Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
1 2 3 »

У журналі з кросвордами, що їх цілими горами залишав після себе Ла?врович, Ераст натрапив якось на статтю про фізіономіку. Статейка його неабияк розвеселила: невже хтось усерйоз вірить, що володар тонких вуст неодмінно має бути самозакоханим та потайним, а носій відстовбурчених вух – категорично лукавим і дворушним? Дурня! Фізіономіка, це не вуха, ніс, або шия, фізіономіка – це втома й бадьорість, безнадія та сподівання, це енергійність і кволість, безсонна ніч, або безжурний ранок… Щодня повз Ераста проходить зо півтори сотні розчарувань і надій, байдужостей і неспокоїв, зненавистей та любовей, і начхати Ерастові на форми їхніх очей, вух та підборідь! Ераст читає їхні душі, наче розгорнуті для контролю перепустки…
Ось Оксана Пилипівна з економічного сектору, вже кілька днів пильний вахтер зауважує її хворобливий стан: обличчя звузилось, посіріло, очі увиразнились. Але все це старанно ховається за потовщеним шаром косметики, отже хворість не смертельна і скорше всього – її причина не в фізіології, а в психології. Тому свідчення – енергійне та дратівливе спілкування економістки з колежанкою по сектору Валечкою. Таким тоном і з такою жестикуляцією не розказують про драматичні зміни в організмі, так розказують про неадекватного зятя, надокучливого п'яницю-сусіда, або підозрілу поведінку благовірного, від якого запахло несподівано чужими парфумами… А Ерастові що – тисну?в на кнопочку турнікету, кивнув у відповідь на вітання, видав ключі й достатньо – його, Ерастовий, діагноз поставлено, точність – гарантовано!
Як тоді, з Євгенієм Леопольдовичем. Ще ніхто нічого, а вахтер (контролер, якщо точно за штатним розкладом) уже вирахував, що приємному в спілкуванні, але неприпустимо, як для заступника Генерального, м'якотілому Євгенію Леопольдовичу вже сплетено капці на передчасну відставку; зі зсутуленої спини вирахував, зі збляклого погляду приреченого та з його недоладної метушливості. В родині в Леопольдовича все гаразд – як проходили повз вахту вдвох із Лідією Федорівною – дружиною, дбайливо поправляючи одне одному комірці та ґудзики, так і проходять, отже не в родині. І зі здоров'ям порядок, бо не дивиться завсектором Федорівна на чоловіка стривожено – співчутливо дивиться, а з якої б такої причини дивилася вона на свого Леопольдовича співчутливо? Та з однієї єдиної – через кар'єрне, так би мовити падіння, як тут не поспівчувати!
Ераст цю кухню знає, для Ераста воно наче розгорнута книга… пардон – перепустка, бо ж не ціле життя Ераст на вахті сидів та ключі службовцям видавав, колись і сам заходив до установи при краватці, та при костюмі однотонному, та штиблетах югославських… До цієї ж таки установи заходив, правда називалася вона інакше, та й вахти ніякої при вході тоді не було – заходь, хто хочеш. Це на пенсії фізіономістом став, опираючись, так би мовити, на багаторічний досвід…
Інший раз цікаво буває, що аж! Ось і Павлик, згідно з перепусткою – Павло Наконечний – молода надія інформаційного сектору, простіше кажучи – комп'ютерник. Бігає собі та й бігає хлопець, аванси реалізовує, резюме підтверджує. Аж бачить Ераст – Ніночка з економічного, небесне створіння, ех, літ би скинути Ерастові з сорок! …Ніночка йде, з вахтером привітно вітається, а Павлик уже тут як тут, пасе очима небесне створіння з економічного, та так, що ледь поріг носом не вивертає. Посміхається Ераст – молоде діло, ех! І назавтра цибатий Павлик назирці за Ніночкою, й на третій день… А четвертого вже вдвох, журавель-комп'ютерник нащебечує, який тобі журавель – соловейко, Ніночка слухає… байдужо нібито напоказ, а назавтра вже й не байдужо, а ще назавтра – щасливо, а той усе щебече та… Ходять тепер удвох, ледь не обійнявшись, удвох і з Ерастом вітаються, а трапляється, що й забувають… Лаврович казав, що на його зміні цілувалися…
А це йде сама – підфарбована, випрасувана бездоганно, але обличчя кам'яне, очі – ніби в далеч дивиться, й уся така… дистильована… посварилися, словом. Точно – Павлик наче цеглину макітрою спіймав, суне винувато й наїжачено, Ераст голову на відсіч дає – дочекавшись, поки пройде Ніночка. Чого, чого ти їжачишся, зелене та недоросле, біжи – вибачайся, дурню, дівчина завжди права, хоча б до заміжжя, запам'ятай! Що, поліз, куди не дозволено, чи може знайшла в твоїй мобілці телефони колишніх? Салага, Ераст би тебе навчив… З роботи краля йде попідруки з подружкою, те ж кам'яне обличчя, та ж незворушність, зате подружка – ціла Джомолунгма співчуття, жіночої солідарності та мудрих порад: "І не здумай миритися – нехай помучиться, всі вони, кобелі, такі!" Не послухає. Помириться. А тоді знов посваряться, а потім знову помиряться й посваряться, а потім… Або до шлюбу, або – до побачення, Ераст читає те, наче розгорнуту перепустку.
Новий день, нова вахта – Ніночка все сама, але вже не напружена, як струна, не дистильована, а змарніла й зів'яла, навпаки – Павлик дратливий і насуплений, до вахтера не привітався, прошмигнув, наче шкодливий кіт; Павликові ключа брати не треба – не

1 2 3 »

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери