Буквоїд

Експерт: «Не вилучати філософію, а змінити модель управління ВНЗ і модернізувати викладання»

29.01.15 14:12 / Буквоїд
«В Україні, яка потребує зміцнення свого символічного поля та яка не здійснила модернізацію освіти, вилучення філософії може стати ризикованим кроком і з невтішними наслідками»,
– про це порталу «Буквоїд» заявив кандидат філософських наук, завідувач сектору культурної політики відділу гуманітарної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Анатолій Астаф’єв, який більше відомий, як письменник Анатолій Дністровий. На його думку, суперечку щодо філософії варто розглядати в модернізаційній площині. І тут виникне низка підводних каменів, на які Міністерство освіти на науки України мало би звернути увагу. «В Україні разюче різний рівень якості вищої освіти. В багатьох обласних ВНЗ якість викладацьких та управлінських кадрів є досить сумнівною. Водночас за роки Незалежності вже ціла генерація молодих дослідників пройшла вишкіл у багатьох університетах Європи, США й Канади, де отримала вчені ступені. І ці люди змушені працювати у бізнесі, медіа, піарі, видавництвах. Чому? Бо в них викликає огиду клієнтурно-мафіозна та хабарницька атмосфера у таких ВНЗ. Чому ретрогради не пускають свіжу кров в університети? Бо тоді закінчиться їхнє паразитарне правління, адже чимало з них державні ВНЗ розглядають, як власні підприємства», – додав А. Астаф’єв. Він переконаний, що варто зламати паразитарну логіку управління у ВНЗ, а не займатися фасадними, штукатурними роботами – вилучати окремі дисципліни. «Викладання дисциплін на вибір слухачів в Україні можуть собі дозволити лише декілька ВНЗ нового покоління, наприклад УКУ та НаУКМА. «Там просто на порядок вищі інтелектуальна атмосфера, модернізаційний та конкурентний характер освітнього процесу. Тому Міністерству я би радив створити у ВНЗ старого типу спершу модернізаційну та конкурентну атмосферу. Це можна здійснити, провівши, по-перше, управлінські реформи, а по-друге, незалежні конкурси. Наші університети, зрештою, як і уся політика та державне управління, терміново потребують вливання свіжої молодої крові. А такі дисципліни, як історія і філософія, особливо в мудрих і креативних руках, лише сприятимуть розвитку важливих сенсів нашого суспільства й молодших поколінь, особливо в час такої дикої біди, що прийшла зі Сходу», – підсумував він.
Постійна адреса матеріалу: http://bukvoid.com.ua/events/culture/2015/01/29/141206.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.