Електронна бібліотека/Проза

де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Завантажити

…Ліс цей, показувало, був чимось іншим ніж просто масивом дерев і кущів. Незворушний. Затишений в тишу. Майже матеріально в’язкий. Спокійно-неспокійний… Сказати б, що затягує тебе в гущавину: розізнати, а що там?.. І ходити по ньому, наче по-живому: в’язко та незручно. І птаство десь поховалося, а, можливо, й не було його тут ніколи. Дивна авторська думка, авжеж?.. Я – у цій місцині, недавно. Прибилися ми з професором Анастасом Кмітливим кілька днів тому. Він, зверхник катедри ботаніки, викладач одного з „вишів” Леополіса. І я – письменник і культуролог, людина, яка у своїй більшості років на вільних хлібах. Власне, Анастас і залучив мене до справи, обіцяючи найрізноматніші цікавинки. Корінною справою цього науковця було дослідження грибів. Професор стверджував, що ці загадкові створіння, саме так, „створіння”, є ні чим іншим, як перехідною формою від рослин до тварин. І ця цивілізація, можливо, й до людей має стосунок. Адже, ми про них знаємо дуже небагато. Анастас навіть уві сні провадив цілком вербальні діалоги з грибами. Цими співбесідами він списав не один блокнот, виходячи на певну систему розвитку одноногих.

Мене ж попросив спробувати створити на цьому матеріалі, активізувати уяву, белетристичні тексти. Бо вбачав у цьому певну популяризацію своїх грибних ідей. …І ось ми посеред лісів у Прикарпатті. Лісничівка чи будинок лісника, я так зрозумів, для гостей і призначався. Професорів знайомець, лісничий великого лісництва доручав своїм лісникам приготувати для життя на деякий час цю хижку. Тут було все, навіть генератор для вироблення електроенергії. Сама ж хатина, видавалося, тут – здавен. Повністю зрубна дерев’яна споруда, побудована з колод-кругляків, крита зчорнілим гонтом. Й оточена незвично густим воринням, що захищало пожильців від чужих очей та дикої звірини.

Сьогодні Анастас поїхав до Леополіса вирішувати якісь свої проблеми. Я залишився сам і це було добре. Десь неподалік знаходилось лісове озеро, що його місцеві називали Чернь. Погодьтеся, що походження цієї назви з’ясувати непросто. Втім, я так і не дістався тут глибин етимології. Отож, Чернь – тож Чернь, що тут додаси. Та й годі… Крокуючи звивистими стежками в бік озера, згадав, що вночі, зненацька, почали перегукуватись сичі у лісі: чого б це? Попередні ночі усе в’язло в тиші й раптом цей перегук. Моторошно? Напевне, що так. Відкрите та несподіване. Зараз, йдучи, спробував щось наспівувати про темний ліс… Одначе, відверто скажу, не співалося. До озера вийшов так, наче дороги й не було. Ось воно, з темно-коричневою водою. Недаремно чув від професора, що не ти йдеш до цієї водойми, вона сама до тебе приходить. Ось так і у мене сталося, вóди ніби з-під землі самочинно виринули. Ближче до мене невеличка смужка жовтого піску: тут можна розташуватися на моєму куценькому пледі… У цю мить помітив неподалік молоду жінку, що підставляла всю себе сонцю, широко розвівши руки та ноги. Підійшов ближче, намагався заговорити. Як завше у таких ситуаціях: погода, вода, літо… Вона не відповідала. Згодом, розплющила очі та жестами з’ясувала мені, що є немовною. І тут я згадав, що пані Магда, яка готувала нам з Анастасом обіди, якось коротко, прорікла, що озеро має свою господиню: Німу. Вона там десь і мешкає: чи то в незвіданих хащах, а чи в самому озері, мутному та мулистому. А що зла людям не робить, то й її ніхто не чіпає. Тоді я сприйняв цю лаконічну розповідь, як усну народну творчість і не присікувався до окремих фантазійних її місць. А ось зараз я прискіпливо подивився на Німу, сподіваюсь, це саме вона. Ну, яка русалка?!. Ні риб’ячого хвоста, ні луски не видно. Тіло, правда, якесь темніюче до середини: наче на засмагу накладено ще одну. Втім, фігура – сама досконалість, наче в олімпійської чемпіонки з плавання. Сильні руки і ноги. Виразний торс. Вузька талія. Щоправда, віяло від цієї Німої якоюсь іншістю, справжністю світу іншого.

Я дещо відволікся. Якийсь хлопчина років дванадцяти пробував спустити на воду каное та поплавати в ньому. Осідлати цю водну посудину виявилося непросто. Бо плавзасіб – не надто стійкий на воді. Якусь мить хлопчина ковзнув під темне свічадо озера. Я бачив, як він вже там, на глибині, намагається відновити стійкість каное. Але йому, зачиненому у простір брезентового сідла, це ніяк не вдавалось. Я, зопалу, кинувся у темні води, однак, зрозумів, що власне, води тут зовсім небагато, а твань така, що загрібається руками. „Так, – подумалось, – малий саме у цьому болоті та ще й вниз головою. Ось чому він не може дістатися поверхні!” Я спрямувався в цей бік, але виявилось, що там нема, як пливти: болотиста жижа дістає мало не до поверхні води. Я мимоволі застановився. І саме у цю мить щось промчало повз мене, ледь торкаючись води. Я, радше, здогадався, ніж побачив, що це Нім, як я уже встиг назвати її для себе. У потрібному місці занурилась і, наступно, уже грибоподібний фонтан із хлопчиною та його човном уже здіймався над гладдю озерця. Гриб переніс цінну поклажу до берега та спокійнісінько собі зник, не залишивши й сліду. Нім лежала на своєму, вочевидь, улюбленому місці та грілася на сонці.

Я підійшов до хлопчака. Він видався зовсім не наляканим, ось тільки весь вимащений у масній твані. „Нім, – гукнув я, – одведу хлопця додому. Та й човна одволічу”.

Малий замешкував поруч лісу. Отож я небавом повернувся. На березі уже нікого не було. Озерце наче стиснулося, спохмурніло. І, знову ж таки, ніякого птаства чи інших лісових звуків. Спливло у безгомінні: „І тільки небезпека розкриває тебе справжнього”.

Згодом я нерідко заглядав у цю парцелю лісу. Одначе, ні мальця з човном, ні спритну Нім тут вже не зустрічав. Хоча і тоді, і зараз у мене була та є тверда переконаність, що все це беззаперечна реальність. Але відкривається не всім. Не раз чую, хтось верзе Бог зна що. А дійсності – ні на макове зерня. Тут же мимохідь і на тобі! Дивина.

Проте історія ця мала своє певне продовження. Уже згодом у Леополісі я брав участь у футуристичній конференції у якості виступаючого гостя. У перерві між засіданнями, працювали уже в комісіях, я помітив молоду жінку, дуже схожу на Нім. І чим більше я зближався до неї, тим зрілішою ставала моя переконаність, що це саме вона. Проте, я дещо застановився, почувши її голос, вона ж німа. Втім, поки я брав із таці офіціанта фужери з шампанським, жінка непомітно зникла, наче розтанула. Я з напоями обстежив увесь цей переповнений світлом зал, замість стін тут величезні склопакети, тож усе було як на долоні. Не знайшов Нім, чомусь. Підійшов до людей, з якими вона спілкувалась, сказали, що жінка, нібито, з Бразилії, досліджує тубільних чаклунів. Отож зараз десь з’явиться. Але мої намагання відшукати її у цей день та наступний результатів не принесли. Щезла безоглядно, як і тоді на лісовому озері. Не хочу тут вибудовувати якісь надзвичайні конструкції наших несподіваних зустрічей. Одначе, певну недовершеність у душі тамую. Хто вона оця Нім?..

…А щодо цивілізації грибів, то я так нічого і не створив. Поки що.

До слова, Чернь і сьогодні на своєму місці. Знайдіть його. Не пошкодуєте.



Партнери