Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
1 2 3 4 5 6 »

1
Почувала себе так, ніби вона – скажімо, віолончель, яка тільки й чекає, внутрішньо захлинаючись від нетерпіння, що в і н ось-ось, нарешті, візьме її собі поміж ніг (від однієї мислі про це обсипає пульсуючим приском, усе нутро паленіє, стає не порожнистим, а гаряче-об'ємним), підтягне всі струни на кілочки грифу – струни ці ніби чомусь не зверху, а протягнуті всередині її тремтячого тіла, і в і н накручує їх, ті струни-нерви...
Але до чого тут віолончель? Хто з них – інструмент, на якому грає інший? Та й усе розпочалося з голосу – й о г о голосу...
Вона не могла розвести, розділити на якісь два різнокольорові пасма свою густу, круто замішану ненависть до нього, що раз по раз вибухала в ній, здіймаючи важку, з якогось глибокого мулистого дна, кров, і немилосердний потяг до всього того, що було ним: його запаху, який чула на віддалі, ніби собака, і через котрий ставала умить вологою і податливою; його летючої пружної ходи, його тренованого щільного тіла, а надто – його голосу, що один він, особливо у сяйливій інтимній темряві, уводив, ні, просто-таки вкидав у транс упокорення, жадання, підлеглості й зверхності водночас.
Раніше, до нього, вона й не уявляла собі, що може бути такою, що насправді є такою, і ця зустріч із собою, непередбачуваною, невідомою, цілком іншою, ніж вона знала себе, лякала і захмелювала, бо вона ніби опинялася в чужій подобі, ніби проживала паралельне життя водночас зі своїм. Мука і захват, хміль і розпука, ненависть і жага.
Це ж про нього думала: „Мужчина мого життя..“

2
Як там Фреді Меркюрі співає – “Гуляю сам по собі“?
Вона так само сказала собі: гуляю сама-одна, ніяких женихів-кавалерів, моя Дана зі мною, будемо разом рости у своєму садочку... Я — не перша й не остання... “Неповна сім'я“? Мене ці слова не лякають, я свого сімейного щастя вже наїлася по самісінькі вуха, по саму зав'язку (а що це означає— зав'язка?)
Десь приблизно такі внутрішні слова (мислимо ж ми дивними формами, це й не зовсім слова, а невідь-що роїться-ворушиться невидимо у мозку і вилітає із голови, ніби райдужні мильні бульбашки, і тут-таки вони лопаються, пролетівши якусь мить-віддаль у повітрі: так думка заступає думку, і сама людина ледве встигає за ними, хоч ніби ж сама їх і продукує...) стонадцять разів прокручувала Ольга, залишившись із пятирічною Богданою після розлучення, а потім і повторювати перестала: увійшло у плоть і кров, як само собою зрозуміле. Що кому доводити?
Але недарма ж, мабуть, у дитинстві мама морочила їй голову: Олю, дитино, і як ти той хлібчик їси? Скільки вже тобі повторювати? Весь час біля тарілки — два шматки! Два кусники! Дивись, а то два чоловіка в тебе буде!
Олі маленькій усе було важко дотямити причину прикрої інтонації маминої, бо хіба це так погано: два замість одного? Що більше — то краще!
Чому, маючи найтверезіші плани, при тверезому, як мовиться, розумі, бажаючи собі тільки добра (невже хтось бажає собі самому зла?) насправді чинимо, буває, таки ніби всупереч, наче назло собі? І якраз тоді, коли ніхто нас не змушує діяти так, як ми діємо?

Ольга мала звичайне редакційне завдання: інтерв'ю з керівником хору „Пропілеї“, який останнім часом важко стало упіймати в Києві: закордонні гастролі за гастролями – і все за рахунок іноземних спонсорів. Знайшовши визнання, славу по світах, „Пропілеї“ стали модними й на рідних теренах. І ось нарешті – концерт у столичній філармонії. Хоча Ольга попередньо домовилася з імпозантним маестро Козелецьким про розмову, та після концерту він відшліфованим жестом поправив шапку свого сивого волосся і трохи криво усміхнувся (чи вже набридли йому ті інтерв'ю?): „Пані шановна, наш Павло Смоляк розкаже вам геть усе. Я старий стомлений чоловік, а він...“
Нічого собі „старий стомлений“, подумала Ольга. Його енергії вистачило б на всіх присутніх у залі, недаремно диригенти довго житуть, але вона, зрештою, не проти й Смоляка. Смоляк — потрясаючий баритон, соліст найвищого класу, голосом серце виймає, а які в нього важкі темні кучері, пронизливі карі очі й оспівана на бороді ямка... Ну й звичайний для співаків чудовий торс, груди, які розпирають вилоги фрака. Ольга давно знала і любила його тембр – досі як слухачка та й годі, вона і в думці не мала підступатися до того Смоляка: інтуїтивно боялася зруйнувати своє зачарування саме від голосу, до того ж не любила красивих мужчин, але сам Козелецький одразу привів свого соліста перед її ясні очі просто попід руку. „Знайомтеся...“
Скільки вони просиділи за кулісами, розмовляючи, а потім під дощем перестрибували калюжі, шукаючи, де б сховатися в кав'яренці, – Ольга достеменно не пам'ятає, але наговорилися аж так, що двох касет по шістдесят хвилин їй не вистачило. Та головне, звісно, не в касетах, а в тому, що вона — пропала. Ах, – так і сказало Ользі її серце, – ти пропала, голубко, пропала. Мужчина мого

1 2 3 4 5 6 »

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери