Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
1 2 3 4 »

голосніше уточнив старий.
— Ну, знаєте, шановний, ви вже тут не фантазуйте, бач, — знов обурилась округла тітка. — Що деякі ідіоти під час війни головою ризикували, рятуючи цих від Бабиного Яру — таке я чула. Але щоб когось рятували євреї!..
— Життя зберегли…
— А, байдуже! Це вже занадто! Не вигадуйте.
— Не вірите? Хочете, розповім? — запитав старий.
— А що, це ідея! Гаразд, давай, заливай! Розповіси, як тебе облагодіяли. Поділіться, знатимемо, — загомоніли пасажири, але швидко змовкли й приготувалися слухати. Дідок обвів їх уважним поглядом і повідав таку історію:
— Сталося це на початку війни. Не тут сталося, у Кізлярі.
— Це де ж така діра? — посміхнувся хтось, але на нього зашикали.
— На Кавказі це, у Дагестані. Сирітствував я: мати моя померла навесні сорок першого, батька у перший же день війни на фронт забрали — так я його більше й не бачив ніколи. Ну, на той час річ звичайна. Жив з бабусею, з маминою матір’ю тобто, і було мені на той час років дев’ять, їй — вісімдесят. Загалом, якщо на двох розділити, по сорок на кожного виходить. Нормально. Як війна почалася, довелось мені залишити школу і зайнятися заготівлею дров.
— І ви у тім віці працювали на лісоповалі? — відгукнувся той самий жартівник, але його знову втихомирили. Незрозуміло чому, проте зовсім нещодавно такі галасливі пасажири електрички слухали мовчки й дуже уважно. Деякі з віддаленого кінця вагона навіть підійшли ближче і скупчились біля старого оповідача.
— Не на лісоповалі зовсім. Просто найслабкіші сіромахи, що ніде не могли працювати, збирали у лісі хмиз і потім продавали його на базарі. На зароблені у такий спосіб гроші та на бабусину пенсію ми й жили. Знову ж, навпіл вистачало.
Але я не про це, я про євреїв… Так. Десь році вже, виходить, у сорок другім наш Кізляр наводнили біженці. Особливо багато було серед них москвичів. Нам, дровоносам, начебто б і краще: то люди міські, до життя у горах непристосовані, а паливо брати десь потрібно. Тож хмиз під виглядом дров стали брати охочіше. Одне погано: гроші в евакуйованих не завжди водилися, іноді вони речами розплачувались. Ну, це нічого: у нашій дірі, як тут дехто висловився, і гарній столичній речі раділи…
— То ти давай про жи…тобто, про євреїв ліпи, — попрохав один з чоловіків, що стояли поруч. І знов дивина: зазвичай у таких випадках це зовсім літературне слово не виправляють. Але вагон електрички наповнювала якась дивна атмосфера, й вона дивним чином впливала на присутніх.
— А я про них і кажу. Одного разу до мене на базарі підійшла літня вже єврейка, чистенька така, сухенькая, немовби з накрохмалених серветок зліплена, судячи з манер — москвичка. Підійшла й запитала, почім продається в’язка моїх дров. Я відповів, а вона каже, приємно так гаркавлячи й ледь перекручуючи слова: «Ти знаєш, хлопчику, в мене немає грошей розплатитися з тобою — ми евакуйовані. Але якщо ти таки згоден віднести твої дрова просто до нас додому, так я тобі дам щось із речей. Обіцяю, тобі сподобається». Чи згоден я?! Чи сподобається мені?! Хо-хо! Так я готовий був тягти за нею хмиз хоч до Махачкали й назад!
Отже, звалив я в’язку на плечі, і ми попростували через усе місто на саму окраїну. Там був будиночок, на ґанку якого сиділа жінка трохи молодша, років двадцяти п’яти-тридцяти. Втім, цілком можливо, і жінка, що купила дрова, не надто вже старою була, просто по малолітству такою мені здалася… Отож, вона покликала ту, що сиділа на ґанку: «Емма, Емма!» Жінка підвелась, а моя покупниця залопотала, заговорила з нею швидко та так собі незрозуміло. Я й розібрав-то всього єдине слово: чи то «амейдл», чи «мейделе». Це вона говорила, голублячи мене по волоссю. Емма швиденько збігала до будинку і повернулась відтіля, тримаючи за плічка сліпучо-білу шовкову сорочечку з короткими рукавчиками і нагрудною кишенькою. Я аж рота роззявив: невже така багата річ — для мене?! Бо на таку сорочку мені потрібно було перетягати бозна скільки хмизу — і то б не заробив! Однак покупниця прийняла в Емми сорочечку й дала мені зі словами: «Хлопчику, дякую тобі за дрова! От, бери й носи на здоров’я. І нехай ця річ береже тебе, що б із тобою не сталося. Благослови тебе Всевишній!»
Не тямлячи себе від щастя й побоюючись, як би вона не передумала, я кинувся прожогом на Червоноармійську (ми з бабусею жили на тій вулиці). У той вечір в нас панувало справжнє свято: я ж одержав ціле багатство! Але я так квапився, що навіть не поцікавився в єврейки, відкіля в неї ця чудова сорочка, який хлопчик носив її до мене і що з ним сталося.
— І ви не сходили у той будинок ще раз? — запитав довгошиїй.
— От-от, ці жи… євреї тобто тільки й чекали, щоб ти до них повернувся! — криво посміхнувся чоловік, що стояв поруч. А той, котрий із хрестом, підтакнув:
— Вони до своєї маци кров християнських дитинчат підмішують, це усім відомо. От і заманювали…
— Не кажіть дурниць, — поморщився дідок. — Яке з мене християнське дитинча було?! У ті-то роки, коли довкола войовничий атеїзм, комсомол та партія! Та ще й у

1 2 3 4 »

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери