Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
1 2 3 4 5 »

вирівняється, утрясеться, навіть щасливо складеться, то обов'язково щось інше викривиться, станеться-стрясеться щось недобре, а то й страшне, щось має бути, аби мучити тебе, точити, пожерати?
Ні, без сцени я жити не зможу. У мене комплекс неповноцінності — поки на сцену не вийду. На сцені, під прожекторами, в жароті, яка хвилями тебе накриває, миттю скидаю всі свої страхи, проблеми — я співаю. Я живу. Я бачу перед собою тисячі облич, які зливаються в одне — для них усіх готова вичавити себе, роздерти на шматки, померти на місці, я вже ніби не я — а ті сотні облич, я — це вони, вони — це я, ми одне ціле, немає меж і кордонів, віддатися доостанку. Їм усім треба така пісня, щоб наче це кожен її співає — мною, я співаю про кожного, кожним, я співаю таким голосом, щоб кожен відчув — це душа його співає моїм голосом. Живий звук. Смішно звучить. Мертвий звук. Ніколи — ніякої фанери. Тільки живцем. Як Едіт Піаф.
Неля давно вирішила: до сорока — тільки сцена. Ні сім'ї, ні дітей. Вона змалку відчувала: доля. Он чого на діжку вилазила перевернуту — ще ж і в школу не ходила, дітей збирала сусідських, брала в руку “мікрофона“ — телевізійний пульт — і так виводила, так завивала! І в школі на сцену рвалася — поки не стала соромитися себе, бо всі в один голос: цибата яка, ну й вимахала! Та плювать я на вас хотіла — якби не Данько той... Через нього і співать перестала. Спасибі мамі, що таки змусила її, Нелю, музичну школу закінчити. Така проста жінка, а в одну душу: Нелько, зароблю на твою школу, тільки ходи. На м'ясі вона на ту школу заробляла. А все, мабуть, через те, що сама так хотіла вивчитися на баяні — та не вийшло, і мати все життя про той баян не могла забути.
Неля дивиться на себе у дзеркало: губку нижню відкопилила — білі рівнесенькі зуби перлами сяйнули, бездоганні, тепер це не проблема — зробити посмішку голлівудську, ах, красуня писана-мальована, а вперше вона відчула себе красивою... Тоді, у тій ванній...
І знову, хоч коли це було-загуло, скільки всього пережито — наче провалилася миттю у свої вісімнадцять: сором страшенний і страх, та водночас — уся затоплена гордістю жіночою...
Коли готувалася до “Червоної рути“, то напросилася жити у далекої родички: мати згадала про десяту воду на киселі — але ж у самому Києві; Неля тоді по Дарниці попобігала, поки знайшла ту хрущовку, волинськими гостинцями простецькими всього стола тим родичам завалила, вони закуток знайшли — ну потерплять уже її пару тижнів (Нелю, ти б про щось практичне подумала! Куди тобі, дитино, на ту сцену... Тепер гроші — усе... Який талант?..)
Неля тепер чітко знає: успіху в шоубізі досягти можна, принаймні, двома шляхами. За умови, коли маєш нещасне дитинство, як-от у неї (батько із сокирою ганяв їх із матір'ю кругом хати; бувало, не знали, де ночуватимуть), коли натрамбовано різних комплексів (ось хоч би й нещасна закоханість її у Данька, помножена на ненависть до свого цибатого тіла) — і, як не задушить тебе усе це, не скрутить голову, не випатрошить, мов курку, а зумієш натомість розпалити у собі шалене бажання досягти успіху, як і шалену впевненість у своєму таланті, плюс — попутний вітер, виграшна лотерея, як пощастить вчасно вийти на нужних людєй, що чимось зацікавлені у тобі — то й буде твій, менший чи більший, успіх. Але шансів тут мало, просто мізерні шанси.
Другий шлях — шалені бабки батьків, що змалку натаскують своє чадо, випихають його і протягують по всіх конкурсах і сценах, і на кожному повороті прокладають дорогу тими самими бабками. І талант необов'язковий: безголосих виручає техніка, куплені піарщики і все інше, що за ті самі бабки.
Неля могла тільки сама на себе надіятися. На свій талант, тіло і характер. Недаром же вона — Тигриця. За гороскопом східним.
Із батьком усе давно ясно — у могилі спить, бо спився до чортиків. А мама... Мама заробляла їй на музшколу тим, що мала навар на м'ясі та оселедцях. Там не доважить, там не додасть здачі. Пару гривень туди, пару гривень сюди... Хіба люди допетрають — не всі з калькуляторами ходять. Увечері, після своєї зміни в магазині, запихала той навар у підсобці за цеглини внизу під стелажами: схованка була надійна, ніхто не міг догадатись. А тоді за днів кілька, як усе тихо, забирала додому. Так — не один рік.
Неля якось помітила: щось із матір'ю стається. Заговорюється, в очі дивиться — а насправді крізь тебе. Пізніше призналася: так і так, мовляв, на твою музику заробляла, як могла, хитрувала... А що нам робити — хто поможе? Та пізніше ось воно що вийшло... Якось пару місяців не брала гроші зі схованки, кинулася — аж не може того тайника знайти, пучками всі стіни перелапала у підсобці, очима в усі шпарини залазила — та ніде тих цеглин потайних не знайшла, наче їх і не було зроду. Та ніхто ж і не ремонту не робив! Мати все переживала — чи в тюрму не запроторять, та й грошей було шкода: здавалося їй, що тисячі там наскладала. А далі... Далі знайшли матір за Корцем — у посадці повісилася. А, може, хтось її...
Неля через два роки

1 2 3 4 5 »

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери