Re: цензії
- 31.01.2025|Олег СоловейЗалишатись живим
- 29.01.2025|Ігор ЗіньчукПрийняти себе, аби стати сильнішою
- 27.01.2025|Марія Назар, м.ТернопільКлючик до трансформації сердець
- 26.01.2025|Ігор ПавлюкМоя калинова сопілка...
- 23.01.2025|Ігор ЧорнийЖертва не винна
- 20.01.2025|Олександра СалійПароль: Маньо
- 16.01.2025|Ігор ЧорнийБориславу не до сміху
- 09.01.2025|Богдан СмолякПодвижництво, задокументоване серцем
- 07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськВолодимир Полєк – жива енциклопедія
- 03.01.2025|Віктор ВербичОбітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
Видавничі новинки
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
Re:цензії
Інтеграли непоборності
Вадим Крищенко. Непоборність. Поетичні репортажі кривавої війни з московськими загарбниками. – Київ, НУБіП України, 2023. – 152 с.
Укотре у своїй непростій, наповненій випробуваннями історії Україна переживає важкі часи. Чутливе серце поета безпосередньо відгукується на все, що відбувається навколо. Здається, що нового можна сказати у поліфонії поетичних голосів про криваву битву з московитами, про любов до рідної землі? Проте лірика як специфічний засіб передачі найтонших душевних порухів дозволяє справжньому талантові знайти своє, нетривіальне бачення – і на цьому, власне, ґрунтується особливість літературного бачення світу.
Вже на першій сторінці знайомства з книжкою Вадима Крищенка «Непоборність» впадає в око класична антитеза: світ земний і світ небесний, протистояння всесвітнього Добра і Зла, буденність і мрія, одвічний пошук життєвої гармонії як єдино можливого шляху до самопізнання, усвідомлення своєї особистісної ідентичності.
Вже час настав… Нехай ядуче зло
Не силиться, щоб панувать над світом,
Щоб не летіли камені та скло
На нашу долю, правдою зігріту.
Або:
Війна розширила колишню нашу вузькість,
Зазначила, де зло, а де добро.
Надзвичайно щедрі на афоризми, нетипові образи, екзистенційно глибинні тексти полонять небайдужого читача одкровеннями сьогодення. Емоційним камертоном стає безперечна любов до всього сущого на тлі новітніх реалій, любов як фундаментальне поняття у художньому сприйнятті дійсності поетом Вадимом Крищенком. Архітектоніка всієї книжки витримана у руслі світоглядних роздумів, які мають свої неповторні смисли, викликають відчуття внутрішньої напруги ліричного героя. При цьому автор свідомо уникає абстрактних образів – усе зрозуміле, легко розпізнаване. Універсальні людські почуття, навіть універсальна семантика, загальнолюдські емоційні реакції на конкретні події дозволяють кожному читальникові в повній мірі осмислити духовний і душевний світ автора.
Гуде земля, як тулумбас,
У звук війни вдяглася тиша…
Сьогодні сам Господь за нас –
І це, мабуть, найголовніше!
Прозорі художні образи не ускладнені, хоча при цьому залишаються багаторівневими, поєднуючи в собі думку, мотиви, філософські спостереження та осмислення. І все це на тлі мелодійності, точно вивіреної ритмічної картини, тонкої колористики, які разом творять оригінальну канву поезії Вадима Крищенка. За цією зовнішньою простотою ховається непроста робота над словом, особливе вміння гармонійно поєднати розум і серце, думку і вогонь душі.
Ні, не усе іде у забуття,
Щось вічне, як із вуст святих легенда.
Мені звучить знов музика життя,
Яка підвладна жесту диригента.
Збірку вирізняє висока екзистенційність, своєрідна спрямованість на духовне пробудження людини, відкритість. Проглядається тяжіння до діалогу, бажання максимально скоротити відстань між автором і читачем. Незмінно глибокий і проникливий авторський стиль має сповідальні ноти, суголосні зі світовідчуттям і світосприйняттям кожного, хто заглибиться в поетичний світ Вадима Крищенка.
Як сад вже марить майбуттям,
Коли запахнуть груші й сливи.
…Іде війна, але життя
Продовжує свої мотиви.
Або:
Іде весна, спішить весна,
Щоб сіяти все гоже.
І навіть гуркотом війна
Спинить весну не може.
Особливу увагу хочеться звернути на звуковий малюнок текстів. Саме через комбінування звукових елементів досягається довершене моделювання форми і змісту. Звукопис впевнено свідчить про тонке розуміння чутливої матерії слова, стає показником естетичного забарвлення думки. Майстерне володіння звукописом – переконлива ознака самобутнього лінгвостилю Вадима Крищенка, його мовомислевої творчості.Фонічний компонент, за відомим висловом Вільгельма фон Гумбольдта, має здатність створювати «дух поетичної мови». Саме завдяки цьому досягається милозвучність і звукова гармонія текстів.
Хай вітер років всі слова з мого зошита витре,
Що колись на крилі випускав я в здивований світ.
І нехай від писань не лишиться ні коми, ні титли,
Лиш би барва добра запліталася в батьківській рід.
Поет Вадим Крищенко водночас різний і незмінний, слово під його пером набуває справжньої ваги, дивує і зачаровує силою думки і почуття, об’єднаних у магічному сплаві художньої творчості. Тому, підсумовуючи враження від поетичної збірки Вадима Крищенка «Непоборність», неможливо не зробити особливий акцент на високоестетичному підході до образної системи, майстерності митця в передачі мовними засобами найглибших духовних переживань. Ця книжка здатна подарувати настрій, пробудити в читачах бажання творити і спів-творити, залишаючись злободенною і самобутньою в сучасній українській поезії.
Коментарі
Останні події
- 02.02.2025|19:56Духовна трійня Ігоря Павлюка
- 02.02.2025|19:16Оголошено конкурс на здобуття літературної премії імені Ірини Вільде 2025 року
- 30.01.2025|22:46Топ БараБуки: найкращі дитячі та підліткові видання 2024 року
- 22.01.2025|11:18Англійське чаювання з Генрі Маршем: говоримо, мотивуємо, донатимо
- 22.01.2025|11:16«Інше життя» від Христини Козловської вже в книгарнях-кав’ярнях та на сайті
- 22.01.2025|09:24«Основи» перевидають фотокнигу balcony chic Олександра Бурлаки, доповнену фотографіями з 2022–2024 років
- 20.01.2025|10:41Розпочинається прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
- 17.01.2025|11:04Топ БараБуки: короткий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 15.01.2025|10:48FRANKOPRIZE 2025: Комітет розпочав прийом заявок
- 12.01.2025|20:21Філософські есе Олега Кришталя крізь призму відгуків