Буквоїд

Подорож у часі

02.07.09 13:03 / Сергій Терещенко
У сучасному світі важко заховатись за мур, навіть коли він кам’яний. Але опинившись біля стародавньої фортифікації, мимоволі відчуваєш її велич, з якою вона не збирається відступати у минувшину.
 Стіни, що вистояли за буремних часів козацтва, татарських набігів і воєн із Річчю Посполитою, стали таким собі щитом, у який вклинилось нещадне лезо історії. Достатньо забажати і можна побачити чим і як жили наші предки, для яких загальна функціональність була нероздільною з естетичністю світу, який вони створювали навколо себе. Катерина Липа у своїй книзі «Величне тло подвигів», синтезуючи мистецтвознавчий матеріал із історичним, досліджує взаємопов’язані процеси змін у спорудженні укріплень, відповідно до розвитку обсадної зброї, зміни тактик ведення бою, особистими переконаннями донаторів чи навіть злим умислом закордонних архітекторів. Що важливо, теоретичний матеріал, без якого не можливий опис конструкцій, добре проілюстрований та пояснений, тому доступний широкому загалу і не ускладнює читання. Апелюючи до літератури, дана праця спонукає до більш творчого сприйняття відомих фактів. А вони, до речі, подаються у контексті модерних досліджень історії України, де об’єктивність витісняє міфи, викохані багатьма поколіннями істориків, з царини науки. Нині казковість і сакралізація прославлених героїв поступається логіці, документальним підтвердженням і неупередженим розробкам. Це робить наших предків ближчими, вони стають реалістичнішими. Адже за божими дивами та втручаннями стоять подвиги простих людей і звитяжних воїнів, які заслуговують на подвійне шанування. А оборонні споруди допомагали перетворювати нападників на жертв. Тому хай і подумки, стає можливим здійснити подорож у часі, уявити поле битви: солдатів, що стріляють з гармат чи лізуть через мури, знервованих жителів, що відступають до замку, чи монаха, який просовує у вікно святині свого мушкета, аби влучити у турецького вершника. Окрім того, що книжка є чудовим путівником визначними місцями України, вона може стати у пригоді студентам гуманітарних напрямків, а також всім тим, хто цікавиться історією. Катерина Липа. Величне тло для подвигів. Архітектура у літературі та фольклорі XVI-XVIII ст. К.: Наш час, 2009. – 199 с. – (Сер. «Невідома Україна»).
Постійна адреса матеріалу: http://bukvoid.com.ua/news/history/2009/07/02/130322.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.