Буквоїд

Олексій Сашин: «Якщо вам за тридцять, негайно перечитайте «Анну Кареніну»

03.07.09 07:11 / Буквоїд
На запитання порталу «Буквоїд»: «Що читати?» відповідає російський сценарист Олексій Сашин.
- Які книги Ви читали останнім часом? Що сподобалось, що ні?
- Виявляється, останні місяць-півтора мене цікавлять майже самі мемуари. Ось, перечитав «Щоденник» Юрія Нагібіна. І якось саме тепер дуже зрозумів, прийняв його. Так, метафори – на висоті. Так, кожне слово – на своїй полиці. Але це – професія. Це – відбувається автоматично. Головне – стільки нерву, шорсткості, глухих кутів. Чесна книга чоловіка –  про себе. Інколи – від точності –  горло перехоплює. Ще – за чотири дні проковтнув «Записки конформіста» –  тритомні мемуари режисера Сергія Соловйова. Тут теж – чоловік і теж  – про себе. Але – інакше. Не то, щоб тут менше правди. Начебто, все чесно. Навіть докладніше, ніж хочеться. При цьому – явно більше гри. Але і це я теж люблю. Все по-іншому і в «Книжці з картинками для дітей та поетів» Олі Хохлової. Я, наприклад, віршів не пишу і – по добрій волі – не читаю. Але тут… Жодна буква не дряпає смак. При тому, що там багато жіночих любовних слів сам склад – чіткий та емоційний настільки, що тіло вкривається сиротами. Я не жартую. Ось:

улица пахла тобой, мертвой травою;

ветер – сквозной, но тёплый, почти горячий;

солнце окрасилось в красный, рана зияла;

я зажимала её, но любовь не спрячешь.

- Що плануєте прочитати?
- Влітку – тобто днями – планую прочитати книгу талановитого журналіста Дмитра Бикова про Булата Окуджаву. Я вже заглянув у середину і наштовхнувся на цікаві, але зовсім неочевидні паралелі, що проводить автор між Булатом Шалвовичем та Олександром Блоком.
Ще – мене чекає листування Антона Чехова. Воно різне, і частково вже прочитане. Я – за стиль і гумор. За сенс. Тобто – заздалегідь облизуюсь.

- Щоб ви радили почитати іншим?
- Я б рекомендував читати короткі оповідання. Набокова – «Набір», Булгакова – «Псалом», Чехова – «Архієрей» або «Степ». Не так давно перечитав оповідання Гайдара «Голуба чашка» – на рідкість витончена річ. Раджу! Ще – оповідання Вуді Аллена в перекладі Олега Дормана. Якщо хтось не читав листи Пушкіна дружині – беріть в руки ці листи і вперед! З не короткого? Якщо вам за тридцять, негайно перечитайте «Анну Кареніну». Оскільки, вважаю, що у прозі головне – мова і гармонія – завжди рекомендую читати стилістів. Наприклад, Нагібіна, Трифонова, Владімова. А повісті це, оповідання чи романи – все одно. 
Постійна адреса матеріалу: http://bukvoid.com.ua/reviews/that to read/2009/07/03/071142.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.