Головна\Події\Презентації

Події

10.10.2013|15:59|Оксана Чужа, Ужгород

На Батьківщині силача Івана Фірцака презентували фільм про нього

«Правда завжди переможе» - таким є слоган фільму «Іван Сила», який у понеділок представили в Ужгороді творці стрічки у рамках всеукраїнського презентаційного туру.

Про це перше дитяче кіно, профінансоване державою за 22 роки її незалежності, багато говорили ще на стадії створення, адже в ньому знімалася ціла плеяда українських  зірок і  не лише кінематографічних. Окрасою стрічки стали  знамениті стронгмени Дмитро Халаджи (виконавець головної ролі) та Василь Вірастюк. Але не стільки актори робили ажіотаж довкола фільму, скільки  сюжет стрічки. У фільмі розповідається про закарпатського  цирковому силача Івана Фірцака (Кротона), якого в народі називали Іваном Силою.  Український борець, боксер, боєць вільного стилю на піку своєї кар´єри, після того як в 1928 році його визнали найсильнішою людиною планети (деякі його силові трюки досі ніхто не може повторити), припинив виступати в Європі та Америці і повернувся на Батьківщину, у невеличке село Білки Іршавського ранону. Але його ім’я за радянських часів було  несправделиво викреслено з історії нашого народу.  

Відновити історичну справедливість і довести, що правда таки перемагає, взялися автори сценарію та режисери Віктор Андрієнко та Ігор Письменний. В основу фільму лягла повість ужгородського письменника Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Ось так, загальними зусиллями,  українці повертають собі  свого забутого героя. 

Презентувати закарпатцям стрічку, яка вийшла в великий прокат 3-го жовтня, приїхали Віктор Андрієнко та Василь Вірастюк. В кінотеатрі «Доміон», де відбувся показ, до них приєднався і Олександр Гаврош.  Повна зала глядачів з нетерпінням очікувала на перегляд фільму, бо багато хто з присутніх були особисто знайомі з силачем. Приїхала і  родина Кротона – цілих двадцять п’ять Фірцаків.  Поки чекали на київських гостей  закарпатці жваво ділилися спогадами, віднайденими матеріалами, відомостями про атлета, враженнями від прочитаної книги про Івана Силу та  її презентації з Вірастюком в Білках, про відкриття в селі пам’ятника силачу, виставу  "Цирк Івана Сили" в Закарпатському обласному ляльковому театрі «Бавка» та зйомки самого фільму. Деякі сюжети знімалися в рідному селі Фірцака, тож очевидці ділилися враженнями від спілкування зі знімальною групою. Кожен відчував якусь, хоч маленьку, але причетність до кіноподії. 

І от сам фільм. Якісно зняте кіно з улюбленими акторами, динамічним сюжетом та героєм, що доводить, людиною доброю і порядною потрібно залишатися за любих обставин, навіть маючи неймовірну силу, і творити свою долю власними вчинками. Хтось скаже, що у стрічці багато пафосу, але не забуваймо, що це дитячий фільм (хоч цікавий і дорослому глядачу), який, перш за все, має навчати молоде покоління духовним цінностям. Саме про цінності йшлося і в обговоренні після показу, який став не менш цікавим, ніж саме кіно.   

«В Україні з’явився новий герой, яким треба пишатися», - зауважив Андрієнко. Після фільму «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» це друга стрічка про відомих українців, вартих наслідування. Тепер метою режисера  є, щоб якомога більше дітей побачило цей фільм. Стараннями небайдужих людей уже сотні дітей безкоштовно побачили «Івана Силу». 

Фільм сподобався усім, і родині Фірцаків, і автору книжкиОлександру Гаврошу. Останній зізнався, що вражений аншлагом в кінотеатрі "Доміон", яки розрахований на  650 місць. Тут  вже давно такого ажіотажу не пам’ятають. Фільм став для Ужгорода подією, глядачі почали аплодувати ще до завершальних кадрів, а наприкінці влаштували справжню овацію. Письменник такого навіть у театрі не пригадує. Багатьох фільм пройняв до сліз і виникло бажання знову його переглянути. Якщо порівнювати стрічку з книжкою, то виникла та приємна ситуація, коли вони одна одну  не вичерпують, а взаємодоповнюють. Повість дає більшу опуклість матеріалу, краще пояснення вчинків героїв, фільм натомість розвиває лінії, про які в книжці менше сказано. Так що можна спокійно і фільм дивитися, і книжку читати. 

Фото автора



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери