Буквоїд

Третій “Крилатий Лев”: три книжки вже побачили світ

23.12.18 18:35 / Наталія Матолінець, Львів
Багато конкурсів — з меншою чи більшою гучністю — відбуваються вперше, вполовину менше із них проходять вдруге. Тож коли конкурс не лише прозвучить втретє, а й помітно розширюється, то вже можна сміливо говорити про перший ювілей, а заразом і становлення цього змагання літераторів на всеукраїнському (начебто вже й на міжнародному) рівні.
Літературний  конкурс “Крилатий Лев” цьогоріч перетнув цей трирічний рубіж: традиційно у грудні, а саме 6 числа, відбулося нагородження переможців, які з´їхалися до Львова з області, з Волині, Житомирщини,  Тернопільщини, Київщини та інших регіонів України.         Конкурс, який третій рік поспіль курує його засновник і голова журі,  львівський письменник Олесь Дяк, відзначає як досвідчених авторів, так і початківців, розмежовуючи їхні твори для присудження різноманітних відзнак. Володар першої премії отримує не лише  звання лауреата-переможця, а й друк книги — а це неабиякий подарунок для автора. Так у 2016 світ побачила “Книга амазонок” Галини Максимів з Івано-Франківщини, а у 2017 - “Параноя. UA” львів’янки Єви Лотоцької. Цього року увагу та схвалення журі виборов киянин Ігор Скрипник та його рукописна збірка філософсько-психологічних есеїв «Поза сценою українських революцій». Йому дісталася також спеціальна відзнака видавництва «Астролябія». До слова, книгу минулорічної переможниці друкувало саме це видавництво. Довгоочікувана новинка- книжка переможця теж була представлена на церемонії нагородження.          Друга премія і спеціальна відзнака часопису «Дзвін» присуджена Оксані Довгаль (Львівщина) за збірку оповідань «Розмаїті історії Малого Міста». Третю премію за історичний роман «Галицька Русь» виборов Олександр Кухарчук (Житомирщина). Йому також дісталася спеціальна відзнака під назвою «Сеньйор», яка присуджується найкращому в конкурсі серед знаних письменників. На церемонії нагородження відзнаку отримали онуки письменника — він покинув цей світ незадовго до оголошення результатів конкурсу…        Окрім трійки найвищих премій, журі також присудило кілька спецвідзнак: зокрема, диплом і спеціальну відзнаку інтернет-видання «Річ» отримала Елеонора Бельська з Кропивницького за збірку оповідань «Прокатай мене на мотоциклі», яка уже вийшла друком та була презентована у рідному місті письменниці.      Журі щороку визначає і десятку кращих.  Туди, окрім переможців, увійшли киянин Андрій Коваленко (роман «Оранжевий годинник»), львів’янин Василь Щеглюк (роман «На лезах любові»), львів´янин Юрій Грицишин –Кірнос (повість «Вкрадена Я» (Асистент ангела)), Ігор Топоровський з Тернопільщини (збірка новел «Під сузір’ям близнюків») та львів’янин Ігор Гавдьо (повість «Маленька баронеса»). Спеціальна відзнака для молодих авторів (до 35 років) “Молоде крило” та місце в десятці дісталося також волинянці Наталії Котович (збірка короткої прози “Все на світі”). Традиційно кращі тексти публікують у журналі “Дзвін” та пропонують до друку окремими книжками провідним  видавництвам України.

Олесь Дяк та Ігор Скрипник       Результати оголосили ще восени, тож до церемонії нагородження вже вийшли друком три книжки  — Оксани Довгаль, Елеонори Бельської та Ігоря Скрипника. Цього року “крилатих” привітали і володарі відзнак минулих років — Галина Максимів та Єва Лотоцька. А до теплих слів призери отримали і видання попередніх переможців, які передали їм естафету. В якості подарунків найкращим  дісталися і книжки членів журі, і дипломи, а нагороджували, власне, ті, хто обирав кращу десятку —  Василь Стефак, Юрій Коваль, Надія Мориквас, Олег Фешовець, Надія Ковалик, Богдан Пастух, Ігор Держко та голова журі Олесь Дяк.      Традиційно “Крилатий Лев” не ставить рамок щодо обсягу чи жанру творів, тож до когорти найкращих потрапляють цілковито різножанрові романи, повісті чи збірки оповідань. Відзначають історичну прозу, жіночі романи, фентезі. З одного боку, така відсутність рамок розширює аудиторію учасників, яких щороку стає в кілька разів більше — як зазначають члени журі. З іншого боку, доволі важко порівнювати й обирати між цілковито різними за спрямуванням текстами — тож, можливо, з часом ми побачимо більш диференційований підхід. Як зазначив Олесь Дяк, до фінальної частини конкурсу цього року дісталося 23 рукописи, а загалом на розгляд надійшло куди більше текстів.        Цього року до проведення конкурсу долучилася Львівська міська рада. Найперше, вона забезпечила конкурс соціальною рекламою, а також відзначила подякою Голови міста Львова найбільш активних членів оргкомітету,  — художницю по металу Роксолану Козій, дизайнера Михайла Москаля, піар-менеджера  Олександру Тимчишин та прес-секретаря конкурсу Наталію Матолінець.        Хоч офіційне оголошення  конкурсу-2019 розпочнеться у січні наступного року, члени оргкомітету зазначили, що вже отримали перші рукописи. А ще — у планах “Крилатого Лева” по-справжньому вийти на міжнародний рівень -- вже є перші пропозиції з-за кордону. Тож велика літературна робота тільки починається! 
Постійна адреса матеріалу: http://bukvoid.com.ua/events/konkurs/2018/12/23/183549.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.