Буквоїд

Історія Мукачівського замку в архівних документах

19.07.10 10:05 / Оксана Чужа, Ужгород
В ужгородському поліграфцентрі «Ліра» світ побачив науково-популярний історико-краєзнавчий нарис про Мукачівський замок «Паланок».
Видання під назвою «История Мукачевского замка (в документах)» стало результатом творчої співпраці директора Державного архіву Закарпатської області, кандидата історичних наук Михайла Делегана та  мукачівського краєзнавця, журналіста, члена-кореспондента Української академії геральдики, товарного знаку і логотипу Олексія Філіппова. Овіяний  легендами і бойовою славою Мукачівський замок, що є  пам´яткою архітектури XIV-XVIII століть всеукраїнського значення, був предметом дослідження не одного науковця і краєзнавця. Та унікальність цього видання полягає у тому, що у книга написана на середньовічних хроніках  і літописах, текстах архівних документів ХІV-ХХ ст., половина з яких (понад 20 першоджерел) вперше винесена на широкий загал. Переклад документів з латинської, чеської, словацької, польської, болгарської та української мов здійснив Олексій Філіппов, з угорської – Йосиф Бартош. Як розповів Михайло Делеган, про Мукачівський замок вийшло багато книг, серед яких і дві змістовні праці його вчителя історика Михайла Трояна. Але все рівно в  силу певних обставин багато залишилося невідомого,  трапляються неточності і перекручення. Тому автори і взялися за дослідження  архівних документів. Вперше у книзі подано документи не уривками, а повним текстом. Видання поки що побачило світ російською мовою і в чорно-білому форматі, але вже викликало зацікавлення читачів, адже фортеця вважається однією з найвідоміших туристичних принад краю.  Не очікували такої кількості дзвінків з усієї України з приводу даного дослідження. В майбутньому планується випуск книги українською, угорською та англійською мовами з кольоровими ілюстраціями та з доповненнями. Багато цікавих документів про «Паланок» міститься у архівах Праги, Відня і Будапешта, тільки треба час, щоб їх опрацювати». Книга присвячена пам’яті дослідників історії Мукачева – Тиводару Легоцькому, Яношу Балогу, Йозефу Янковичу, Михайлу Трояну та розрахована на широке коло читачів, краєзнавців, екскурсоводів, учителів, студентів та туристів. Повноти сприйняття 128-сторінковому виданню надають малюнки й гравюри замку ХVІІ - початку ХХ ст. та фотографії 1883-2008 років.

На фото: Мукачівський замок
Постійна адреса матеріалу: http://bukvoid.com.ua/events/pesentation/2010/07/19/100514.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.