Буквоїд

В Івано-Франківську побачила світ книжка «Апостоли ХХ століття»

25.08.20 13:28 / Буквоїд
В Івано-Франківську побачила світ книжка «Апостоли ХХ століття» – поетична антологія, концепція якої закладена в підназві «доля України в поезії». Автор проекту – письменниця, голова ІФО НСПУ Світлана Бреславська.
До символічного числа 12 увійшли поети, без яких неможливо уявити українську літературу ХХ століття. В їх долі і їх творчості відобразилась трагічна доля нашої нації. Знакові вірші Богдана Лепкого, Олександра Олеся, Василя Пачовського, Петра Карманського, Богдана-Ігоря Антонича, Євгена Маланюка, Олени Теліги, імена яких були зумисне замовчувані в період тоталітарного радянського режиму; Євгена Плужника, Василя Симоненка, Василя Стуса, які були цим режимом знищені. Яким би недвозначним було ставлення до Павла Тичини і Володимира Сосюри, на їхньому прикладі читач має можливість спостерігати як репресивна радянська машина ламала, нищила ідейних патріотів, перетворювала в покірних підданих. В антологію увійшли вірші з ранньої творчості Павла Тичини і, закономірно, – вірш «Любіть Україну» Володимира Сосюри. Заглиблюючись в зміст творів дванадцяти «апостолів поезії», читач може виразно відчути біль і страждання народу, який століттями на своїй землі бореться з окупантами. Книжка двомовна – українсько-польська. Переклад здійснив відомий польський поет, перекладач, голова Нижньосілезького відділення Спілки Письменників Польщі – Казімеж Бурнат. Оскільки знання про українську літературу в Європі обмежені невеликою кількістю імен, автор проекту і перекладач поставили собі за мету почати шлях до європейського читача саме з Польщі – найближчого сусіда України, стосунки з яким не завжди складалися гладко. Можливо, завдяки поезії стануть зрозумілими польському загалу непрості сторінки нашої історії. Саме тому перекладач намагався не змінювати сенси, закладені в кожному поетичному творі, задля будови силабо-тонічних конструкцій, тобто, задля збереження рими. Основним завданням при перекладі був акцент на передавання польською мовою глибокого змісту кожного рядка. Антологія розрахована на масового читача як в Польщі, так і в Україні, оскільки з творчості кожного поета вибрані відносно найкращі зразки, як то «Пам’ятай» («…Європа мовчала») Олександра Олеся, чи, скажімо, «До кого говорить?» Павла Тичини, та багато інших важливих у своєму трагізмі та естетичній довершеності творів. Особливо корисною може бути антологія «Апостоли ХХ століття» учням шкіл, гімназій, ліцеїв з польською мовою навчання, а також під час вивчення української літератури ХХ століття, студентам філологічних факультетів, вчителям та викладачам. Оскільки крім поезії, в антології подані фотопортрети та біографії поетів, книжка має також довідково-енциклопедичне значення, а тому може бути чудовим презентом пошановувачам поезії та історії літератури по два боки кордону. На книжку покладене завдання просвітництва та популяризації духовних скарбів української нації. Апостоли ХХ століття. Українська поезія |Apostołowie XX stulecia. Ukraińska poezja [Антологія]/ Казімеж Бурнат, Світлана Бреславська. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2020. – 316 с. ISBN 978-966-711-8  
Постійна адреса матеріалу: http://bukvoid.com.ua/news/books/2020/08/25/132836.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.