Електронна бібліотека/Проза
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
- Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
- Вечірня школаДмитро Лазуткін
- Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
- Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Господи, за що покарав мене цим нещасливим ранком?..
Олександра глипнула на співрозмовника спантеличено, і хтозна, чого в її погляді тепер було більше: переляку чи ненависті, несприйняття чи мовчазного бунту. їй так мало літ і вона заледве одною ногою ступила в цей дорослий світ, як вже має розпізнавати: чи то не олжа вирядилася в одежину правди, чи то щирість людська мовить до неї чи підступна і підлувата вигадка — невже в цьому світі так багато фальші?
— Не певен, що мене зрозумієте, — раптом упівголоса, якось скрадливо заговорив спудей, що приїхав досвітком з її братом. — Але мій товариський обов’язок вас застерегти... То вам видається лишень, що Куліш вас кохає, — змовницьки нахилився спудей майже до вуха її. — Насправді не любить він вас...
Отут і приснула вона мимоволі тим поглядом, в якому ніяк не відділити несприйняття від переляку, підозру лиху від мовчазного спротиву... Чого він добивається, може, сам в очах її Кулішеве місце посісти намірився і оце берега зовсім пустився?.. Олександра бо не раз помічала його погляд, якийсь такий, як плід лопуха пізньої осені, якого не відразу від поли одежини відчепити: однак, зустрівшись очима, він ховав їх перелякано.
— Як не любить? То кого тоді? — вихопилося ненароком, і вона тієї ж миті пошкодувала за свою необачність.
— Тільки себе він любить, єдиного, коханого та неповторного, — спудей заговорив несподівано швидко, що незвично було в його вустах. — Ви прислухайтесь, як він зверхньо з іншими може балакати, прислухайтеся і неминуче вловите щонайменше апломб нового месії, як не в словах, то в тональності. «Я єдиний такий на світі, а всі інші мені хіба по коліна»...
Вони неспішно йшли садовою доріжкою, кожен своє мізкуючи. Синиця несміло було озвалася над головою, мов спершу запитуючи на свій виспів дозволу, а далі нехитру пісню вже виводила з певністю тутешньої господині.
Благословенну досвіткову тишу хутора Мотронівка досі право порушувати було хіба в різноперого птаства, яке у старому поміщицькому саду Білозерських витворило велелюдне та балакуче містечко. Здебільшого Олександру будила горласта зозуля, яка облюбувала собі грушу навпроти її вікна: та зозуля заповзялася накувати дівчині літ щонайменше, як у біблійного Ноя.
Цього разу хутірську тишу сполохав не менш горластий народ — на вакації приїхав брат Василь із цілісіньким виводком спудейським. Виводок швиденько розіпхали по кімнатах, а їх у домі десять було, та ще у флігелі п’ять, пригощати насамперш узялися — як же, люди з неблизької дороги. Олександра тішилася з приїзду, бо насправді за братом скучила, а ще тенькнуло тихенько серце, як побачила біля брата друга його Пантелеймона Куліша — те серце вже третій рік тенькає і тремтить впольованою пташкою, варто Кулішеві лиш показатись на очі.
Та трапилося неочікуване. По сніданкові вони гуляли садом, і в якийсь мент Олександра відстала на кілька кроків від гурту, йшла зі ще одним братовим давнім друзякою, високим та худим, як тичка, по якій має витися біб-тичкун.
Почуте від нього зараз усе скаламутило у душі.
Вона вже на нього хотіла кишнути так, щоб до нових віників пам’яталося за лихе слово про її Куліша (впіймала себе на тому подумки вимовленому, ненароком вимовленому слові «її» — і сама неабияк злякалася), та якась сила було притримала. А якщо справді так? Якщо все, що чинить Пантелеймон Олександрович, удаване, награне, напоказ для людського ока і насамперш для себе? Просто йому ввижатися стало, що закоханий, от і ввійшов у роль, приміряв її до себе, і вона придалася. Актор же з Куліша знатний, на минулих вакаціях ставили водевіль, то з Пантелеймона Олександровича найбільшу потіху мали.
— У Петербурзі в нього пристрасть теперички, — докидав між тим спудей якось знехотя, як докидають нове поліно в багаття, аби лиш не вигасло. — Донька ректора столичного університету Плетньова якраз на виданні, тож зятеві кар’єра завидна світить.
Олександра спинилась на мить, відчувши, як нестримно, попри опір її відчайдушний, навертаються сльози: щонайменше їй зараз хотілося, аби хтось помітив та потішився тою розпукою.
— Нащо... Нащо кажете мені ви оте? — тільки на ці кілька слів її стачило, та й ті вона швидше видихнула, аніж вимовила.
— Я від душі хочу стати у поміч... Ви ж не забули, що я товариш вашого брата? — Олександра сподівалась побачити втіху, навіть торжество своєрідне на лиці цього чоловіка, що не знає міри своєї жорстокості, натомість знайшла там лише наївний і непідробний подив.
Попри літа свої молоді, вона вже стрічала таких, які блаженно гадають, що до людини іншої йдуть із добром, а насправді зло тим йменням наречене, намірами похвальними прикрита зловтіха та ще хіть ту солодку зловтіху свою підсилити. Паскудні речі вони говоритимуть, щиро вірячи, що користь приносять облюбованій жертві — кожне слово таких мов іржавою швайкою низоне чиюсь душу і рани спричинить, що довго кровитимуть. Вона так до кінця і не втямила, чи той брата товариш належить до цього непохвального племені, чи він справді, хай невміло й неоковирно, хотів щиро застерегти...
Олександра повернулася стрімко і подалася у дім, не бажаючи більш мордувати душу.
— Щось трапилося? — насторожено звів брови брат Василь, що в гурті чимчикував останнім.
— Голова зашумеляла... Відлежуся трішки, — відказала безпечно, і Василева тривога, як задмухнута свічка, згасла.
Олександра, зачинившись у кімнаті своїй, тепер могла виплакатися за всі минулі літа: що ж воно діється на білому світі, досі такому ласкавому, материнським теплом зігрітому? Чи сей чоловік десь по дорозі сюди, у Мотронівку, сором і такт звичайнісінький загубив ненароком, нащо наговір такий чорний кидає на Куліша? А може, робом таким собі ласки у неї хоче надбати? Чи й справді Пантелеймон Олександрович, від чийого голосу дотепер тепліло у грудях, чи насправді не любить, лиш прикидається; хтозна, може, десь далеко ота ректорська донька невідомими чарами Куліша зуміла приворожити...
А коли вже і сліз забракло, набігла тверда й остаточна гадка: вона ще побореться за щастя своє, може, спудей отой просто сім мішків гречаної вовни їй набалакав і ще більше мішків неправди. Звісно, якщо Кулішеве серце лиш інше чує, то на чуже вона ласа не буде. В усякому разі, — ти дужа, стискувала маленькі свої кулачки, — ти вистоїш попри те, чи правду казав спудей, чи в його словах якась підленька і корислива видумка...
Ні, вона таки не скисне, не спиниться перед перепоною, вона постояти зуміє за щастя своє.
2
Куліш змолоду привчав себе цінувати кожну свою хвилину: як здригнеться щоразу стрілка годинника, то відійшла безповоротно навіки, гадав, ще частинка життя.
Він не любив досвітком вилежуватися та маніжитися в ліжку, а схоплювався відразу, мов пружиною вистрілений: так багато справ нагальних чекають. Молодість та ще сила невитрачена сповнювали його, як виповнюють тугі соки визрілий плід перед Спасом: Пантелеймон входив у життя прудкою й пружною ходою, не вельми переймаючись порогами, які випадає переступати, бодай навіть і спотикатися на них інколи.
Ну й нехай дід його, сотенний отаман, передчасно помер, не встигнувши оформити документ на дворянство, нехай гоноровий батько гидував хабаря піднести, аби витребувати той потрібний папір, але ж світ не без добрих людей. За гімназію півплатні сусідка сердечна платила, допоки здужала, в університет вільнослухачем, бо гімназія не закінчена, Максимович поміг вступити — до душі йому вельми припав збірник народних пісень, записаних Пантелеймоном від своєї матері. Не вдалося закінчити університет, бо папірус про те дворянство так і не надав, окрім того, оплатити навчання нічим; ну і що: покровитель інший, інспектор училищ Юзефович посилає його учителем російської мови в Луцьке дворянське губернське училище. Хай там місця не вдалося нагріти, посварився з дурисвітом-директором (той обізвав Пантелеймона «кулішем гарячим», на що одержав у відповідь при тамтешніх учнях: «Звісно, свині гарячого недолюбляють»).
Покровитель не «здав» молодого їжакуватого Панька, як згодом підписуватиме залюбки своє ім’я Куліш, переводить в Київ у дворянське училище викладати.
Між тим, їжакуватий Панько встиг написати і видати свій перший роман «Михайло Чернишенко», і вже нові доброзичливці почали йменувати його інколи «українським Вальтером Скоттом».
Але й будучи викладачем у київському дворянському училищі, Пантелеймон почувався, як молодий бусел у гнізді, яке затісним непомітно стало, однак крок ще ступити у бік боїться — страшно впасти, бо неокріпло крило. Врешті насмілився таки: пише він листа в Петербург давньому приятелю Юзефовича Петрові Плетньову, академіку, видавцеві, поетові й критикові, редакторові журналу «Современник», ректорові університету. А до листа ще й примірник роману свого додає.
Певне, Плетньов не в захопленні був від твору, бо навіть не відповів.
Зовсім по-іншому поставився він до Куліша, як у листі наступному Пантелеймон додав рекомендацію Юзефовича та його пораду видрукувати у «Современнику» кілька глав з нового роману Куліша «Чорна рада».
Справді, Кулішеві на добрих людей щастило. Він, людина без університетської освіти, потрапляє в столицю імперії не тільки учителем гімназії, а й згодом стає викладачем словесності в Петербурзькому університеті. Ба більше, Плетньов запропонував Кулішеві пожити в своєму домі.
Звісно, справа тут була не лише в приятельських стосунках ректора з Юзефовичем чи вмінні самого Куліша належно себе подати. До його публікацій інтерес виявляє не тільки той, кого звично йменують широким читачем, а й помічають вже імениті.
Куліш згадуватиме не раз своє проживання в Плетньових, як згадують перший весняний день, сповнений духу пробудження та сонячної приязні. Дружина Плетньова померла, напевне, вже з десяток років тому, і мешкав він сам із донькою п’ятнадцятилітньою, дівчинкою веселою і добродушною, що, як переступала поріг кімнати, то немов світла і тепла там побільшувало в пору гнилої петербурзької осені. У січневому щоденнику сорок шостого року Куліш запише: «Сегодня, сидя насупротив меня за столом, Ольга была так тиха и задумчива, что я назвал ее героиней баллады. Она мне нравилась, и я почувствовал, что могу к ней пристраститься. Надо вести себя как можно благоразумнее. Не смешно ли уверять себя и других, что без той-то жить не могу. Время ото всего нас излечивает. Тепер Саша дорога моему сердцу как сестра, но без нее еще возможно для меня семейное счастье».
Пантелеймон з тривогою, як дивляться якось збоку, спостерігав сам за собою. В міру того, як з пагінця, яким видавалася Оленька напочатку, зростало струнке і прекрасне дерево, що ось-ось спалахне цвітом яскравим, буйним і нестримним, в міру того наростало в нього до дівчини почуття неймовірно щемке і тривожне.
Якби зараз раптом його запитали, до кого душа хилиться більше — до Олі чи до Саші, він розгубився б і не зміг відповісти. Сашенька, миле і приязне дівча, улюблениця сусідських поміщиць, які «невісточкою» зазвичай її кличуть і які справді не проти з Білозерськими породичатися; та Сашенька любить напевне його. З іншого боку, Саша — десь там, на відлюдді, за полями й лісами, де хіба попасом ходять дикі свині та вовки щемно виють у місячні ночі, а тут — столиця, не вовчий куток, тут — блиск і розкіш, тут — можливість за хвіст фортуну схопити...
Звісно, якщо збережеться приязнь Олиного тата.
Куліш не міг навіть у думці якось зазіхнути на незнані плани і наміри свого благодійника, з іншого ж боку — чужа душа, як під Покрову ніч — не побачиш за три кроки попереду.
Мого анітрохи не збило з пантелику зізнання Оленькп, що подобається їй один князь, який зачастив раптом до них і для всіх несподівано поміняв інтерес до кавалерійських коней на цікавість історією та красним письменством, хоча навіть позірно цікавість та вдавана була й неприродна; інше стурбувало тоді Пантелеймона Олександровича. Якби раптом він на ній одружився та переїхати довелося в Україну, жити там і мови тамтешньої з часом навчитися... Якось у жарт при розмові навіть гачка закинув;
— А правда, якби судилося, то вивчила б малоросійську?..
І його здивувала, навіть, можливо, негадано нажахала швидка, рвучка і рішуча відповідь, над якою часу на роздуми не було, бо відповідь крилася наперед в усьому ще куцому досвіді ЖИТТЄВОМУ дівчини, в усьому її єстві:
— Никогда!
3
Ота зозуля під Олександриним вікном не тільки кувала щодосвітка многії літа, а її докладалася вельми, аж інколи хрипла, щоби ті літа були ще й благії. І доля, напевне, мусила зважити на зозулине настирне пророкування.
Чи послухає Олександра злих нашіптувань отих доброзичливців, що, мовляв, Куліш їй не пара, незаможний він і дворянства не має, без певного майбуття, чи пересилить материну обережність та перестороги? Аби місяць на мене світив, гадала вона тим часом, а про зорі то й байдуже... Щоправда, рівновага душі зрушилась один раз, як причепилась було до неї на базарі стара циганка. Пацьорами рясно обвішана, зі зморхлим, як халява поношеного чобота, обличчям, вся сива, навіть біла, в Олександри вона викликала мимовільний страх: на довершення, на плечі старої сиділа ворона з дивовижним рідкісним оперінням — така ж біла, як і її господиня. Олександра віднікувалася від причепи:
— Гріх гадати, не дозволено людині прийдешнє відати...
Гадалка глипнула на неї докірливо, як на дитя нетямуще, і своєї настирно вела:
— Гріх буде мій, а з тебе навіть гріш не візьму.
— До чого тут гроші! Дайте спокій
мені, відчепіться.
— Ну то слухай, мені й долоні твоєї не треба. На лиці куди більше писано, ніж на обох долонях.
Олександра знала, що їй треба обірвати ту мову рвучко, негайно звідси піти, але невідь-чому не могла навіть зрушити з місця й зачудовано дивилася в очі старої, втомлені й вицвілі з літ.
Гадалка спершу торохтіла звичне про судженого із казенного дому, далекі й тяжкі дороги, та запам’яталися Олександрі найбільш останні слова:
— Щастя твоє навпіл перемішане із нещастям, радість велику знатимеш і таку ж гіркоту, а помреш на соломі в чужому домі, на долівці сирій та холодній...
Мов на потвердження слів господині біла ворона на худому плечі хрипко каркнула, і крик той був схожий на кашель хворого на сухоти.
Хай і так, Олександра чимдуж утікала від дивної тої гадалки, хай і так, якщо щастя змішане із нещастям, то все ж на долю мою дістанеться бодай половинка щастя і зневажити ним не вартує...
Та раптом впоперек їй стала матір, що досі любила доньку без пам’яті і, якби могла, то сонце їй прихилила б: м’яка матінки незгода спершу на очах тужавіла й тверділа, щоб стати нарешті кам’яною стіною; марне билася Олександра об ту стіну. Чи лихо вчинив тут чийсь злий наговір, чи матінки серце щось відчувало, як і серце кожної матері, наділене дивом непізнаним і непоясненим — долю дитини бачити крізь сиву мліч навіть неблизьких років, тільки про згод)´ на вінчання можна було й не заїкатися.
Матір бачила, як сохне дочка, але і в самої душа всихала, як сохне підрізане дерево, що випадком тримається на вузенькій смужці кори і не встоїть вже при першому дужчому вітрі. Ну, не пара ж Куліш для дочки її, тривога за майбуття має підставу, бо незабезпечений зять, без маєтностей або пристойного спадку, ще й характером незручним видався, не по літах самовпевнений та гоноровий, наче йорж, щойно виловлений з води, що задиристо б’є хвостом, тріпоче та вколоти силиться.
Але й дочка затялася: вона не переступить через матері заборону, тільки й за іншого заміж ніколи не вийде...
Чорна, як ніч, матір довго ходила, доки силу знайшла усмирити зів’яле серце і погодитися на доччин шлюб.
Наприкінці січня, тої зими пресердитої та недовгої, вийшла заміж Олександра за Пантелеймона Куліша. А за три дні до весілля над’їхав до них нареченого приятель, Тарас Шевченко, що за старшого боярина наречений просив.
— То, може, найлуччий співака народних пісень по обох берегах дніпрових, — на вухо шепнув про Тараса своїй нареченій Куліш.
І лишилися в пам’яті ті три дні як одна пречудова пісня, багацько проспівала зі старшим боярином молода, хоча...
Хоча боярин, так невимушено трапилося, влаштував молодій справжнісінький іспит зі знання рідної мови та пісень народних. А коли переконався, що знає Олександра їх пребагато та ще записи нею тих пісень побачив, то й зовсім утішився. Спливе більше десятка літ та зим, і на берегах далекого Каспію Шевченко згадає зі щемливим сумом у щоденнику: «Тихо заспівав гайдамацьку пісню «Ой поїзжає по Україні та козаченько Швачка». Од сієї, любої моєму, серцю пісні, непомітно для себе я перейшов до другої, яку люблю не менше — «Ой ізійди, зійди ти зіронько та вечірняя». Ця меланхолійна пісня нагадала мені той вечір, коли я і молода дружина Куліша співали в два голоси сю чарівну пісню. То було на другий день їхнього весілля фатального 1847 року. Чи побачу я коли ту прехорошу блондинку? Чи заспіваю ще я з нею цю задушевну пісню?»
...Стрімко танула та панічно втікала зима, і ліси, і ріки бурливі, і пташині ключі, що сурмили урочисто в небесах, на які, видавалося, всі запаси синьки потрачено, все лаштувалося спішно коронувати її величність весну. Олександра з Пантелеймоном відчайдушно долали розбиті й розквашені дороги; найбрудніші калюжі і найпідступніші калабані від цього празникового неба видавалися їм голубими такими ж — і весь світ молодому подружжю був празниковий. Пантелеймонові пощастило закордонне відрядження отримати для вивчення мов, але сам навідріз не хотів поїхати, лише з дружиною. Поспішали вони до Варшави добратися, а там приєднатися має Тарас Шевченко — молода йому віно своє весільне подарувала, тож у Тараса Григоровича така щаслива можливість з’явилася свій талан художницький у закордонні, в майстрів іменитих збагатити.
Розказуватиме згодом Пантелеймон Олександрович:
«Віном її були жемчуги, коралі, намиста, сережки й персні, що переховувались у роду ще, може, з часів великої руїни польської, да три тисячі рублів готовими грошима.
Тоді я сказав йому просто, що, коли б він здобув собі художницький пашпорт за границю, то гроші будуть видаватись йому видавцем, як із царського скарбу, три годи, а скарбівничим буду сам я, нехай тільки дасть слово не допитуватись, звідкіля сі гроші взялися...»
Вже як півдороги до Варшави розмотали колеса, Пантелеймон немов ненароком забуте згадав:
— А ще, Сашуню, писати будеш... Слівце яке народне вигадливе, оповідку цікаву почуту. Письменство ниньки вельми цього потребує.
— Яке з мене письменство... Окрім уроків та рідним листів і не пробувала на папір щось інше покласти. А чого Бог не дав, того й коваль не викує.
— Ще не вся перла поміж люду визбірана... Марне гадають, що до тої криниці дорога аж надто витоптана.
— Звісно, водяться мастаки, що набалакають, чого й на воловій шкурі не випишеш, — засміялася Олександра. — Киселем млинці мазані, на паркані сушацця...
Але вже на наступній поштовій станції, як розговорився химерний жид-кріпак, то по пам’яті свіжій ту мову на папір поклала. Правда, дивувалася інколи, як слівце, яке було пручалося, каверзувало та не корилося, — мусила виганяти з пам’яті його, натомість інше прикликувати.
А ще, хоч би злива чи вітер зірвалися, затулили все небо хмари чорні і злі, на душі в Олександри було завше сонячно. Вона понесла, вона стане матір’ю, і те маленьке нове життя у ній навіть звичайний будень смислом новим освітило. Олександра інколи говорила із чоловіком, хлопець має вродитись чи дівчинка, Панькові, звісно, тільки хлопчик бачився, вона ж не ставала упоперек, але задумувала своє. То буде дівча, і на неї схоже, назве її Ганною, як вигадує для неї самої ім’я Куліш... Диво-дивнеє — як називала якесь інше ім’я, то немов бунтувало у ній те нове життя та не згоджувалось, але досить лише подумати: «Ганнусю, спокійненько», як знову лад наставав, немов уже чуло воно голос матері...
На душі в неї настала весна, хоч вона у природі лише надходила: ще тільки Бог-Творець має ось-ось відчинити небесну браму, і тоді по калиново-кленовому мосту зійде нова господиня лісів та полів — Весна, усміхнена й радісна...
У краї, де згодувалася Олександра, цієї пори молодь вигадувала інші мости, мости вербові, за якими чекає кохання... У веснянковій грі «дівочий полк» добивався собі перепустку через той міст, та настирливі парубки все не пропускали, навіть за викуп щедрий-прещедрий не згоджувались. Мусило дівоцтво тоді одну дівчину з-поміж себе за викуп віддати, наступного разу — ще одну, і так щоразу доти, доки й викуп не вичерпається. Натомість у ранньовесняне небо злітає давнє-предавнє:
Замостові люде, що ви робите, ой, що робите ?
Ой, ми робимо, мости будуїмо, гей, мости будуїмо.
Будуїмо мости з слонової кости,
гей, з слонової кости.
Замостові люде, чи можна проїхати, гей, чи можна проїхати ?
Можна проїхати, одну залишати, гей, одну залишати...
Як минали Корець, Олександрі заманулося раптом брусниць, заманулося так, як ніколи, невідступно перед очима стояли червонобокі ті ягідки, що тануть у роті з щемливим кислуватим й водночас солодким присмаком — де ж узяти ту ягідку у цю пору, ще чималенько чекати, як прийде на неї час. На біду, притулившись до Пантелеймона, шепнула йому для сміху про примху химерну свою. За хвилю той зупинив візника і подався до найближчих домівок.
— Куди ти? — спантеличено гукала вона услід.
— Дорогу перепитати, — ледве почулось у відповідь, на що візник лиш пересмикнув плечима й ображено відвернувся за понижену фахову гідність його.
Вона з подивом водила очима за чоловіком, що переходив від хати до хати, а далі через кладочку, змахуючи руками, мов канатоходець, подався по той бік чи то рівчака широкого, чи малосилої річки.
Небавом він знову руками змахував на кладочці, що прогиналась добряче та підступно погойдувалася, — Куліш тепер одною рукою більше балансував, бо в другій тримав торбину якусь чи вузлика; в один мент його повело уліво, він хитнувся, та перестарався, певно, і вже в наступну мить, забагато перехилившись у другий бік, шубовснув з голосним плюскотом у крижану воду, що нагадувала швидше кришиво з льоду й води.
— Ой, леле! — аж затулила долонями Олександра очі, аби не бачити, як чоловік навкарачки вибирається із води. Зате Пантелеймон, з якого вусібіч цюркотіло, гордовито підняв угору трофей:
— Я таки знав, що тутешній народ вміє брусницю та журавлину до наступної осені зберегти!
Вона відігрівала наспіх перевдягненому чоловікові руки, хукала ще годину на вистиглі пальці його. Зате душі її було як ніколи тепло: «Брехав той спудей, тичка гнила й сукувата, — думалося їй. — Казав, що Куліш тільки себе любити здатен... Цур тобі, цур, себелюбець отак не шубовсне у купіль із льодом». І від того внутрішнього тепла, позбавлена врешті тривалих сумнівів та гризоти, під клекіт коліс на голубих калабанях непомітно для себе врешті заснула.
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року