
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Отець Віталій зайшов до сусіда у справі. Був другий день Пасхи, і він із сім’єю зібрався до батьків на Тернопільщину, то ж треба було когось попросити, щоб приглянув за песиком. Прийшов отець не сам, а з восьмилітнім сином, який ув’язався за батьком зі звичайної дитячої цікавості.
Сусід, забачивши на своєму порозі таку поважну персону та ще й у святковий день, аж схвилювався від радості.. З дорогою душею він запросив своїх гостей до світлиці, всадовив на дивані, підсунув до них журнального столика, поставив посередині на ньому паску і кинувся на кухню за іншими наїдками.
-- Я вас благаю! Борисе Івановичу! Ми зовсім не голодні. Ми тільки що з-за столу, -- просив у спину заклопотаного господаря отець Віталій.
Але той був категоричний.
-- Навіть не думайте відмовлятися! – відмахувався він находу. -- У такий день ви прийшли до мене в хату – і щоб я вас не пригостив, -- та де ви таке бачили?
Сусід знову забіг до світлиці й поклав перед гостями чистенькі закусочні тарілочки і виделки.
-- Зараз я поставлю на плиту – там у мене нагріються котлети з голубцями, а щоб ви тут не знудились, то я вам увімкну музику
І перед тим, як знову вийти, Борис Іванович увімкнув програвач.
Зазвучала пісня. Співала жінка. Мелодія була повільною, ліричною і, на перший погляд, цілком спокійною. Однак було у ній щось таке, що отця Віталія від самого початку муляло. Він не розумів слів, бо співалося по-англійськи, однак у голосі співачки було стільки пристрасті, стільки гарячого бажання, навіть муки, що вони йому видавалися якимись надмірними. Ну навіщо ця крайня ранимість, ця надмірна екзальтація, ця госрота переживання? У такий святковий день хотілося б чогось хоча б трішки погіднішого і лагіднішого, але тільки не цієї ріжучої пристрасті, що межувала вже, мабуть, із психічною аномалією. Ні, їй-богу, було б краще, якби Борис Іванович її не вмикав. Або щоб хоч трішечки зробив би її тихішою!
Як на те господар усе ще не з’являвся, і отець Віталій уже й сам би зменшив той звук. Однак у нього під боком сидів його синочок. Хлопчик уперше знаходився в цій хаті і, можливо, тому тісненько притулився до батькового боку, знайшовши собі коло нього надійний прихисток. Синок сидів тихо, не муляв батька своїми примхами, як то часто роблять діти в незнайомій обстановці, -- він уважно слухав пісню.
«Це ж треба? – навіть подивувався синові батько. – Таке мале, а вже таке чутливе!»
І тільки заради своєї дитини він не встав і не пішов розправлятися з музикою, яка його що далі, то все більше дратувала.
Кімната, у якій сиділи наші герої, була велика. У ній ще гостро пахло застояною вогкою прохолодою, отже було ясно, що взимку вона стояла порожня і оце лише тепер, навесні почала знову обживатися людьми. Ніби на підтвердження цього спостереження раптом через усю кімнату пролетіла якась комашина. Кузка була така велика, що відразу заволоділа увагою присутніх у кімнаті батька й сина. Вона перелетіла через усю кімнату аж до дверей, але чомусь не вилетіла в сіни, а зробила коло і почала петляти по кімнаті. Ось вона підлетіла до DVD-плейєра, від нього – до книжкової шафи, до буфета, потім до колонки, потім знизилася, зробила півколо за спинами наших героїв і, з’явившись знову в полі їхнього зору, здійснила цілком успішну посадку прямо перед ними на журнальному столику.
«Тільки не це! – подумав отець Віталій. – Тільки не ця зараза на столі поряд з їдлом!»
Однак комашина навряд чи володіла здатністю чути думки священників – вона мала у цій ситуації свої особисті плани. Сівши на поліровану поверхню столика, вона поволі, не поспішаючи, склала свої чорні довгасті крильця, повела вусиками і спокійно рушила в напрямку до паски.
Та ні, це вже не вписувалося в жодні правила гігієни. Хай там що, але отець Віталій не збирався тут ділити трапезу з якоюсь гидотою! Він обережно відхилив від себе синка, підняв руку і… Ось він зараз припечатає її, і бридка рідина залишиться і на столі, і на долоні. І в останній момент отець Віталій трішки притримує руку. В результаті удар виходить не надто сильний, і долоня, слава Богу, залишається сухою.
Але комашка!Що виробляла ця ідіотська комашка! Замість того, щоб здохнути, це кляте створіння раптом з якоюсь несамовитою енергією починає спинатися на лапки. Але як воно не старається, а його голова так і залишається прибитою до стола. У нього працюють лише самі задні лапки. І воно, паскуда, спинається на ті свої лапки, розпрямляє їх на всю їхнню довжину, і через те задок кузочки піднімається неприродньо високо. І цей щосили піднятий задок з неймовірною виразністю свідчить отцю, як тільки страшно ця дрібненька істота страждає, по суті корчиться від болю.
Отець Віталій краєм ока глянув на синка і аж зіщулився всередині самого себе: його синок дивився на нещасну кузочку з таким м’яким і чистим співчуттям!.. – він все, він все прекрасно розумів! Ще й ця співачка скиглила під руку, скиглило б її!.. І раптом сталось те, чого в цю мить, здавалося, отець Віталій боявся найбільше, але чого, по правді кажучи, чомусь уже й чекав. Його синок від нього відхилився і осудливо зазначив:
-- А ця тьотя, що співає, так би не зробила.
Батько простягнув руку знову обійняти свого синочка, але той викрутився з-під руки і не дався. Позбавлений прихильності й довіри своєї дитини, отець Віталій відчув себе якимось знагла осиротілим і безконечно самотнім. Його мучило переживання, що він через свою грубість був відлучений не тільки від свого сина, а й від самого Бога...
І аж тепер у кімнаті нарешті з’явився господар хати з повною наїдків тацею в руках.
-- От бачите, я ж вам казав, що я не довго! – радісно вигукнув він і поставив широку тацю просто на конаючу комашку. Потім наповнив шкалики собі й отцю Віталію і запитав його, припрошуючи випити:
-- То що, Христос воскрес?
2011
Останні події
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus