юного Кристьо, чигає незліченна кількість небезпек: його намагаються то захопити в рабство для виконання домашньої роботи в палаці Змія, то осліпити, позбавивши очей, а то й навіть зʼїсти, як це пробує зробити Баба Яга. Зі всіх перипетій героєві вдається вийти неушкодженим, врешті-решт знайти казки й повернути їх на землю. А його самого чекає шикарний бонус у вигляді одруження зі справжньою принцесою, яку він на початку оповіді купує в зоомагазині у вигляді маленької домашньої тваринки, на яку юну красуню перетворили за допомогою злих чарів.

Слід додати, що книга, взагалі-то призначена для дітей, буде з цікавістю прочитана і дорослими, адже авторка іронічно переосмислює звичні для нас традиційні казкові образи, деякі стають невпізнанними. Баба Яга, наприклад, займається фітнесом і парашутним спортом, тому Кристьо довго не може її спекатися. Але врешті-решт запрошує бабу-спортсменку на своє весілля.

 Не дивно, що Юлія Спиридонова, як показують опитування відвідувачів болгарських бібліотек, з року в рік стійко виходить на перше місце серед тих, хто пише для дітей. Її також активно перекладають за кордоном. Для прикладу скажемо, що французьке видання «Кристьо» всього на два місяці випередило вихід книжки в Україні, підтриманий Національним фондом культури Болгарії.

Поки готувались зарубіжні видання, авторка працювала над новими пригодами Кристьо. Сьогодні болгарський читач отримав уже другу книгу про детективні розслідування Кристьо, а в перспективі має вийти й третя книга. Разом вони мають скласти трилогію. Сподіваємось, вони теж прийдуть до українського читача.

 коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери